X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Polacy coraz więcej odkładają w bankach, rośnie popyt na obligacje skarbowe

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2020 13:45
Koronawirus, mimo że zmienił sposoby lokowania środków przez Polaków, nie straszy już oszczędzających Polaków. Jak wynika z analizy HRE Investments, wraca popyt na obligacje skarbowe, więcej środków trafia do funduszy inwestycyjnych. Mimo, że w maju więcej wypłaciliśmy z bankomatów, ilość środków na bankowych kontach wzrosła do 850 mld zł. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Jak wynika z analizy HRE Investments, wartość depozytów, które Polacy trzymali w bankach w maju tego roku wzrosła, w stosunku do kwietnia, o prawie 3 mld zł, do ponad 850 mld zł. To oznacza, że wartość depozytów w maju br. była o 71 mld zł wyższa niż w analogicznym okresie przed rokiem.

Mimo, że Polacy wypłacają więcej pieniędzy z bankomatów, oszczędności rosną

- Wbrew pozorom nie jest jednak tak, że Polacy tylko grzecznie zanoszą do banków swoje nowe oszczędności. Dochodzi tu bowiem do potężnych przetasowań. I tak na przykład od samego początku epidemii Polacy tłumnie ruszyli do bankomatów. W efekcie przez 2 miesiące wypłacili z banków ponad 50 miliardów złotych - lekko licząc, trzy razy więcej niż wypłaciliby w tym czasie w normalnych okolicznościach" - ocenił w analizie Bartosz Turek z HRE Investments.

Jego zdaniem zaskakuje, że mimo tak potężnego odpływu gotówki z banków, rośnie saldo rachunków Polaków.

- To znaczy, że mimo wszystko na konta trafiło jeszcze więcej pieniędzy niż z nich wycofaliśmy" - dodał.

bank 1200.jpg
"Możliwe, że banki zaczną podwyższać dodatkowe opłaty". Eksperci o skutkach obniżenia stóp procentowych

Maleją lokaty, przybywa środków na rachunkach zwykłych i oszczędnościowych

Jak wynika z analizy, Polacy rezygnują z lokat i aby nie mrozić kapitału trzymają oszczędności na rachunkach zwykłych i oszczędnościowych.

marek-zuber.jpg
Polacy rezygnują z lokat. Ekonomista: ich udział w bankowych oszczędnościach to jedynie 33 proc.

Ekspert zaznaczył, że od początku epidemii widać szybki spadek kwot trzymanych na lokatach. Ich kosztem rośnie saldo rachunków zwykłych, jak i oszczędnościowych.

- To sugeruje w sumie kilka rzeczy. Po pierwsze więcej oszczędzamy tworząc poduszki finansowe. Do tego nie chcemy mrozić kapitału na słabo oprocentowanych lokatach i wolimy je mieć łatwiej dostępne (na rachunku)" - skomentował Turek.

Spadek oprocentowania ma wpływ na sposoby oszczędzania Polaków

Według analityka, choć skłonność do oszczędzania była w maju spora, to po odmrożeniu gospodarki Polacy znowu ruszyli na zakupy.

W jego ocenie prawdopodobne jest, że gwałtowny spadek oprocentowania lokat powoduje, iż osoby posiadające większy kapitał poszukają alternatywy dla swoich pieniędzy, by np. uchronić kapitał przed utratą siły nabywczej.

Rosną środki na kontach funduszy inwestycyjnych

Turek zwraca uwagę, że w przypadku funduszy inwestycyjnych po gwałtownym odpływie środków (23 mld zł w marcu i kwietniu) w maju znowu mamy do czynienia z napływem pieniędzy do tych instytucji w kwocie 1,6 mld zł.

Znów wzrasta popyt na obligacje skarbowe

W analizie czytamy, że mimo ostatniego cięcia oprocentowania, w czerwcu znowu więcej chętnych zgłosiło się też po detaliczne obligacje skarbowe. Z danych zebranych przez HRE Investments wynika, że póki co chętnych na te papiery jest w czerwcu o jedną trzecią więcej niż w maju.

Wraca zainteresowanie lokowaniem pieniędzy w nieruchomości

- Wstępne informacje potwierdzają też znowu rosnący popyt na mieszkania uznawane przez wiele osób za bezpieczną przystań dla kapitału. Inwestorzy widzą w nich nie tylko potencjał do generowania zysów z wynajmu. Nieruchomości mają bowiem też udowodnioną skłonność do wzrostu wartości przekraczającego inflację - uważa Turek.

PAP, jk

Czytaj także

Bank Pekao S.A. przygotowany na wyzwania pandemii: ma zyski, stawia na cyfryzację

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 15:10
Zarząd banku Pekao S.A. zapewnia, że instytucja ta jest przygotowana na wyzwania pandemii COVID-19. Przedstawiciele banku poinformowali, że w pierwszym kwartale zysk netto był o 13 procent wyższy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, bank stawia na przyspieszenie transformacji cyfrowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W co inwestować w dobie koronawirusa? Miliarderzy kupują nieruchomości

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2020 15:00
Udział nieruchomości w portfelach najzamożniejszych ludzi na świecie rósł w ostatnim roku najmocniej, gdyż, jak podaje HRE Investments, powołujący się na raport Knight Frank, w ten sposób szykowali się oni na gospodarcze zawirowania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rząd zapowiada nowe ulgi podatkowe przy zakupie nieruchomości i dopłaty do czynszów

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2020 17:30
Ulgi podatkowe na zakup lub budowę nieruchomości, a także dopłaty do czynszów dla najemców - przewiduje rządowy projekt nowelizacji ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Proponowane rozwiązania mają na celu złagodzenie negatywnych konsekwencji epidemii COVID-19 dla rynku mieszkaniowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus uderzył w rentowność i zyski banków. Ekspert o możliwych scenariuszach

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2020 12:04
O sytuacji sektora bankowego w dobie koronawirusa, oznaczającej zmniejszanie odsetek od kredytów, marż i cen usług bankowych, przy jednocześnie spadających stopach procentowych, mówił w audycji radiowej Jedynki "Po Pierwsze Ekonomia" Marcin Czaplicki, ekonomista PKO Banku Polskiego.
rozwiń zwiń