X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Projekt wrocławskich naukowców na liście technologii zmieniających świat. KGHM ma szansę na oszczędności

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2020 10:14
Międzynarodowy projekt Disire, współtworzony przez naukowców z Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej, został wpisany na listę 1000 nowoczesnych technologii zmieniających świat.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/Konstantin Kolosov

Listę 1000 nowoczesnych technologii zmieniających świat przygotowuje organizacja Solar Impulse Foundation. Projekty wpisane na tę listę są też nagradzane odznaką "The Solar Impulse Efficient Solution Label". W ten sposób wyróżniane są wydajne i opłacalne rozwiązania, które mają pozytywny wpływ na środowisko i jakość życia.

laboratorium covid koronawirus free shutter 1200.jpg
Zybertowicz: pandemia udowadnia, że cywilizacja naukowo-techniczna nie przyniosła bezpieczeństwa

Nazwa wyróżnionego projektu – Disire – pochodzi od słów Integrated Process Control Based on Distributed in situ Sensors into Raw Material and Energy Feedstock, czyli Zintegrowane sterowanie procesami oparte na sieci inteligentnych czujników dla zaspokajania zapotrzebowania na surowce i energię. Jego realizacja rozpoczęła się w 2015 r. i trwała trzy lata. Budżet przedsięwzięcia, 6 mln euro, pochodził ze środków unijnego programu Horyzont 2020 – poinformował Andrzej Charytoniuk z biura prasowego Politechniki Wrocławskiej.

Oszczędność energii i większy zysk

Wrocławscy naukowcy realizowali jeden z czterech tematów badawczych w ramach projektu "Disire", polegających na badaniu możliwości technologii "inteligentnej" strugi urobku. Współpracowali przy tym z KGHM Polska Miedź jako partnerem przemysłowym. Kierujący projektem na Politechnice Wrocławskiej prof. Robert Król powiedział, że najbardziej energochłonnym procesem technologicznym w produkcji miedzi jest właśnie przeróbka urobku trafiającego z kopalń do zakładów wzbogacania rud.

– O ile wszyscy wiemy, jaka jest budowa geologiczna eksploatowanego złoża, czyli jaki jest udział procentowy poszczególnych składników w czasie wydobycia, o tyle, gdy ten urobek jest już w zakładach wzbogacania rud, ta informacja się "gubi". W czasie transportu kopalina z różnych miejsc miesza się i nie wiemy, która aktualnie trafia do wzbogacania i w związku z tym, jaki dokładnie jest jej skład – opisał naukowiec.
Profesor dodał, że powoduje to trudności w idealnym przystosowaniu procesów przeróbki pod charakterystykę surowca.


– Wiedząc, jaki jest udział procentowy poszczególnych frakcji takich jak piaskowiec, dolomit czy łupek, możliwe jest optymalne przygotowanie parametrów procesu, a dzięki temu można oszczędzić energię, zwiększyć uzysk i jednocześnie ograniczyć ilość odpadów – tłumaczy.

Tym razem bez znaczników

Wrocławscy naukowcy, aby rozwiązać te trudności, zastosowali inteligentne czujniki – znaczniki RFID, tzw. pellety. Zapisywano w nich informacje na temat parametrów jakościowych i ilościowych wydobywanej rudy, a następnie umieszczano je w strudze tego surowca. Kopalina trafiała razem z sensorami do zakładu wzbogacania rud, ale wcześniej odpowiednie urządzenia pomiarowe mogły dzięki nim odczytać informacje o jej składzie. Badania przeprowadzone w kopalni KGHM potwierdziły skuteczność metody opracowanej przez naukowców z Politechniki Wrocławskiej.

Prof. Król poinformował też, że wspólnie z fińską jednostką badawczą VTT Technical Research Centre oraz kilkoma innymi partnerami, w ramach przedsięwzięcia o akronimie InMine, zespół stara się o finansowanie badań będących kontynuacją projektu.

– Jesteśmy już po pierwszym etapie oceny, pozytywnie zaopiniowanym przez Komisję Europejską. Zamierzamy stworzyć model empiryczny rozpływu urobku w kopalni, który już bez wykorzystania znaczników RFID będzie – zasilany z dostępnych w kopalni baz danych – identyfikował rudę na trasie, uwzględniając czas jej transportu czy postojów i w zakładach wzbogacania rud informował o parametrach urobku – dodał naukowiec.

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/DoS

Czytaj także

Prezydent: konkurs dla startupów zwiększy możliwości ich otwarcia na rynki zagraniczne

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2019 15:08
- Ten konkurs ma dać młodym firmom większe możliwości otwarcia na rynki zagraniczne i rozwój - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas wręczenia wyróżnień polskim firmom technologicznym w ramach konkursu "Startupy w Pałacu_Ekspansja".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski startup wyróżniony w Londynie

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2020 18:27
GGPredict, polski startup zajmujący się analityką w e-sporcie, zwycięzcą konkursu ł.pitch Start-up Challenge w Londynie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski startup odmieni europejski rynek fotowoltaiki?

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2020 10:13
Polski startup Saule Technologies chce odmienić rynek fotowoltaiki i zmienić panujący na nim układ sił. Dzięki nowatorskim rozwiązaniom, bazującym na tzw. perowskitach, smartfony czy elektryczne auta zasilane byłyby energią solarną - pisze poniedziałkowa "Rzeczpospolita".
rozwiń zwiń