X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Obniżony VAT na przydomowe mikroinstalacje OZE to zysk dla prosumentów i środowiska

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2020 13:16
Różne stawki podatku VAT na instalacje fotowoltaiczne do użytku domowego wprowadzały niepotrzebne zamieszanie i w pewnym sensie dyskryminowały część osób inwestujących w odnawialne źródła energii. Nowelizacja ustawy Prawo ochrony środowiska ujednoliciła VAT, obniżając go z 23 do 8 proc. Na efekty nie trzeba było długo czekać.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock

Wdrożona kilka miesięcy temu nowelizacja ustawy Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o inspekcji handlowej to kolejny ważny krok w walce ze smogiem. Inspekcja Handlowa zyskała konkretne uprawnienia w walce z handlem kotłami na paliwo stałe, które nie spełniają wymogów, a za wprowadzanie na polski rynek tzw. kopciuchów grożą kary.

Jednym z ważniejszych elementów tej nowelizacji jest ujednolicenie i obniżenie stawki podatku VAT na dostawę i budowę mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii, która ma zapewnić energię dla tego budynku, na którym jest wybudowana lub jego części.


Czysta i tania energia

Jeszcze do niedawna osoby montujące mikroinstalacje fotowoltaiczne na dachach swoich domów mogły korzystać z niższego podatku od towarów i usług – wynoszącego 8 proc. Natomiast montaż prosumenckiej mikroinstalacji na przydomowym gruncie czy na budynku gospodarczym oznacza wyższy VAT na poziomie 23 proc., co istotnie zwiększało koszt całej inwestycji w porównaniu do instalacji montowanej na domowym dachu – tłumaczy serwis gramwzielone.pl.

Zmiana możliwa była dzięki nowelizacji zapisów ustawy Prawo ochrony środowiska, gdzie pojawił się zapis zmieniający definicję budownictwa objętego programem mieszkaniowym. Wprowadzona regulacja poskutkowała zmianą ustawy o podatku VAT, która w art. 41 ust. 12a, otrzymała brzmienie: "Przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym rozumie się obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich część (...) a także mikroinstalacje (...) funkcjonalnie z nimi związaną".

panele słoneczne 1200 ok. PIXABAY.jpg
Tauron pomoże domowej fotowoltaiceAutorzy poprawki uzasadniali, że "rozpowszechnienie mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii, czyli instalacji o maksymalnej mocy do 50 kW, wykorzystywanych przez gospodarstwo domowe, małe przedsiębiorstwa i gospodarstwa rolnicze do produkcji energii na własny użytek, jest jednym z kluczowych elementów walki z zanieczyszczeniem powietrza, a także sposobem na dostarczenie Polakom czystej i taniej energii".

Krótko mówiąc, właściciele jednorodzinnych budynków mieszkalnych o powierzchni do 300 m2 mogą wykonać instalację opodatkowaną stawką VAT 8 proc., jeśli ta instalacja będzie funkcjonalnie związana z tymi budynkami.

160 tys. mikroinstalacji

Trudno jednoznacznie stwierdzić jak znaczący był udział zmian podatkowych w rozwoju rynku, ale ubiegły rok stał pod znakiem ogromnego wzrostu inwestycji na polskim rynku mikroinstalacji fotowoltaicznych. Co ciekawe segment najmniejszych mikroinstalacji stał się dominujący – nie tylko pod względem liczby wykonanych instalacji, ale także ich zainstalowanej mocy.


Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej Polska PV informuje w raporcie na temat polskiego rynku mikroinstalacji fotowoltaicznych, przytaczając dane Polskich Sieci Elektroenergetycznych, że na koniec 2019 roku całkowita moc elektrowni fotowoltaicznych w Polsce wyniosła 1299,6 MW. Z tego aż 4/5 to mikroinstalacje PV, których łączna moc wyniosła 1040,8 MW w stosunku do 342,5 MW rok wcześniej, 174,5 MW dwa lata wcześniej oraz 91,2 MW na koniec 2016 r.

Całkowitą liczbę mikroinstalacji w naszym kraju SBF Polska PV na koniec ubiegłego roku szacuje na około 160 tys., a według szacunków mogły one wygenerować około 968 GWh energii elektrycznej rocznie.

PolskieRadio24.pl/gov.pl/gramwzielone.pl/DoS, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Program "Mój prąd" coraz bardziej popularny. Znamy liczbę wniosków o dofinansowanie paneli słonecznych

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2020 10:30
Złożono już prawie 40 tys. elektronicznych wniosków o dofinansowanie w ramach programu "Mój prąd" - podało Ministerstwo Cyfryzacji. Według ministra Marka Zagórskiego tylko w maju przysłano 11 tys. wniosków, a w czerwcu - ponad 4 tysiące.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Polsce mamy boom na fotowoltaikę. Rządowe programy zdają egzamin

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2020 10:07
Moc zainstalowana w źródłach fotowoltaicznych w Polsce wzrosła przez rok o ponad 176 proc. do blisko 2 GW. Pod względem przyrostu nowych mocy zajmujemy już piąte miejsce w Europie - pisze poniedziałkowa "Gazeta Polska Codziennie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pozyskujemy już 10 GW mocy z OZE. Własne instalacje coraz bardziej opłacalne

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2020 10:30
Moc odnawialnych źródeł energii w Polsce przekroczyła już 10 gigawatów. Jest to moc równa zainstalowanej łącznie w tradycyjnych elektrowniach w Bełchatowie, Turowie i Opolu – poinformował wiceminister klimatu, pełnomocnik rządu ds. OZE Ireneusz Zyska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PGE stawia na odnawialne źródła energii. Nowe farmy wiatrowe już działają

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2020 13:45
Spółka PGE Energia Odnawialna z Grupy PGE uruchomiła dziś dwie farmy wiatrowe Starza/Rybice i Karnice II w powiatach Kamień Pomorski i Gryfice w województwie zachodniopomorskim. 
rozwiń zwiń