X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Gospodarka

Uwaga na darmowe aplikacje w telefonach. Mogą zbierać i przekazywać nasze dane

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2020 18:40
"Darmowe aplikacje w telefonach zachęcają do dzielenia się wieloma informacjami, dzięki temu pozyskują dane często zbędne do świadczonej usługi" - przestrzega Urząd Ochrony Danych Osobowych. Przed wyrażeniem zgody na ich używanie, warto więc przemyśleć, czy rzeczywiście ich potrzebujemy.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: pixabay

Dlatego, jak podkreśla Urząd Ochrony Danych Osobowych, zanim zainstalujemy aplikację, warto dokładnie sprawdzić, do jakich danych naszego urządzenia chce ona mieć dostęp.

Zanim wyrazimy zgodę na używanie aplikacji, sprawdźmy co od nas chce

Warto sprawdzić, czy żąda na przykład włączenia lokalizacji telefonu lub dostępu do multimediów, czy musimy udostępnić kontakty zapisane w telefonie.

"O ile zrozumiałym jest dostęp do lokalizacji w przypadku korzystania z nawigacji czy mapy, o tyle już oznaczanie lokalizacji w grze niekoniecznie" - czytamy w ostrzeżeniu.

shutterstock_babcia cyberprzestepczość1200.jpg
Cyberwłamanie do naszego komputera. Jak uchronić się przed nim?

Pamiętajmy - mamy prawo do informacji

UODO - wskazując jak świadomie korzystać z aplikacji w telefonach, aby bezpiecznie dysponować danymi - zwraca uwagę, że "darmowe" aplikacje zachęcają do dzielenia się wieloma informacjami na własny temat. Pozyskują dane często zbędne do świadczenia usługi.

Dlatego - jak podkreślają eksperci Urzędu - instalując aplikację, warto zwrócić uwagę na dane, jakie od nas pobiera. Zgodnie z obowiązkiem informacyjnym powinny zostać nam przedstawione informacje na temat administratora, czyli podmiotu, który przetwarza nasze dane, w jakim celu to robi i przez jaki okres będzie nasze dane przetwarzać.

- Jeżeli nasze dane są przekazywane innym podmiotom, to również o tym musimy być poinformowani - przypominają eksperci. Administrator ma obowiązek poinformować także o przysługujących nam uprawieniach.

Zanim więc zainstalujemy aplikację, zapoznajmy się dokładnie z polityką prywatności, przeczytajmy wszelkie przekazywane nam informacje, regulaminy. Urząd apeluje, by sprawdzać, na co dokładnie się godzimy i czy swoją zgodę możemy wycofać równie łatwo, jak jej udzielaliśmy.

"Warto pamiętać, że udzielamy zgody na przetwarzanie naszych danych w konkretnym celu, na przykład w przypadku map udzielamy zgody na pobieranie naszej lokalizacji. Natomiast każdy inny cel powinien wymagać dodatkowej zgody, przykładowo, kiedy informacje o nas administrator chce przekazać innym podmiotom" - przekonuje UODO.

Eksperci radzą także, by przed wyrażeniem zgody na dostępy do naszych danych osobowych, przemyśleć dokładnie, czy rzeczywiście potrzebujemy aplikacji, które bardzo ingerują w naszą prywatność.

- Ewentualnie poszukajmy innych podobnych funkcjonalności, które jednak nie ingerują w naszą prywatność - podpowiadają.

UODO zwraca też uwagę na bezpieczeństwo dzieci.

"Jeśli usługi społeczeństwa informacyjnego są oferowane bezpośrednio dziecku – gry, aplikacje edukacyjne, usługi streamingowe kierowane do dzieci – to do osiągnięcia przez nie 16. roku życia zgodę na przetwarzanie ich danych musi wyrazić lub zaakceptować rodzic albo inna osoba sprawująca władzę rodzicielską lub opiekę nad dzieckiem" - podkreśla Urząd, przypominając, że RODO kładzie nacisk na ochronę dzieci, które nie zawsze mają świadomość swoich praw i zagrożeń związanych z prywatnością.

Zdaniem ekspertów warto przejrzeć także te aplikacje, które już zainstalowaliśmy lub są wgrane fabrycznie, ponieważ mimo że nie korzystamy ze wszystkich aplikacji, to cały czas mają one dostęp do naszych danych.

Podlegają one także czasowej aktualizacji, wprowadzając tym samym nowe rozwiązania i pobierając kolejne informacje o nas. Może się okazać, że nasze dane są przekazywane innym podmiotom albo zaktualizowana aplikacja rozszerzyła zakres pozyskiwanych informacji.

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/DoS, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Po co aplikacjom dostęp do tylu danych? Apel o zmianę niekorzystnych praktyk dla klientów

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2019 08:04
Polski Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów dołączył do międzynarodowego apelu w sprawie sklepów z aplikacjami i wspólnie z 26 organami ochrony konsumentów apeluje o zmiany.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mogą sprawdzić jakie aplikacje masz na swoim smartfonie

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2020 16:21
System operacyjny Android posiada mało znaną funkcję, która może zagrażać bezpieczeństwu naszych danych. Firmy mogą sprawdzić jakie aplikacje mamy zainstalowane na smartfonie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

E-dowód w dłoni, eDO App w telefonie. Aplikacja usprawni korzystanie z elektronicznego dokumentu

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2020 10:30
Właściciele e-dowodów od dziś nie potrzebują już czytnika, by móc zalogować się do usług e-administracji lub potwierdzić profil zaufany. Do sklepu Google Play trafiła właśnie aplikacja eDO App, która skutecznie go zastępuje. Wystarczy tylko e-dowód z aktywną warstwą elektroniczną i smartfon z modułem NFC.
rozwiń zwiń