X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Kredyty gotówkowe popadają w niełaskę

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2010 15:05
Jeśli myśliszo zadłużeniu się, to pośpiech jest wskazany - w trzecim kwartale banki zmieniają podejście do udzielania kredytów.
Audio

Coraz łatwiej o pożyczki dla firm i kredyty hipoteczne, a coraz trudniej dostać kredyt konsumpcyjny.

Tak wynika z badania NBP "Sytuacja na rynku kredytowym". Dotyczy ono rynku kredytów w II i III kwartale 2010.

W II kwartale firmy nie odczuły zmian

W drugim kwartale banki zaostrzyły swoje podejście wobec dużych przedsiębiorstw w pożyczkach średnio i długoterminowych. Obostrzenia są szczególnie widoczne w przypadku tego ostatniego typu pożyczek dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Jednocześnie nie licząc kredytów, 40 proc. banków obniżyło marże dla firm. Możliwe, że właśnie dlatego, w drugim kwartale firmy były coraz bardziej zainteresowane pożyczaniem. Wyłamały się z tego trendu tylko największe spółki, których popyt na długoterminowe kredyty nie wzrósł.

Kryteria skutecznie łagodzi rosnąca konkurencja na rynku finansowym. Do tego prawie 40 proc. banków uznało, że sytuacja gospodarcza pozwala na obniżenie wymogów.

Ułatwienia dla dużych, utrudnienia dla małych

Banki zapowiadają w trzecim kwartale nieznaczne złagodzenie polityki kredytowej względem dużych przedsiębiorstw. Najsilniej odczują to firmy szukające kredytów krótkoterminowych.

Natomiast niepocieszone będą małe i średnie spółki. W ich przypadku banki zapowiadają zaostrzenie polityki kredytowej. Finansiści spodziewają się bowiem w trzecim kwartale wzrostu popytu na kredyt, zwłaszcza w kredytach krótkoterminowych właśnie dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Drugi kwartał: łatwiej o hipoteki

W drugim kwartale banki nieco zbiły z tonu i nieznacznie złagodziły kryteria przyznawania kredytów mieszkaniowych. Blisko 70 proc. banków obniżyło marże kredytowe. To głównie dlatego, że banki spodziewają się polepszenia koniunktury na rynku mieszkań. Banki, które i tak zwiększają wymogi, tłumaczą się dużą liczbą złych starych kredytów. Dobrym potwierdzeniem możliwej poprawy w nieruchomościach jest fakt, że banki odczuły wzrost zainteresowania kredytami mieszkaniowymi. Spodziewają, że tak będzie dalej w III kwartale, ale i pewnie dlatego chcą zaostrzyć kryteria.

A o pożyczki konsumpcyjne coraz trudniej

W drugim kwartale banki po raz kolejny zaostrzyły kryteria dla kredytów konsumpcyjnych, bo wzrasta na nie popyt. Tłumaczą się też mniej optymistycznymi niż zakładano perspektywami dla gospodarki. Według nich będzie też trudniej o dobre zabezpieczenia pożyczek .

tk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kredyty ciągle poza zasięgiem małych firm

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2010 10:57
W sprawach kredytów duże firmy się wstrzymują, a małe nie są w stanie spełnić ostrych kryteriów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W lipcu bardziej boimy się brać kredyty

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2010 14:30
Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab spadł w lipcu 2010 roku w stosunku do ostatniego czerwcowego pomiaru o 0,7 pkt i wyniósł 29,6 pkt - poinformował we wtorek Związek Banków Polskich oraz Pentor.
rozwiń zwiń

Czytaj także

KNF zamyka dostęp do kredytów walutowych

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2010 09:14
Związek Banków Polski chce zmienić obostrzeniową propozycję Komisji Nadzoru Finansowego.
rozwiń zwiń