X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Gospodarka

Do 2026 r. wartość światowego rynku pojazdów autonomicznych wzrośnie do 560 mld dol.

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2020 17:23
Jednym z najważniejszych trendów rozwojowych w sektorze transportu jest autonomizacja pojazdów, do 2026 r. wartość światowego rynku pojazdów autonomicznych wyniesie 560 mld dol. - wskazali we wtorek eksperci rynku motoryzacyjnego i inteligentnego transportu z Polski i Izraela.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Jak zauważył dyrektor zarządzający Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych (PSPA) Maciej Mazur podczas webinarium zorganizowanego z Ambasadą Izraela, autonomizacja pojazdów jest obecnie jednym z najważniejszych trendów rozwojowych w sektorze transportu, wspieranym przez koncerny motoryzacyjne, firmy technologiczne oraz rządy państw i regionów z całego świata.

Jazda autonomiczna w komunikacji tym, czym rewolucja cyfrowa

- Technologia jazdy autonomicznej, obok cyfryzacji, usług MaaS (mobilność jako usługa) i przede wszystkim elektromobilności, ma potencjał by przyczynić się do wzrostu innowacyjności gospodarki, a także do znacznej poprawy bezpieczeństwa, komfortu oraz ekologiczności ruchu drogowego - dodał.

Jazda autonomiczna wymaga w Polsce zmian w prawie

Mazur zauważył jednak, że jej implementacja oraz realizacja projektów pilotażowych w Polsce wymaga wdrożenia zmian legislacyjnych, m.in. uproszczenia procedur wynikających z ustawy Prawo transportowe, jak również zwiększenia świadomości społecznej co do tego, jakie korzyści może przynieść dla gospodarki i bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Biorący udział w spotkaniu dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego Piotr Arak wskazał, że jednym z projektów realizowanych przez Instytut było przygotowanie wraz z Ministerstwem Infrastruktury raportu „Autonomiczny transport przyszłości”.

Automizacja to nie tylko samochody

Jak wyjaśnił autonomizacja obejmuje wszystkie środki transportu, nie tylko samochody, ale również m.in. pociągi, autobusy, a nawet drony. "Samoloty już od dawna wykorzystują systemy typu autopilot. Od 2011 r. obserwujemy bardzo intensywny rozwój technologii uczenia maszynowego, a światowe koncerny, m.in. Alphabet czy Tesla, inwestują coraz większe w środki w obszar R&D" - zaznaczył.

Jak podkreślił, do 2026 r. wartość światowego rynku pojazdów autonomicznych wzrośnie do 560 mld dolarów.

Izrael jednym z liderów wdrażania nowych technologii dotyczących automizacji

Według szefa PSPA, Izrael jest jednym ze światowych liderów wdrażania tej technologii, zarówno pod względem aktywności ośrodków badawczo-rozwojowych, jak i realizacji projektów pilotażowych.

Izraelski ekspert w dziedzinie inteligentnego transportu z biura premiera Izraela Daniel Zucker, mówił o strategii Izraela w zakresie wdrażania innowacyjnych rozwiązań w sektorze mobilności, która bazuje m.in. na transferze wiedzy pomiędzy ośrodkami naukowymi a biznesem.


Autostrada korek ruch drogowy shutt free-1200.jpg
Ułatwienia dla kierowców i właścicieli pojazdów. Nowelizacja ustawy ograniczy wiele kosztówJak wskazał, jednym z celów izraelskiej polityki rządowej jest uczynienie z kraju światowego centrum kompetencyjnego w obszarze inteligentnej mobilności. "Jej elementem jej wdrażanie innowacyjnych rozwiązań w praktyce na rynku lokalnym" - powiedział.

Dodał, że strategia ta opiera się również na działalności nowatorskich start-upów działających w sektorze mobilności. "Od 2007 r. wartość zgromadzonego przez nie kapitału wzrosła ze 171 mln dolarów do ponad 5 mld dolarów w czerwcu roku 2020. Pod względem liczby takich start-upów zajmujemy drugie miejsce na świecie, zaraz za kalifornijską Doliną Krzemową. Wiele z takich podmiotów zostało zakupione przez międzynarodowe wiodące koncerny takie jak Continental, Ford czy Intel" - wyjaśnił.


samochód elektryczny free1200.jpg
Ruszyło przyjmowane wniosków na dopłaty do elektrycznych aut. Zobacz, ile można otrzymaćJak zaznaczył izraelski ekspert, w ostatnim czasie w jego kraju odnotowano wzmożone zainteresowanie międzynarodowych koncernów technologiami rozwijanymi w Izraelu. "Nasz rząd zainicjował zaplanowany na 10 lat program, w ramach którego wesprze start-upy kwotą w wysokości 1,75 mld NIS (szekli - PAP). 250 mln NIS zostało zarezerwowane na wsparcie badań, rozwoju i innowacji w obszarze inteligentnej mobilności" - podał Zucker.

Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA) to największa organizacja branżowa, zajmująca się kreowaniem rynku elektromobilności i paliw alternatywnych w Polsce. Organizacja współtworzy inicjatywę na rzecz rozwoju elektromobilności w Polsce.

PAP, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ruszyło przyjmowane wniosków na dopłaty do elektrycznych aut. Zobacz, ile można otrzymać

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2020 08:08
W piątek od godz. 9.00 można już składać wnioski o dopłaty do zakupu samochodów elektrycznych. Nabór potrwa do 31 lipca lub do wyczerpania środków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ułatwienia dla kierowców i właścicieli pojazdów. Nowelizacja ustawy ograniczy wiele kosztów

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2020 11:00
Nowelizacja Prawa o ruchu drogowym wprowadzi wiele ułatwień dla właścicieli pojazdów i kierujących pojazdami oraz uproszczeń w procedurach związanych z rejestracją pojazdów. Projekt przedłożony przez Ministra Infrastruktury powstał we współpracy z Ministrem Cyfryzacji, jako tzw. pakiet deregulacyjny.
rozwiń zwiń