X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Niższy CIT dla małych firm. Ponad 150 tysięcy z nich skorzystało z ulgi

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2020 13:18
Obniżenie CIT do 9 proc. (a już w 2017 r. z 19 do 15 proc.) miało na celu rozwój przedsiębiorczości i wspieranie firm, szczególnie małych. Obniżka przełożyła się na stworzenie im lepszych warunków do działania i zwiększyła ich konkurencyjność w stosunku do dużych firm, w tym również działających w skali międzynarodowej.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Preferencyjna stawka CIT 9 proc. pozwala małym przedsiębiorcom na łatwiejsze pozyskiwanie kapitału na inwestycje i rozwój, co ma kluczowe znaczenie dla ich istnienia i rozwoju. Obniżka CIT stanowiła realizację rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

podatki kalkulacje firma free shutter 1200.jpg
Nowy rodzaj wsparcia dla firm. Ruszają dopłaty do oprocentowania kredytówLimit 1,2 mln euro

Przypomnijmy, że obniżona w ubiegłym roku do 9 proc. stawka podatku CIT przygotowana została z myślą o podatnikach, którzy:
    • rozpoczynają działalność, jeśli ich przychody w roku podatkowym, w którym stosują niższą stawkę, nie przekroczyły w złotówkach równowartości 1,2 mln euro,
    • kontynuują działalność i spełniają dwa kryteria przychodowe – ich przychody w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły w złotówkach równowartości 2 mln euro oraz ich przychody w roku podatkowym, w którym stosują niższą stawkę, nie przekroczyły w złotówkach równowartości 1,2 mln euro.


Oznacza to, że obniżoną stawkę podatku zastosują ci mali przedsiębiorcy, których przychody w 2019 r. nie przekroczyły 2 mln euro, ale w 2020 r. nie będą większe niż 1,2 mln euro. Warto przy tym pamiętać, że CIT 9 proc. dotyczy wyłącznie przychodów, które pochodzą z innych źródeł niż z zysków kapitałowych.

Pół miliarda rocznie

W 2018 r. prawo do skorzystania z 15 proc. stawki CIT miało 460 tys. podatników, czyli 91 proc. wszystkich podatników CIT. Stawkę tę zastosowało 146 tys. z nich – 71 proc. podatników CIT płacących podatek. Dzięki obniżce stawki przedsiębiorcy tylko w 2017 zyskali prawie 0,4 mld zł, a w 2018 r. – 0,6 mld zł. Dzięki kolejnej obniżce CIT do 9 proc. w 2019 r. przedsiębiorcy zaoszczędzili dodatkowo ponad 0,4 mld zł.

PolskieRadio24.pl/podatki.gov.pl/DoS, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nie będzie zwolnień w zdecydowanej większości firm. Część planuje zwiększenie zatrudnienia

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2020 10:37
Redukcję zatrudnienia planuje obecnie znacznie mniej małych i średnich przedsiębiorstw niż jeszcze pod koniec kwietnia - wynika z badania "KoronaBilans MŚP". Zamierza to zrobić 8,7 proc. wobec 25,8 proc. miesiąc wcześniej. Więcej firm chce też zatrudnić nowych pracowników.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister rodziny: rządowe tarcze zapewniają wsparcie pracownikom i przedsiębiorcom

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2020 16:23
- To już 100 mld zł, które w czasie walki z pandemią przeznaczyliśmy na ochronę miejsc pracy. Środki z rządowych tarcz pozwalają firmom zachować płynność finansową i stan zatrudnienia - poinformowała podczas konferencji prasowej w Zakopanem minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jednakowy podatek na podobne towary. Zobacz, co jeszcze zmieni nowa matryca VAT

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2020 11:11
1 lipca wchodzi w życie nowa matryca VAT. Według doradców podatkowych dzięki temu podobne towary będą podlegać jednej stawce, nie będzie więc sytuacji, że musztarda jest opodatkowana inaczej niż sos musztardowy, jak obecnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy rodzaj wsparcia dla firm. Ruszają dopłaty do oprocentowania kredytów

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2020 09:21
Dziś start kolejnego programu pomocowego dla firm, zmagających się ze skutkami pandemii koronawirusa. Dzięki tarczy 4.0 przedsiębiorcy już wkrótce będą mogli wnioskować o dopłaty do oprocentowania kredytów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trudny sezon dla branży ślubno-weselnej. Firmy chcą się odkuć na jesieni

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2020 08:11
Pandemia boleśnie uderzyła w wyceniany na 8 mld zł polski rynek usług ślubnych, który w 2020 r. może się skurczyć nawet o połowę. Część firm liczy się ze spadkiem przychodów o ponad 90 proc. - pisze "Rzeczpospolita".
rozwiń zwiń