X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Skroplony gaz odgrywa coraz większa rolę. Polska staje się niezależna energetycznie

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2020 13:17
Setna dostawa skroplonego gazu do terminalu LNG w Świnoujściu to kolejny dowód na to, że Polska zyskuje coraz większą niezależność energetyczną. Jeszcze parę lat temu prawie 100 proc. gazu, który Polska importowała, pochodziło z kierunku wschodniego. W roku 2016 było to prawie 90 proc., w ubiegłym roku już tylko 60 proc. Za dwa lata będziemy całkowicie uniezależnieni od rosyjskiego gazu.
Terminal w Świnoujściu
Terminal w ŚwinoujściuFoto: Shutterstock/Wojciech Wrzesien

- To dostawy ciekłego gazu pozwalają nam na dywersyfikację. I tutaj też się kierunki zmieniają. Pierwsze dostawy to był gaz katarski, dzisiaj ta dostawa setna też przychodzi z Kataru. Ale w coraz większym stopniu będziemy otrzymywali gaz od naszych partnerów amerykańskich, z firmami amerykańskimi mamy podpisane cztery umowy długoterminowe - podkreśla Jerzy Kwieciński, prezes PGNiG.

pgnig1200.jpg
Będą niższe rachunki. PGNiG obniża ceny gazuPokłady zagraniczne to dodatkowy miliard

Z roku na rok wykorzystanie gazu w naszym kraju rośnie - w roku 2017 zużyliśmy 17 mld m3, w ubiegłym roku zużycie osiągnęło 19 mld m3. Nasze rodzime zasoby dają rocznie ok. 4 mld m3, natomiast eksploatowane przesz PGNiG pokłady zagraniczne dodatkowy miliard. To powoduje, że niemal 14 mld m3 musimy importować. Jeszcze do niedawna potrzeby te zaspokajał Gazprom, i w niewielkim zakresie dostarczany statkami gaz skroplony LNG.

Już teraz - a przede wszystkim po roku 2022 - kluczową rolę w zapewnieniu dostaw będą pełniły Gazoport w Świnoujściu oraz gazociąg Baltic Pipe, łączący infrastrukturę przesyłową Norwegii, Danii i Polski. Silne wsparcie może stanowić również pływający terminal, który pojawi się w Zatoce Gdańskiej. PGNiG zapowiada również, że w ciągu najbliższych lat zwiększy produkcję gazu ziemnego o 13 proc. Dzisiaj spółka eksploatuje pięć złóż na Norweskim Szefie Kontynentalnym, działania inwestycyjne prowadzi na pięciu kolejnych. Prognozuje także istotny wzrost wydobycia gazu ziemnego w Pakistanie, które w 2020 roku ma wynieść 0,4 mld m3, a w 2021 roku - 0,5 mld m3. To o ok. 100 i 150 proc. więcej niż w 2019 roku.

Pływająca jednostka odegra ważną rolę

Dodatkowym wsparciem polskiego systemu energetycznego będzie Terminal FSRU (Floating Storage Regasification Unit), który już w roku 2024 ma pojawić się w Zatoce Gdańskiej. To najprościej mówiąc, pływająca jednostka przystosowana do magazynowania i regazyfikacji gazu. Może on odegrać niezwykle ważną rolę, patrząc na doświadczenia podobnej jednostki, która obsługuje dostawy gazu w litewskiej Kłajpedzie od 2015 roku. W ubiegłym roku ponad 90 proc. gazu ziemnego, który trafił do litewskich konsumentów, dostarczono właśnie z tego terminalu.

Czytaj więcej


Planowany pływający terminal LNG w Gdańsku pozwoli Polsce na przyjęcie 4 mld m3 gazu, jednak jak zapowiedział pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury krytycznej Piotr Naimski, w dalszej perspektywie moce regazyfikacyjne terminalu będą mogły zostać podwojone do 8 mld m3.

Kolejne umowy na rozbudowę

Pierwsza dostawa komercyjna LNG do terminala w Świnoujściu nastąpiła 17 czerwca 2016 roku. Od tego czasu do gazoportu dotarły transporty skroplonego gazu m.in. z Kataru, USA czy Norwegii. W ramach dotychczasowych 99 transportów metanowce przywiozły do Świnoujścia prawie 18,5 mln m3 LNG, co odpowiada 10,8 mld m3 gazu.


Dzisiaj PGNiG rezerwuje 100 proc. mocy regazyfikacyjnych terminala, wynoszących 5 mld m3 rocznie. Dzięki tym działaniom udział LNG w portfelu importowym PGNiG w 2019 r. przekroczył 23 proc. W ostatnich miesiącach Gaz-System i Polskie LNG podpisały wiele umów na rozbudowę terminala do zdolności regazyfikacyjnych na poziomie 8,3 mld m3 rocznie. W gazoporcie powstanie trzeci zbiornik, drugie nabrzeże i nowe funkcjonalności, m.in. możliwość załadunku LNG na statki i cysterny kolejowe. Całość dodatkowych zdolności regazyfikacyjnych PGNiG zarezerwowało do 2038 r.

