X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Akty wandalizmu, zniszczone maszty telekomunikacyjne. Przeciwnicy 5G uaktywniają się także w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2020 11:00
Aktywnie przeciwdziałamy atakom przeciwników telefonii mobilnej i 5G na maszty telekomunikacyjne: odpowiadamy akcjami edukacyjnymi, ale też poprzez działania służb – mówi wiceminister cyfryzacji Wanda Buk. Niszczenie infrastruktury telekomunikacyjnej, obserwowane do tej pory w innych krajach, staje się faktem także w Polsce.  
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/QinJin

– Od kilku tygodniu obserwujemy wzmożony ruch środowisk antykomórkowych, które niszczą infrastrukturę telekomunikacyjną. Dwa przypadki podpalenia masztów telefonii komórkowej, które zostały opisane w mediach, nie są niestety jedyne – powiedziała Wanda Buk, dodając, że pierwszy tego typu przypadek miał miejsce w zeszłym roku.

– Był on nawet w pewnym sensie zabawny. Grupa, która niszczyła maszt, jednocześnie zdawała relację ze swojej akcji na żywo w internecie, do czego niezbędny był tenże niszczony przez nich maszt – przypomniała.

Trudno jest ugasić emocje wykładem z fizyki

Wiceminister Buk zapewniła, że resort cyfryzacji robi, co w jego mocy, by uniemożliwiać działania przeciwników 5G i telefonii mobilnej, a także, by uspokoić emocje społeczne i rozwiewać obawy związane z tą technologią.

– To nie jest łatwe zadanie, bo środowiska antykomórkowe bardzo łatwo generują lęk, powielają alarmistyczne treści, zwłaszcza w kontekście epidemii koronawirusa i 5G. My możemy tylko merytorycznie odnosić się do nich i uspokajać, a bardzo trudno jest ugasić emocje wykładem z fizyki, zwłaszcza że społeczeństwo niewiele wie na ten temat – powiedziała.

Jak dodała, resort cyfryzacji stawia przede wszystkim na akcje informacyjne i edukacyjne, które prowadzone są już od ponad roku. Spodziewa się także, że po ostatnich incydentach społeczeństwo będzie nimi bardziej zainteresowane, gdyż epidemia koronawirusa uświadomiła ludziom, jak ważną rolę odgrywa w ich życiu internet i telefonia komórkowa.


5g 1200.jpg
Sieci 5G stają się faktem. Tłumaczymy, czym jest ta technologia i co nowego nam przyniesie

– Trzeba mieć świadomość, że to nie tylko przestępstwa związane z niszczeniem mienia, ale też działania, które godzą w bezpieczeństwo państwa. Ostatnie miesiące pokazały, jak kluczowa jest infrastruktura telekomunikacyjna w codziennym funkcjonowaniu zarówno obywateli, jak i instytucji państwowych. Chodzi także o działania służb ratowniczych czy sieci energetycznej, która też przecież jest sterowana przez internet – mówiła wiceszefowa resortu.

Akcje edukacyjne nie wpłyną na podpalaczy

Niestety, nie da się chronić masztów w sposób bardziej bezpośredni, gdyż jest ich zbyt dużo.

– Masztów telefonii komórkowej jest w Polsce kilka tysięcy, więc nie można przy każdym postawić strażnika. Część z nich jest monitorowana, ale pozwala to tylko na działanie reaktywne. Mamy też jednocześnie świadomość, że działania ruchu antykomórkowego i rozsiewanie dezinformacji na temat szkodliwości 5G nie bierze się znikąd, że są podejmowane celowo, a grupy te otrzymują finansowanie – uważa Wanda Buk.

Sprawą zajmują się także służby. Toczą się postępowania w tej sprawie, choć sytuacji nie rozwiążą na przykład wyższe kary dla sprawców podpaleń masztów.

Choć – w opinii resortu – akcje edukacyjne nie wpłyną na samych podpalaczy masztów, to chodzi w nich również o to, by działania przeciwników 5G przestały padać na podatny grunt w lokalnych społecznościach. Dlatego inicjatywa Ministerstwa Cyfryzacji – które udostępnia informacje na temat 5G m.in. na swojej stronie internetowej – są tym bardziej istotne.

Apel o zdecydowane działania

Informacje o podpaleniu masztów sieci komórkowej w Łodzi podawały ostatnio media. Apel o stanowcze ściganie przestępców niszczących takie maszty i szerzących dezinformację wystosowała też Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji.

– Jesteśmy świadkami fali agresji skierowanej przeciw infrastrukturze o charakterze krytycznym. Oprócz dezinformacji mamy do czynienia z przestępstwami polegającymi na niszczeniu urządzeń telekomunikacyjnych, które zapewniają łączność milionom Polaków – podkreśla PIIT w swoim oświadczeniu. Izba zwróciła się m.in. do rządu, samorządów oraz organów ścigania, apelując o zdecydowane działania w związku z kryminalną działalnością zakłócającą działanie technologii, od której zależy życie i zdrowie obywateli oraz funkcjonowanie państwa.


5G 1200.jpg
Bezpieczeństwo sieci 5G. Minister cyfryzacji: uzyskaliśmy akceptację zapisów projektu 

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/DoS 

Czytaj także

Pierwsza polska sieć 5G rozpoczyna pracę. Na początek 7 miast i 900 tys. użytkowników

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2020 11:30
Polkomtel, operator sieci Plus, uruchamia pierwszą w Polsce sieć nowej generacji 5G na częstotliwości 2,6 GHz. W jej zasięgu znajdzie się blisko 900 tys. osób. To pierwszy etap budowy sieci 5G w całym kraju. Telekom zapowiada, że wkrótce w zasięgu 5G znajdzie się 3 mln osób.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Zagórski: 5G da większy dostęp do usług cyfrowych

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2020 21:00
- Każdy z nas potrzebuje coraz większej przepustowości sieci informatycznych, ponieważ nasze życie w coraz większym stopniu zależy od informacji, które potrzebujemy i sami tworzymy. Bez technologii 5G systemy informatyczne będą miały coraz większe problemy z zapewnieniem dostępu do mobilnego Internetu - powiedział Marek Zagórski, minister cyfryzacji, gość "Expressu Gospodarczego" PR1.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bezpieczeństwo sieci 5G. Minister cyfryzacji: uzyskaliśmy akceptację zapisów projektu

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2020 09:30
Ministerstwo cyfryzacji kończy prace nad projektem rozporządzenia dotyczącym bezpieczeństwa sieci 5G. Chodzi o projekt w sprawie minimalnych środków technicznych i organizacyjnych oraz metod, jakie przedsiębiorcy telekomunikacyjni są obowiązani stosować w celu zapewnienia bezpieczeństwa lub integralności sieci lub usług.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Naziemna telewizja cyfrowa zwalnia pasma pod 5G

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2020 09:41
Do piątku potrwa przełączanie przez operatorów technicznych kanałów naziemnej telewizji cyfrowej w ośmiu województwach, dzięki czemu zwolnione zostaną pasma częstotliwości dla technologii 5G - poinformował Urząd Komunikacji Elektronicznej. Ten etap refarmingu obejmie województwa: zachodniopomorskie, pomorskie, małopolskie, lubuskie, opolskie, dolnośląskie, podkarpackie oraz śląskie.
rozwiń zwiń