X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Gospodarka

Eksperci: spadki w polskiej gospodarce były mniejsze niż się spodziewano

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2020 11:00
- Polityka niskich stóp procentowych uderza w najzamożniejszych. Obawiam się, że wielu z nich szukając dobrych miejsc do inwestowania, kupowało zbyt wiele mieszkań na wynajem. I właśnie tam obawiam się powstania bańki na rynku nieruchomości -powiedział ekonomista Piotr Kuczyński, gość audycji "Winien i ma" w Programie 3 Polskiego Radia.
Wielu Polaków spłaca swoje zobowiązania, w przypadku kredytów hipotecznych, przed terminem.
Wielu Polaków spłaca swoje zobowiązania, w przypadku kredytów hipotecznych, przed terminem.Foto: Pixabay

W opinii Piotra Kuczyńskiego oraz Małgorzaty Starczewskiej Krzysztoszek z UW banki widząc obawy Polaków przed drugą falą pandemii koronawirusa i ich wstrzemięźliwość w braniu kredytów, także staranniej niż wcześniej, oceniają ich zdolność kredytową. A nasi rodacy bojąc się kryzysu coraz częściej trzymają pieniądze w przysłowiowej "skarpecie" niż decydują się na poważniejsze inwestycje lub zobowiązania finansowe, takie jak wieloletni kredyt hipoteczny.


Posłuchaj
46:09 Piotr Kuczyński i Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek gośćmi audycji "Winien i ma" PR3 Piotr Kuczyński i Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek gośćmi audycji "Winien i ma" PR3

I to jest sporym wyzwaniem dla deweloperów, bo choć stale brakuje mieszkań dla przeciętnych Kowalskich, to banki coraz częściej nakładają na kredyt różnego typu dodatkowe koszty, co wynika ich obaw przed różnego typu zagrożeniami np. na rynku pracy. I w ten sposób koło się zamyka.

Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z UW zwróciła uwagę, że dane GUS dotyczące budownictwa, pokazują regres w budownictwie specjalistycznym, co źle wróży przyszłym inwestycjom. Choć w opinii obojga ekspertów spadek produkcji montażowo-budowalnej o 5,1 proc. (r/r), był i tak mniejszy od oczekiwanego. A sama branża budowlana lepiej zniosła pandemię niż inne działy gospodarki.

Eksperci zwrócili uwagę na zjawisko dużego wzrostu sprzedaży mebli, sprzętu AGD i RTV w okresie zamrożenia gospodarki. Co było paradoksem, bo spadek sprzedaży detalicznej wyniósł minus 7,7 proc. licząc rok do roku. 

Zdaniem Małgorzaty Starczewskiej-Krzysztoszek, warto zwrócić uwagę na 2,5 krotny wzrost sprzedaży sprzętu AGD i RTV przez Internet, co można tłumaczyć tylko chęcią odreagowania poczucia izolacji i przymusowego zamknięcia w domach.

Piotr Kuczyński zauważył, że większość ekspertów przesadziła w szacunkach jak COVID-19 zdemoluje gospodarkę, co było przypadłością większości ekonomistów. Dlatego dziś nikogo nie dziwią lepsze statystyki, bo poprzednie były zbyt pesymistyczne, a dziś w Polsce, UE i na całym świecie widać lekkie ożywienie w gospodarce. Choć jaki jest faktyczny stan polskiej ekonomii pokażą dopiero dane GUS z lipca i sierpnia 2020 roku. 

Goście audycji omawiali także odmrożenie lotniczych połączeń międzynarodowych.

Program "Winien i ma" prowadził Arkadiusz Ekiert, zapraszamy do jej wysłuchania.

PR3/PR.24.pl/Arkadiusz Ekiert/sw      


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Trudniej o kredyt dla biznesu. Banki zaostrzają warunki przyznawania

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2020 16:10
Pierwszy kwartał tego roku to zaostrzanie kryteriów kredytowych dla biznesu przez banki. W drugim kwartale będzie kontynuacja tego trendu - wynika z ankiety przeprowadzonej wśród 24 banków przez Narodowy Bank Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy dziś zarobimy na lokatach i wynajmie? Eksperci: kryzys to istotnie wyhamował

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2020 12:28
- Nie należy spodziewać się w najbliższym czasie ani zysków z lokat bankowych, ani z wynajmu, który cieszył się dużym zainteresowaniem jeszcze na początku tego roku. Kryzys to istotnie wyhamował - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Marcin Czaplicki z PKO BP i Piotr Palutkiewicz ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes UOKiK: wakacje kredytowe z Tarczy 4.0 dotyczą wszystkich banków

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2020 17:00
Zawieszenie spłat rat i odsetek kredytu konsumenckiego i hipotecznego na trzy miesiące, ma chronić osoby pozbawione źródeł dochodu przed pętlą zadłużenia. Taki był cel nowych rozwiązań zaproponowanych w Tarczy Antykryzysowej 4.0 - zapewniał Tomasz Chróstny, prezes UOKiK gość audycji "Ekspres Gospodarczy" Programu 1 Polskiego Radia.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Scenariusz umiarkowanie optymistyczny". Jadwiga Emilewicz o polskiej gospodarce w dobie koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2020 10:47
- Zakładamy, że scenariusz umiarkowanie optymistyczny dla Polski na ten rok się spełni, nasza gospodarka będzie tą, która najmniej ucierpi przez pandemię - mówiła wicepremier Jadwiga Emilewicz. Dodała, że w 2020 r. spadek PKB nie będzie wyższy niż 4,3-4,7 proc., a w 2021 r. spodziewany jest wzrost o 4-4,1 proc.
rozwiń zwiń