Wzmocnienie suwerenności energetycznej

- Jesteśmy usatysfakcjonowani wielkością przydzielonych nam mocy regazyfikacyjnych. Pozwoli nam to na skuteczną realizację planów PGNiG dotyczących dywersyfikacji kierunków importu gazu oraz rozwoju działalności handlowej na rynku gazu w Europie Środkowo-Wschodniej - podkreślił prezes Jerzy Kwieciński.

Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin zwrócił z kolei uwagę, że terminal LNG w Świnoujściu jest jednym z filarów bezpieczeństwa Polski w zakresie dostaw gazu.


- Jego rozbudowa to krok w kierunku wzmocnienia suwerenności energetycznej kraju. Rosnące znaczenie PGNiG na rynku LNG jest dowodem dynamicznego rozwoju spółek nadzorowanych przez Ministerstwo Aktywów Państwowych - dodał wicepremier.

PGNiG zaznaczyło, że zapotrzebowanie spółki na nowe moce systematycznie rośnie. Odbiera ona bowiem coraz więcej ładunków spotowych, a także zwiększa wolumen LNG w związku z podpisanymi umowami długoterminowymi na dostawy gazu ze Stanów Zjednoczonych.

- Od 2023 roku PGNiG będzie odbierać w Świnoujściu ok. 1,95 mld m3 LNG po regazyfikacji rocznie na podstawie kontraktu z amerykańską firmą Cheniere - przypomina spółka.

Rośnie wykorzystanie mocy terminalu

W 2019 roku firma sprowadziła 3,43 mld m3 skroplonego gazu ziemnego (po regazyfikacji) - o ponad jedną czwartą więcej niż rok wcześniej. Tylko w pierwszym kwartale tego roku wolumen dostaw LNG dla PGNiG wyniósł 0,98 mld m3 po regazyfikacji, co oznacza wzrost o 34 proc. rok do roku.

PGNiG kupuje LNG z Kataru, Stanów Zjednoczonych i Norwegii. W ubiegłym roku udział LNG w imporcie PGNiG wyniósł 23 proc., podczas gdy w 2016 r. było to tylko 8,4 proc.

"Dzięki intensywnym działaniom PGNiG na rzecz dywersyfikacji importu, w których gaz skroplony odgrywa bardzo istotną rolę, wykorzystanie mocy regazyfikacyjnych terminalu w Świnoujściu w 2019 r. wyniosło 67 proc." - podsumowuje spółka.

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/DoS, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rozmowy Duda-Trump o energetyce. Szef PGNiG: w przyszłości najwięcej gazu będziemy brać z USA

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2020 07:18
Prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Jerzy Kwieciński powiedział, że bardzo dobre relacje polityczne między Polską a Stanami Zjednoczonymi przekładają się na zwiększenie współpracy gospodarczej między naszymi krajami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes PGNiG: Gazprom dokonał przelewu 1,5 mld dolarów na nasze konto

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2020 00:38
Jerzy Kwieciński poinformował, że PGNiG wie, iż Gazprom dokonał przelewu należnych pieniędzy polskiej spółce. "Czekamy na potwierdzenie kiedy wpłyną na nasze konto, o czym poinformujemy niezwłocznie" - napisał szef spółki na Twitterze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Będą niższe rachunki. PGNiG obniża ceny gazu

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2020 09:56
Ceny gazu dla odbiorców indywidualnych od dziś spadną. To efekt zatwierdzenia w połowie czerwca przez Urząd Regulacji Energetyki niższej taryfy PGNiG Obrót Detaliczny dla gospodarstw domowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

1,5 mld dol. od Gazpromu dla PGNiG. Ekonomista: dla przeciętnego odbiorcy gaz stanie się tańszy

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2020 15:04
- To dla nas powód do optymizmu. Choć co prawda na początku Rosjanie nie chcieli się zgodzić z naszymi argumentami ws. przepłacania za dostarczany nam gaz, ale kiedy w Sztokholmie zapadła korzystna dla nas decyzja, to okazało się, że na Wschodzie mamy jakieś elementy cywilizowanego postępowania - powiedział w Polskim Radiu 24 Marek Zuber, ekonomista.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent: gazoport wzmacnia potencjał i współpracę państw UE. Setna dostawa LNG do Świnoujścia

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2020 14:00
- Gazoport wzmacnia potencjał i współpracę państw UE - wskazał prezydent Andrzej Duda w liście odczytanym w piątek podczas wyładunku 100. dostawy LNG w gazoporcie w Świnoujściu. Wyraził nadzieję, że ta dostawa to zapowiedź kolejnych udanych przedsięwzięć.
rozwiń zwiń