X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Nowe obwodnice Mazowsza. Ogłoszono przetargi na prace przygotowawcze

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2020 16:00
W województwie mazowieckim powstanie 9 obwodnic w ramach rządowego programu budowy stu obwodnic w całym kraju. Dziś ogłoszono przetargi na prace przygotowawcze do dwóch z nich. Dotyczą przyszłych inwestycji w Skaryszewie i Zwoleniu.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock, Stockr

Na obwodnicę Lipska rozpisano przetarg na wykonawca prac. Najbliżej realizacji jest obwodnica Lipska, w ciągu drogi numer 79. Będzie miała prawie sześć i pół kilometra długości.  Podstawowym celem budowy obwodnicy jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego, który obecnie odbywa się drogą krajową nr 79. Ta inwestycja będzie powiązana z realizacją innego obejścia miejscowości bardziej na północ, czyli ominięciem przed drogi Zwolenia.


Nowa obwodnica zwiększy bezpieczeństwo mieszkańców, odciąży układ komunikacyjny i udrożni przepustowości transportową Lipska. Inwestycja poprawi również warunki i bezpieczeństwo przejazdu dla ruchu dalekobieżnego i regionalnego, zwłaszcza dla tego z Warszawy. Umowa na realizację zostanie podpisana w przyszłym roku, prace budowlane zakończą się za cztery lata.

Obwodnice Skaryszewa i Zwolenia

Rozpisanie przetargu na prace przygotowawcze obwodnic w Skaryszewie i Zwoleniu, to pierwszy etap inwestycji. W tej chwili jeszcze nie wiadomo, kiedy one powstaną. Celem prac jest wytyczenie trasy, sporządzenie planów, kosztorysów oraz przygotowanie dokumentacji technicznej dla instytucji, które są odpowiedzialne za wydanie zgód na przeprowadzenie prac.

Obwodnica skaryszewska jest ważna dla wszystkich kierowców, którzy dojeżdżają do kilku mazowieckich miast. Jak mówił podczas uroczystości rozpisania przetargu wiceminister infrastruktury Rafał Weber, dla osób poruszających się z południowo-wschodniej Polski, w kierunku Radomia i Warszawy droga krajowa nr 9 jest bardzo uciążliwa. Dlatego obwodnica Skaryszewa jest potrzebna.

shutterstock złotówki gotówka pieniądze 1200.jpg
Pół miliarda złotych na przebudowę dróg krajowych. Zobacz plan nowych inwestycji

Wiceszef resortu podkreślił, że obwodnice takich miast mają po kilka lub kilkanaście kilometrów, co nie jest dużą wielkością z punktu widzenia ogólnopolskiej sieci drogowej. Zaznaczył jednak, że z punktu widzenia lokalnych społeczności, inwestycje mają ogromne znaczenie, ponieważ wyprowadzają poza miasta uciążliwy ruch tranzytowy.

Program "100 obwodnic" jest stale realizowany

W ramach rządowego programu do 2030 roku powstanie 100 obwodnic o łącznej długości około 820 kilometrów. Resort infrastruktury zapewnia, że będą to trasy o najwyższych parametrach technicznych.

Koszt realizacji 100 obwodnic został oszacowany na blisko 28 miliardów złotych.  Ich budowa będzie finansowana ze środków Krajowego Funduszu Drogowego.


transport drogi 1200.jpg
Sto obwodnic od 2020 do 2030 roku. Zobacz, gdzie powstaną

Jednym z najważniejszych efektów realizacji programu będzie poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego, wyprowadzenie ruchu z zatłoczonych miast, czystsze powietrze, mniejszy hałas i poprawa przepustowości sieci drogowej.

 

 

IAR/Aleksander Pszoniak/PR24/sw

 

 

 

 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Przemyśl zyska zachodnią obwodnicę. Umowa na inwestycję podpisana

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2020 13:26
W Przemyślu podpisano program inwestycji dla obwodnicy tego miasta. W uroczystości wziął udział między innymi minister infrastruktury Andrzej Adamczyk oraz wiceminister Rafał Weber.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rusza kolejna inwestycja w ramach "Programu 100 obwodnic". Podpisano umowę dla Zamościa

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2020 15:04
Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podpisał plan inwestycyjny dla obwodnicy Zamościa. Przewiduje się, że zostanie ona oddana do użytku w ciągu 5 lat. To oznacza, że w ramach realizowanego przez PiS "Programu 100 obwodnic", z kolejnego miasta zniknie uciążliwy ruch TIR-ów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Inwestycja za ponad 600 mln zł. Powstanie nowy odcinek trasy S16 i obwodnica Mrągowa

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2020 14:21
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na zaprojektowanie i budowę drogi ekspresowej S16 na odcinku Borki Wielkie-Mrągowo. Inwestycję za ponad 600 mln złotych zrealizuje w okresie 39 miesięcy firma PORR.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstaną nowe obwodnice Osieka i Chmielnika. Znamy szczegóły tych inwestycji

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2020 12:30
Wiceminister infrastruktury Rafał Weber zatwierdził Programy inwestycji dla obwodnic Osieka w ciągu drogi krajowej nr 79 oraz Chmielnika w ciągu dróg krajowych nr 73 i 78.
rozwiń zwiń