X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Mniej ubóstwa w rodzinach wielodzietnych. Poprawia się sytuacja materialna gospodarstw domowych w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2020 12:44
Rok 2019 przyniósł poprawę sytuacji materialnej gospodarstw domowych w Polsce, co znalazło odzwierciedlenie w spadku zasięgu ubóstwa ekonomicznego, w tym ubóstwa skrajnego (z ok. 5% w 2018 r. do ok. 4% w 2019 r.) - informuje GUS.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Monkey Business Images

Rok 2019 przyniósł poprawę sytuacji materialnej gospodarstw domowych w Polsce. Znalazło to odzwierciedlenie w niewielkim spadku zasięgu ubóstwa ekonomicznego, w tym ubóstwa skrajnego - z około 5 procent w 2018 roku mniej więcej do 4 procent w ubiegłym roku - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Poprawa sytuacji w gospodarstwach najbardziej zagrożonych ubóstwem

GUS podkreśla, że "spadek ubóstwa skrajnego dotyczył przede wszystkim gospodarstw domowych najbardziej zagrożonych ubóstwem, na przykład utrzymujących się głównie ze świadczeń społecznych (innych niż emerytury i renty) oraz gospodarstw z co najmniej 3. dzieci poniżej 18 roku życia, mieszkańców wsi i małych miast".

pap_dzieci1200.jpg
500 zł na wakacyjny wypoczynek. Prezydent zapowiedział bon turystyczny na każde dziecko

Dodano, że po obserwowanym od 2015 do 2017 roku stopniowym zmniejszaniu się zasięgu ubóstwa ekonomicznego, rok 2018 przyniósł zahamowanie tej tendencji. W ubiegłym roku natomiast widać było niewielki spadek zasięgu wszystkich trzech rodzajów ubóstwa.

Zmiany stopy ubóstwa skrajnego w 2019 r. Jak zmienił się zasięg ubóstwa wśród różnych grup ludności?

Zaobserwowany w 2019 r., w oparciu o wydatki gospodarstw domowych, spadek zasięgu ubóstwa skrajnego dotyczył większości branych pod uwagę grup ludności, przy czym poziom zmian był zróżnicowany - czytamy w raporcie GUS.

W porównaniu z 2018 r. wyraźnie zmniejszył się odsetek osób wydających na swoje utrzymanie mniej, niż zakłada minimum egzystencji wśród gospodarstw domowych utrzymujących się głównie z niezarobkowych źródeł innych niż emerytury i renty (o ponad 3 p. proc.).

Mniej ubogich rencistów

O około 2 p. proc. obniżyła się stopa ubóstwa wśród gospodarstw domowych rencistów.

W przypadku pozostałych grup społeczno-ekonomicznych gospodarstw domowych (tj. w gospodarstwach utrzymujących się głównie z pracy najemnej, z pracy na własny rachunek, emerytów i rolników) wartość stopy ubóstwa skrajnego w 2019 r. była niższa o około 1 p. proc.

Mniej ubogich osób niepełnosprawnych

Zmniejszenie się zasięgu ubóstwa skrajnego wśród gospodarstw domowych z osobami posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności relatywnie najczęściej dotyczyło gospodarstw, w których orzeczenie takie miała głowa gospodarstwa domowego (spadek o ok. 3 p. proc.).

O ok. 2 p. proc. zmniejszył się zasięg ubóstwa w gospodarstwach, w których głowa legitymowała się niskim poziomem wykształcenia (co najwyżej gimnazjalnym lub zasadniczym zawodowym).

Mniej ubóstwa w rodzinach wielodzietnych

W 2019 r. odnotowano także spadek odsetka osób ubogich wśród gospodarstw domowych z dziećmi do lat 18.

Program-Rodzina-500plus-500+-MRPiPS-1200.jpg
500+ na każde dziecko. Prezydent: nasi oponenci mówili, że "tego nie da się zrobić"

Najbardziej - (o ok. 3 p. proc.) - w przypadku gospodarstw wielodzietnych (z co najmniej 3 dzieci). O 1,5 p. proc. zmniejszył się też odsetek osób ubogich wśród gospodarstw domowych z 1 dzieckiem poniżej 18 roku życia.

W konsekwencji zasięg ubóstwa skrajnego wśród dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia zmniejszył się z 6% w 2018 r. do niecałych 5% w 2019 r.

Obniżenie się poziomu ubóstwa skrajnego w 2019 r. dotyczyło w dużym stopniu mieszkańców wsi i najmniejszych miast - liczących poniżej 20 tys. mieszkańców (spadek o ok. 2 p. proc.). W grupach miast między 20 tys. a 200 tys. – spadek stopy ubóstwa był minimalny (poniżej 1 p. proc).

Natomiast stopa ubóstwa w największych ośrodkach miejskich (co najmniej 200 tysięcznych) pozostała w obu latach na zbliżonym poziomie. W tej kategorii miast stopa ubóstwa skrajnego jest najniższa i wynosi ok. 1 proc.

IAR, GUS, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rodziny w dobie pandemii. Jak sobie radzą?

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2020 12:40
W audycji "Gdzie jest Pan Cogito" mówiliśmy o wyzwaniach stojących przed rodzinami w dobie pandemii, która pociągnęła za sobą także rewolucję internetową. Czy jesteśmy sobie bliżsi niż kilka miesięcy temu? Czy nasze rodziny funkcjonują lepiej? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mamy 920 tys. bezrobotnych. W 2013 roku było ich ponad 2 miliony

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2020 13:00
W I kwartale tego roku zlikwidowano w Polsce 119,9 tys. miejsc pracy, z tego zaledwie jedną czwartą (24,4 proc.) w związku z pandemią koronawirusa - informuje Główny Urząd Statystyczny. W maju stopa bezrobocia osiągnęła 6 proc., czyli jedynie o 0,9 p.p. powyżej 30-letniego minimum.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Resort rodziny przypomina: w tym roku nie trzeba składać kolejnego wniosku o 500+

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2020 11:51
W tym roku nie trzeba składać kolejnego wniosku o przyznanie świadczenia wychowawczego w ramach programu Rodzina 500+. Wystarczy wniosek złożony w ubiegłym roku - poinformowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

GUS podał dane o inflacji w czerwcu. W ciągu roku paliwa staniały o prawie 20 procent

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2020 10:24
Koronawirus i związane z tym ograniczenia najbardziej odbiły się na cenach paliw. Te, jak informuje GUS, zmniejszyły się w ciągu roku o prawie 20 procent. Więcej za to - o 5,8 proc. - płacimy za żywność.
rozwiń zwiń