X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Pozyskujemy już 10 GW mocy z OZE. Własne instalacje coraz bardziej opłacalne

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2020 10:30
Moc odnawialnych źródeł energii w Polsce przekroczyła już 10 gigawatów. Jest to moc równa zainstalowanej łącznie w tradycyjnych elektrowniach w Bełchatowie, Turowie i Opolu – poinformował wiceminister klimatu, pełnomocnik rządu ds. OZE Ireneusz Zyska.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Ministerstwo Klimatu podkreśla, że dynamika przyrostu nowych instalacji fotowoltaicznych sprawia, iż sektor energetyki słonecznej jest obecnie najszybciej rozwijającym się sektorem OZE w Polsce. Od grudnia 2015 roku moc instalacji fotowoltaicznych wzrosła o ponad 1600 proc.


panele słoneczne free1200.jpg
W Polsce mamy boom na fotowoltaikę. Rządowe programy zdają egzamin

Dynamiczny rozwój mikroinstalacji

Resort ocenia, że ten sukces to efekt m.in. zmian w prawie i uruchomienia programów, takich jak "Mój prąd", "Agroenergia" czy "Energia plus". "Dla zwykłego obywatela oznacza to tańszą energię, zaoszczędzone pieniądze, nowe miejsca pracy, a przede wszystkim czyste powietrze.

– Tak dynamiczny rozwój mikroinstalacji możliwy jest w dużej mierze dzięki funkcjonującemu w Polsce, dedykowanemu wytwórcom (prosumentom) energii odnawialnej, systemowi rozliczeń energii, tzw. systemowi opustów, który umożliwia prosumentowi wykorzystanie sieci elektroenergetycznej jako swego rodzaju magazynu energii. Wspomniane nadwyżki wytwórca może wykorzystać w ciągu 365 dni – tłumaczy pełnomocnik rządu ds. OZE.

Mechanizmy dla małych wytwórców energii

Ireneusz Zyska przypomniał, że głównym mechanizmem wsparcia odnawialnych źródeł energii w Polsce jest system aukcyjny, który obowiązuje od 1 lipca 2016 roku.


panele słoneczne las zieleń 1200.jpg
Pierwsze farmy słoneczne w Polsce finansowane przez Europejski Bank Inwestycyjny

– Innymi dedykowanymi systemami wsparcia dla wytwórców energii z OZE są wprowadzone w roku 2018 mechanizmy przewidziane dla małych wytwórców energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii. Systemy feed-in premium oraz feed-in tariff adresowane są do określonych mocowo instalacji OZE, wykorzystujących hydroenergię, biogaz i biogaz rolniczy – mówi wiceminister klimatu.

Resort przypomina także, że za sprawą nowelizacji ustawy o OZE od 29 sierpnia 2019 r. rozszerzono prosumencki system rozliczeń energii produkowanej z mikroinstalacji, funkcjonujący od 1 lipca 2016 r. Zmiana polegała na tym, że do grupy prosumentów energii odnawialnej dołączyli prosumenci biznesowi, czyli odbiorcy końcowi niebędący odbiorcą energii elektrycznej w gospodarstwie domowym.

 

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/DoS

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Samochód elektryczny będzie coraz tańszy. Ceny szybko mogą dorównać autom spalinowym

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2020 11:30
Zrównanie cen samochodów spalinowych i elektrycznych na świecie może nastąpić już w 2023 roku - ocenia prezes Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych Marcin Korolec. Jego zdaniem, w nieodległej perspektywie auta elektryczne staną się tańsze od spalinowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Energia odnawialna. Regulator określił maksymalne ceny na aukcjach

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2020 15:37
Wchodzi w życie rozporządzenie określające maksymalne ceny, po jakich w ramach aukcji, które zostaną przeprowadzone w roku 2020, wytwórcy będą mogli sprzedać energię elektryczną pochodzącą ze źródeł odnawialnych - poinformował Urząd Regulacji Energetyki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PGNiG przeznaczy 4 mld złotych na inwestycje w OZE

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2020 12:48
Zarząd spółki PGNiG przyjął plan inwestycji w sektorze Odnawialnych Źródeł Energii (OZE), którego celem jest zróżnicowanie źródeł przychodów gazowego giganta. Będą one pochodzić z farm wiatrowych, biometanu, fotowoltaiki i wodoru.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Program "Mój prąd" coraz bardziej popularny. Znamy liczbę wniosków o dofinansowanie paneli słonecznych

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2020 10:30
Złożono już prawie 40 tys. elektronicznych wniosków o dofinansowanie w ramach programu "Mój prąd" - podało Ministerstwo Cyfryzacji. Według ministra Marka Zagórskiego tylko w maju przysłano 11 tys. wniosków, a w czerwcu - ponad 4 tysiące.
rozwiń zwiń