X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Innowacyjność doceniona preferencyjnymi stawkami podatkowymi. IP box to rekordowo niski CIT i PIT

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2020 10:01
Komercjalizując własność intelektualną, można znacząco zaoszczędzić na podatkach PIT i CIT. W prostszych słowach oznacza to, że osoby prowadzące działalność innowacyjną i badawczo-rozwojową mają szansę zapłacić tylko 5-proc. daniny na rzecz państwa. Ulga IP box cieszy się coraz większym zainteresowaniem.
Jednorożce, to kategoria przedsiębiorstw, które przed wejściem na giełdę papierów wartościowych są wycenianie na miliard dolarów.
Jednorożce, to kategoria przedsiębiorstw, które przed wejściem na giełdę papierów wartościowych są wycenianie na miliard dolarów.Foto: pixabay

– Nowelizacja ustaw podatkowych zawierająca ulgę w podatku CIT i PIT na innowacje, czyli IP box weszła w życie 1 stycznia 2019 r. Obniżony został do 5 proc. CIT i PIT dla tych podmiotów, które uzyskują przychody z komercjalizacji własności intelektualnej – poinformowała o propozycji rządu szefowa ówczesnego resortu przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

termomodernizacja1200.jpg
Ponad 50 tys. zł na poprawę ogrzewania domu. Sprawdź, jak skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej

Niższe podatki mogą płacić przedsiębiorstwa, które – inwestując w badania i rozwój – opracują nową technologię, zastrzegą ją, czyli zdobędą tzw. kwalifikowane prawo własności intelektualnej, a następnie uzyskają przychód z jego komercjalizacji. Może to być sprzedaż produktu lub udzielenie licencji.

Wystarczy wniosek o uzyskanie prawa ochronnego

Nowa regulacja dała możliwość skorzystania z preferencyjnej stawki podatkowej już w rozliczanych w trakcie roku podatkowego w zaliczkach na podatek, a nie dopiero w rocznym zeznaniu podatkowym. Dla podatników CIT osiągających kwalifikowane dochody z kwalifikowanych praw własności intelektualnej propozycja obejmuje rok podatkowy, który rozpoczął się przed dniem 1 stycznia 2020 r., a zakończy się po dniu 31 grudnia 2019 r. lub rozpoczął się po dniu 31 grudnia 2019 r., a przed dniem 1 stycznia 2021 r. Z kolei w przypadku podatników PIT rozwiązanie to skierowane jest do podatników osiągających kwalifikowane dochody z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w 2020 r.

Czytaj więcej

Skorzystanie z tego rozwiązania jest możliwe również w sytuacji, gdy podatnik nie posiada jeszcze kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ani ekspektatywy jego uzyskania, pod warunkiem zgłoszenia lub złożenia wniosku o uzyskanie takiego prawa ochronnego, w terminie 6 miesięcy, licząc od końca miesiąca, za który przy obliczaniu zaliczki na podatek podatnik zastosował 5 proc. stawkę podatku.

Z ulgi mogą skorzystać:

    • jednoosobowe działalności gospodarcze,
    • mikroprzedsiębiorstwa,
    • małe przedsiębiorstwa,
    • średnie przedsiębiorstwa,
    • duże przedsiębiorstwa.

Zasady działania IP box

Według serwisu pit.pl preferencyjna stawka podatku dochodowego dla twórców cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Niestety, w wielu przypadkach interpretacja prawna jest dość trudna, co powoduje, że podatnicy nie są pewni czy mogą skorzystać z preferencyjnej stawki podatkowej, ponieważ pojawiło się wiele jednostkowych przypadków, gdzie mimo rozporządzania takimi prawami lub korzystania z nich, IP box nie przysługuje. Z tego względu bardzo często organy podatkowe wypowiadały się w kwestii wytworzonych czy nabytych kwalifikowanych praw własności intelektualnej w kontekście stosowania preferencji podatkowej.

Aby ujednolicić interpretację oraz ułatwić życie podatnikom Ministerstwo Finansów wydało broszurę informacyjną, wyjaśniającą zasady działania IP box, w której zaleca, aby każdorazowo przed zastosowaniem przepisów, rozważyć uzyskanie indywidualnej interpretacji prawa podatkowego.

PolskieRadio24.pl/gov.pl/pit.pl/DoS, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jadwiga Emilewicz: przekazaliśmy na innowacyjność 1 proc. PKB

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2019 17:50
- W 2017 r. na innowacyjność, badania i rozwój przeznaczyliśmy 1 proc. PKB – podkreśliła podczas konwencji PiS w Katowicach minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zerowy PIT dla młodych rozliczany po raz pierwszy. Skorzystają z niego dwa miliony osób

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2020 10:00
"Choć adresatem sztandarowych programów społecznych PiS jest rodzina, to jednak beneficjentem końcowym są dzieci i młodzież" - napisał kilka dni temu na łamach portalu PolskieRadio24.pl felietonista Miłosz Manasterski. Wprowadzone w ubiegłym roku zmiany w prawie podatkowym oraz dodatkowe ulgi dla młodych przynoszą właśnie pierwsze wymierne efekty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pierwsze rozliczenia PIT według niższej stawki. Spore oszczędności dla podatników

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2020 11:10
Ponad 25 milionów Polaków korzysta z ubiegłorocznej decyzji Sejmu o obniżeniu podatki PIT z 18 na 17 proc. To jedno z najistotniejszych ułatwień w podatku dochodowym od wielu lat. Równoczesne zwiększenie kosztów uzyskania przychodów spowodowało, że w kieszeni najmniej zarabiających pozostaje niemal 500 zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obniżony VAT na przydomowe mikroinstalacje OZE to zysk dla prosumentów i środowiska

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2020 13:16
Różne stawki podatku VAT na instalacje fotowoltaiczne do użytku domowego wprowadzały niepotrzebne zamieszanie i w pewnym sensie dyskryminowały część osób inwestujących w odnawialne źródła energii. Nowelizacja ustawy Prawo ochrony środowiska ujednoliciła VAT, obniżając go z 23 do 8 proc. Na efekty nie trzeba było długo czekać.
rozwiń zwiń