X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Kolejna zachęta do segregacji odpadów. W Warszawie stanęły recyklomaty

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2020 14:36
Recyklomaty nie tylko magazynują, ale i segregują odpady, będąc częścią systemu gospodarowania odpadami. Cyfryzacja tego systemu pozwala też nagradzać jego użytkowników - powiedziała wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. W Warszawie, przed budynkami resortu rozwoju i Giełdy Papierów Wartościowych uruchomiono recyklomaty, czyli automaty zbierające zużyte opakowania.
Uruchomienie recyklomatu przed GPW
Uruchomienie recyklomatu przed GPWFoto: TT/Ministerstwo Rozwoju

Maszyny mają być częścią systemu, który zachęca i nagradza mieszkańców za segregację odpadów przy użyciu mobilnej aplikacji. Zwrot opakowań skutkuje otrzymaniem punktów, które użytkownik zbiera i może wymienić na inne dobra.

- Gospodarka odpadami staje się jedną z ważniejszych gałęzi gospodarki - oceniła wicepremier Jadwiga Emilewicz. Dodała, że symbolem rosnącej roli są coraz większe koszty zbierania i recyklingowania odpadów, dlatego ważna jest każda droga do domykania cyklu.

Shutterstock beczki odpady 1200.jpg
Powstanie grupa do walki z przestępczością przeciwko środowisku

- Recyklomat automatycznie sortuje odpady, a system rejestruje wszystkie transakcje i nagradza użytkownika za segregację, przypisując do jego konta odpowiednią ilość punktów - tłumaczyła Jadwiga Emilewicz.

- Punkty mają realną wartość w zależności od wybranego kuponu rabatowego - mówiła.

Minister rozwoju dodała, że recykling się opłaca, a recyklomaty są tego symbolem. Jadwiga Emilewicz powiedziała także, że recyklomat to tylko część systemu, który składa się też z części software'owej, a obecne działania można traktować jako próby stworzenia gospodarki zamkniętej.

Do zmiany przyzwyczajeń potrzeba zachęty

Wicepremier stwierdziła, że polskie społeczeństwo potrzebuje motywacji do zmiany nawyków związanych z odpadami, a taką rolę odgrywają recyklomaty.
Recyklomaty to narzędzie informatyczne i technologiczne, służące budowie systemu zachęt w segregacji odpadów. Zdaniem minister ten system mógłby być szeroko stosowany przez samorządy, które mogłyby udzielić rabatów na usługi publiczne.

- Od ponad roku staramy się przygotować ramy legislacyjne do systemów motywacyjnych rozszerzonej odpowiedzialności producenta, czyli tego, kto opakowanie wprowadza - powiedziała wicepremier. To, zdaniem Jadwigi Emilewicz, umożliwi przygotowanie systemu wspierającego samorządy w tworzeniu zachęt i motywowaniu mieszkańców do segregowania.

PolskieRadio24.pl, PAP, MR, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nasze drogie... śmieci. Opłaty za wywóz odpadów w górę

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2020 13:02
Opłaty za odbiór odpadów rosną w Polsce lawinowo. Niemal wszystkie gminy wprowadziły w ciągu kilku ostatnich miesięcy znaczące podwyżki, a te, które tego nie zrobiły – planują wzrost opłat w najbliższym czasie. Zróżnicowanie cenowe w poszczególnych miastach jest ogromne, a często podwyżki wynosiły kilkadziesiąt lub nawet kilkaset procent.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zdecydowana większość z nas segreguje śmieci. Znamy wyniki badania

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2020 07:28
Prawie trzy czwarte pytanych deklaruje, że segreguje śmieci, a ponad 40 proc. - oszczędza wodę – wynika z badania "Polaków portfel własny: wiosenne wyzwania". Z kolei ponad jedna czwarta rodaków przyznaje, że unika lub rezygnuje z plastikowych opakowań.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kody kreskowe na workach ze śmieciami? Dementi resortu klimatu

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2020 16:37
Ministerstwo Klimatu nie pracuje nad projektem zmian w prawie, których konsekwencją byłoby wprowadzenie np. kodów kreskowych na workach ze śmieciami - przekazał szef resortu Michał Kurtyka. Dodał, że w tej sprawie to samorządy powinny mieć wolną rękę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie grupa do walki z przestępczością przeciwko środowisku

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2020 11:01
Trwają prace nad utworzeniem zespołu do walki z przestępczością przeciwko środowisku, którego celem będzie zwiększanie skuteczności działań służb w tym obszarze. Wiceminister klimatu Jacek Ozdoba ogłosił nowe plany w związku z rozbiciem grupy przestępczej zajmującej się nielegalnym składowaniem odpadów.
rozwiń zwiń