Powstanie Lubelska Kolei Aglomeracyjna. Przedstawiamy szczegóły tego planu

2020-06-13, 15:30

Powstanie Lubelska Kolei Aglomeracyjna. Przedstawiamy szczegóły tego planu
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: The_Pixel/ Shutterstock

Transport kolejowy jest najczystszy ekologicznie, staramy się go przybliżać mieszkańcom małych i dużych miast – mówił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk w Lublinie, gdzie podpisano porozumienie w sprawie opracowania koncepcji Lubelskiej Kolei Aglomeracyjnej.

Minister Andrzej Adamczyk podkreślił, że transport kolejowy jest przyjazny dla środowiska i należy go rozwijać. "Transport kolejowy jest najczystszym ekologicznie rodzajem transportu. (…) Jestem przekonany, że to przedsięwzięcie, które dzisiaj realizujemy, przyczyni się do dynamicznego rozwoju transportu o co stale, permanentnie apeluje pan prezydent Andrzej Duda" – dodał minister.

Przed konferencją marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski i prezes PKP Polskie Linie Kolejowe SA Ireneusz Merchel podpisali porozumienie dotyczące opracowania koncepcji programowo-przestrzennej na potrzeby powstania Lubelskiej Kolei Aglomeracyjnej (LKA).

Kiedy powstanie LKA ?

Opracowanie koncepcji planowane jest w latach 2020-2021. Jej koszt szacowany jest na ok. 400 tys. zł. Województwo lubelskie zobowiązało się pokryć połowę kosztów opracowania, a pozostałą część sfinansują PKP Polskie Linie Kolejowe SA, które zajmą się też m.in. przeprowadzeniem przetargu na wybór wykonawcy koncepcji oraz będą sprawowały nadzór nad jej przygotowaniem.

Przeanalizowana ma być możliwość budowy nowych linii kolejowych z Szastarki przez Janów Lubelski do Biłgoraja oraz z Lublina do Łęcznej. Rozważana będzie również elektryfikacja odcinka Lublin – Łuków, a także budowa nowej łącznicy od Chełma do portu lotniczego Lublin.


Powiązany Artykuł

Koleje Mazowieckie 1200 .jpg
Ustawa "Kolej Plus" weszła w życie. Wkrótce ogłoszenie naboru do projektów

Modernizacja infrastruktury dla podróżnych

Planowana jest również budowa nowych przystanków kolejowych i modernizacja już istniejących, dostosowanie peronów do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Obok przystanków mają powstać węzły przesiadkowe, dzięki którym możliwa będzie integracja kolei z innymi z innymi środkami transportu.

Realizację robót budowalnych w ramach Lubelskiej Kolei Aglomeracyjnej zaplanowano w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej na lata 2021-2027.

PR24/IAR/PAP/sw

Polecane

Wróć do strony głównej