X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Tarcze przynoszą efekty: maleją obawy przedsiębiorców o spłatę zobowiązań, mniej bankructw

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2020 15:10
Rozwiązania wprowadzone w ramach tarcz antykryzysowych i finansowych poprawiają nie tylko kondycję firm, ale i nastroje przedsiębiorców. Jak wynika z badania firmy GfK, zmalał odsetek osób obawiających się o zdolność do regulowania swoich zobowiązań finansowych i deklarujących chęć ubiegania się w przyszłości o odroczenie terminu spłat.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock.com

Jednocześnie w I półroczu tego roku ogłoszono mniej upadłości i restrukturyzacji niż w analogicznym okresie 2019 r.

Gdyby nie wprowadzone środki wsparcia dla biznesu, liczba bankructw w 2020-2021 byłaby znacznie większa - podkreśla raport "Dynamika zachowań konsumenckich na rynkach FMCG, dóbr trwałych i usług finansowych".

Na początku pandemii najwięcej obaw dotyczyło finansów

Jak podkreśli autorzy badania GfK Corona Mood, na początku pandemii niepokój konsumentów dotyczący prognoz stanu ich finansów osobistych był, obok zdrowia, najczęściej formułowaną obawą.

shutterstock firma biznes 1200.jpg
Koronawirus w Polsce. Firmy deklarują cięcie kosztów, ale nie chcą zwalniać pracowników

W pierwszym badaniu z marca, odsetek osób przekonanych o konieczności przyszłej renegocjacji harmonogramów spłat rat kredytów wyniósł 40 proc., w obecnej – spadł do 29 proc.

Mniej osób ubiegających się o odroczenie spłat zobowiązań

Z badań wynika także, iż wraz ze spadkiem odsetka osób zamierzających w przyszłości ubiegać się o odroczenie terminu spłat swoich zobowiązań finansowych, rośnie odsetek respondentów przekonanych, że z takiego odroczenia nie będzie musiało korzystać. Na początku pandemii deklarowało tak 60 proc. badanych, obecnie jest to 71 proc.

Na początku koronawirusa konsumentami kierowały emocje, stąd większe wypłaty środków z bankomatów

Zdaniem Katarzyny Żakowskiej pierwsze decyzje konsumentów polegające na masowych wypłatach gotówki z bankomatów oraz likwidowaniu lokat złotowych i walutowych trzymanych w bankach wynikały z niepewności związanej z koronawirusem i opierały się w większym stopniu na emocjach niż racjonalnej ocenie sytuacji.

eastnews paweł borys 1200.jpg
Paweł Borys: najgorsze za nami, w 2021 r. wrócimy na ścieżkę szybkiego wzrostu

Obecnie, kiedy emocje zaczęły opadać, do banków zaczęły powracać lokaty, a konsumenci zaczęli formułować swoje oceny bardziej na podstawie twardych przesłanek i faktów, niż pierwotnych emocji.

W ramach badania pytano o opinie respondentów, którzy zadeklarowali posiadanie jednego z produktów kredytowych: pożyczki gotówkowej w banku, pożyczki gotówkowej w firmie pożyczkowej/pozabankowej, kredytu hipotecznego, kredytu ratalnego (zakupy na raty), kredytu inwestycyjnego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, kredytu obrotowego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, leasingu.

Mniej bankructw w I połowie tego roku

Z kolei według międzynarodowej instytucji finansowej Coface w pierwszej połowie 2020 r. sądy ogłosiły postanowienia o upadłości i restrukturyzacji 452 polskich firm, czyli o 3 proc. mniej niż w analogicznym okresie 2019 r. Wśród wszystkich rodzajów postępowań najwięcej ogłoszono upadłości – 257. Stanowią one 57 proc. wszystkich postępowań.

Zdaniem autorów raportu, brak fali bankructw firm w Polsce w tak trudnej sytuacji gospodarczej to efekt kilku czynników.

Poza rządowymi pakietami antykryzysowymi, które przyniosły biznesowi wsparcie płynnościowe, wskazują oni zawieszenie obowiązku składania wniosku o upadłość przez dłużnika.

W ocenie Coface, firmy w trudnej sytuacji płynnościowej niechętnie korzystały z przewidzianych prawem możliwości upadłości lub restrukturyzacji, ponieważ to pozbawiało je możliwości skorzystania ze wsparcia, jakie daje tarcza antykryzysowa.

Z kolei w czerwcu wprowadzono nowy typ postępowania skierowany do firm dotkniętych skutkami pandemii COVID-19 – uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne.

Ponadto – wskazują analitycy – mniejsza liczba dotychczas ogłoszonych postanowień wynika z przestoju w działaniu sądów, które jeszcze nie rozpatrzyły wszystkich wniosków z poprzednich miesięcy.

– Proces ten prawdopodobnie nabierze na sile w 2021 r., pomimo tego, że polska gospodarka będzie wychodzić z recesji. Jednak gdyby nie zostały wprowadzone środki wsparcia dla biznesu, liczba bankructw w latach 2020-2021 byłaby z pewnością znacznie większa – oceniają eksperci.

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/DoS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"60 mld zł na ochronę miejsc pracy". Marlena Maląg podsumowała dotychczasowe funkcjonowanie tarcz

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2020 11:45
- Naszym głównym celem jest ochrona miejsc pracy i zabezpieczenie wynagrodzeń dla pracowników. Na ten cel przekazaliśmy przedsiębiorcom już około 60 mld zł - poinformowała we wtorek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tarcza pomaga kredytobiorcom. Ponad milion wniosków o zawieszenie spłaty rat

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2020 18:00
- Rozwiązania zawarte w tarczach finansowej i antykryzysowej spowodowały, że wycofana została część wniosków o udzielenie wakacji kredytowych - poinformował Prezes Związek Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz. Dodał, że osoby prywatne i przedsiębiorcy złożyli w bankach ponad milion wniosków o zawieszenie płatności rat.
rozwiń zwiń