Jak pandemia wpłynie na kariery zawodowe młodych osób? Jest nowy raport Deloitte
Globalny kryzys spowodowany pandemią COVID-19 będzie miał długoterminowy wpływ na kariery zawodowe osób przed 25. rokiem życia - uważają analitycy Deloitte. W Polsce 30 proc. aktywnych zawodowo młodych osób pracuje w sektorach bezpośrednio dotkniętych przez restrykcje związane z pandemią.
2020-06-10, 13:30
COVID-19 sprawia, że na rynku pracy najbardziej poszkodowane są młode osoby, dopiero na ten rynek wchodzące. Na świecie już ponad 15% osób poniżej 25. roku życia straciła pracę na skutek kryzysu wywołanego sytuacją ostatnich miesięcy. Dotyczy to także Polski, gdzie prawie jedna trzecia aktywnych zawodowo osób do 24. roku życia pracuje w sektorach najbardziej dotkniętych "lockdownem" - ocenia firma doradcza Deloitte.
Powiązany Artykuł

Premier: w tym roku stopa bezrobocia nie przekroczy 10 proc., programy społeczne zostaną utrzymane
"Niszczący i nieproporcjonalny" wpływ
Według analityków globalny kryzys spowodowany pandemią COVID-19 będzie miał długoterminowy wpływ na kariery zawodowe młodych osób przed 25. rokiem życia, co skłoniło Międzynarodową Organizację Pracy (ILO) do określenia tej grupy demograficznej jako "Pokolenie Lockdown". W swoim najnowszym raporcie ILO argumentuje, że COVID-19 będzie miał "niszczący i nieproporcjonalny" wpływ na perspektywy zawodowe młodych osób.
"Pokolenie osób poniżej 25. roku życia jest w obecnej sytuacji narażone na potrójny szok na rynku pracy. Po pierwsze, osobom w tym wieku częściej grozi utrata pracy niż reszcie ludności aktywnej zawodowo. Po drugie, istnieje większe prawdopodobieństwo doznania przez nich zakłóceń w edukacji lub przerwania szkoleń zawodowych. Po trzecie, gorsza koniunktura oznacza, że młodzi napotkają na większe bariery przy wejściu na rynek pracy spowodowane mniejszym popytem ze strony pracodawców" - czytamy.
Zdecydowanie najgorsza sytuacja jest w Grecji
Deloitte uważa, że bezpośredni wpływ pandemii na młodych pracowników jest już widoczny w skali globalnej.
"Według badania ILO, więcej niż 1 na 6 osób poniżej 25. roku życia straciła pracę od początku pandemii COVID-19. Z tych, którzy dalej pracują, 23 proc. miało skrócone godziny pracy, co odbiło się bezpośrednio na ich wynagrodzeniu. Młodzi pracownicy znacznie częściej niż inne osoby pracują w najbardziej narażonych segmentach gospodarki. Aż 30 proc. aktywnych zawodowo młodych osób w Polsce pracuje w sektorach bezpośrednio dotkniętych przez restrykcje związane z pandemią. Do tych sektorów wliczamy branżę hotelową, usługi gastronomiczne, jak i handel detaliczny i hurtowy. Dla porównania, ten sam odsetek zatrudnienia dla osób powyżej 24. roku życia wynosi w Polsce 16 proc." - zaznaczono.
Jak dodano, zdecydowanie najgorsza pod tym względem sytuacja widoczna jest w Grecji, gdzie największy procent ogółu osób pracuje w wyżej wymienionych sektorach. Warto jednak zauważyć znaczną różnicę w procencie młodych osób zatrudnionych w bezpośrednio dotkniętych branżach w porównaniu do reszty populacji w krajach takich jak Irlandia, Dania, czy Holandia.
Długoterminowe, negatywne konsekwencje
"Sytuacja pandemiczna i spadek koniunktury gospodarczej szczególnie ogranicza ten kluczowy moment, w którym młode osoby mogą zapoznać się z rynkiem pracy. Pogarszająca się koniunktura i ograniczony dostęp do poszczególnych doświadczeń kształcących, czy to pracy, czy nauki, będą miały długoterminowe, negatywne konsekwencje" - podkreślają analitycy Deloitte.
Ich zdaniem, to, w jakim stopniu młode osoby rozpoczynające swoją karierę zawodową będą ograniczone przez pandemię, będzie zależało nie tylko od działań organów publicznych, ale również od gotowości do zmian ze strony pracodawców.
PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/DoS, md