X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Jesteśmy coraz bardziej konkurencyjni w sferze cyfrowej. Polska awansowała w rankingu DESI

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2020 10:10
Komisja Europejska opublikowała ranking indeksu gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego (DESI) na 2020 rok. Polska w ciągu roku skoczyła do góry o dwa miejsca. Coroczne unijne sprawozdania podsumowują odpowiednie wskaźniki i prezentują ewolucję krajów UE w zakresie konkurencyjności cyfrowej.
Komisja Europejska - zdjęcie ilustracyjne
Komisja Europejska - zdjęcie ilustracyjne Foto: Hadrian/ Shutterstock

– Z roku na rok idzie nam coraz lepiej, choć – z czego zdajemy sobie sprawę – nadal mamy nad czym pracować – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.


dowody osobiste 1200 free.jpg
E-dowód w dłoni, eDO App w telefonie. Aplikacja usprawni korzystanie z elektronicznego dokumentu

W tym roku uzyskaliśmy wynik 45, w stosunku do średniej unijnej 52,6. Rok wcześniej zdobyliśmy 41,6, gdy średnia unijna wynosiła 52,5. Mimo, że w kilku kwestiach wciąż dopiero doganiamy europejskich liderów – to mamy też czym się pochwalić. Polska ma najwyższy w skali UE poziom wykorzystania mobilnych usług szerokopasmowych.

Dodatkowo nasze ceny są bardzo konkurencyjne. Wysokie wyniki, jeżeli chodzi o zasięg stałych sieci o bardzo dużej przepływności oraz sieci 4G, przyczyniły się do poprawy naszego ogólnego wyniku w kategorii "łączność". Zajęliśmy w niej 15. miejsce z wynikiem 51,3, który jest wyższy niż unijna średnia (50,1).

Widać efekty na poziomie krajowym

Pod względem kapitału ludzkiego znaleźliśmy się na 22. pozycji. Nie jest źle, ale już w kolejnych raportach powinno być dużo lepiej.

– Na wielu polach prowadzimy intensywne działania na rzecz podnoszenia kompetencji cyfrowych obywateli. Jednym z naszych najnowszych działań jest przygotowanie nowej strategii – Programu Rozwoju Kompetencji Cyfrowych. Koncentrujemy się w niej na umiejętnościach, które są potrzebne obywatelom, specjalistom w dziedzinie ICT, pracownikom MŚP oraz pracownikom administracji publicznej – podkreśla szef resortu cyfryzacji.

– Pracujemy też nad nowym Programem Operacyjnym Polska Cyfrowa na lata 2021-2027. Tutaj koncentrujemy się na m.in. wsparciu rozwoju infrastruktury szerokopasmowej, e-usługach, ale także na podstawowych i zaawansowanych umiejętnościach cyfrowych, podnoszeniu kwalifikacji oraz zdobywaniu umiejętności potrzebnych w przyszłości - podkreśla minister cyfryzacji.

W ostatnich miesiącach ministerstwo podjęło też wiele innych działań na rzecz podnoszenia kompetencji cyfrowych Polaków, na przykład wystartowała kampania "e-Polak potrafi". Według Marka Zagórskiego na poziomie krajowym już widać jej efekty. Resort liczy na to, że w przyszłorocznym raporcie widać je będzie także na poziomie europejskim.

Polska radzi sobie coraz lepiej

Świetnie idzie także, jeśli chodzi o otwarte dane. W tej kategorii plasujemy się powyżej średniej unijnej. W ubiegłym roku rozpoczęła się realizacja projektu "Otwarte dane plus". Ma to zwiększać ilość oraz podnosić jakości otwartych danych publicznych, a także promować ich ponowne wykorzystanie.

Poprawił się też wynik w dziedzinie cyfrowych usług publicznych. Jak zauważają autorzy raportu – w coraz większym zakresie stosujemy wstępnie wypełnione formularze i realizujemy coraz więcej usług przez Internet.


5G 1200.jpg
Bezpieczeństwo sieci 5G. Minister cyfryzacji: uzyskaliśmy akceptację zapisów projektu

Ostatnie miesiące to czas rekordowego zainteresowania Polaków e-administracją. Najlepszym wskaźnikiem i dowodem na potwierdzenie tego jest zainteresowanie profilem zaufanym. Obecne korzysta z niego dokładnie 6 962 223 osób, z czego tylko w tym roku przybyło ponad 2,3 mln nowych właścicieli PZ. To więcej, niż w poprzednich latach przybywało w ciągu roku.

 – Prowadzimy i finalizujemy wiele inwestycji infrastrukturalnych. Dzięki nim Polacy z różnych części kraju będą mieli łatwiejszy dostęp do szybkiego internetu. Niebawem ruszą kolejne inicjatywy podnoszące kompetencje cyfrowe. W tym zakresie nie zapominamy o nikim, zaczynając od nauki dzieci po pracę z seniorami – mówi minister cyfryzacji.

W rankingu DESI z roku na rok Polska radzi sobie coraz lepiej, jednak – jak podkreśla szef resortu – mamy jeszcze nad czym pracować.

 

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/DoS

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

E-dowody najpopularniejsze wśród kobiet. Resort cyfryzacji podał statystyki

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2020 08:44
Przez rok obowiązywania e-dowodów, czyli dowodów osobistych z warstwą elektroniczną, wydano ponad 2,7 mln takich dokumentów. W tym czasie aktywowano ponad 1 mln z nich i najczęściej robiły to kobiety. Wymiana „starych” dowodów na nowe nie jest obowiązkowa, mimo to wielu Polaków chce mieć e-dowód.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sejm zajmie się rządowym projektem o e-doręczeniach. Minister zapowiada duże oszczędności

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2020 10:49
Sejm zajmie się dziś między innymi rządowym projektem ustawy o doręczeniach elektronicznych. Zgodnie z jego założeniami obywatele i firmy w komunikacji z urzędami będą mogli odbierać, a także przesyłać korespondencję domyślnie drogą elektroniczną.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wystarczy PIN, by odebrać paczkę. Poczta Polska wprowadza kolejne ułatwienia

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2020 12:41
Poczta Polska wprowadziła możliwość odbioru paczek przy użyciu kodu PIN otrzymanego w wiadomości SMS albo e-mailem. To kolejny bezkontaktowy sposób odbioru przesyłek, jaki w ostatnich tygodniach Poczta Polska wdrożyła w celu ograniczenia ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa oraz zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa pracownikom, klientom i partnerom biznesowym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wytyczne dla operatorów telekomunikacyjnych. Sieć 5G musi być bezpieczna

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2020 12:10
Komitet Rady Ministrów ds. Cyfryzacji przyjął projekt rozporządzenia Ministra Cyfryzacji w sprawie minimalnych środków oraz metod, jakie przedsiębiorcy telekomunikacyjni są obowiązani stosować w celu zapewnienia bezpieczeństwa lub integralności sieci lub usług.
rozwiń zwiń