X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Wspólna Polityka Rolna UE. Wojciechowski: Polska dostanie dodatkowe 3 mld euro

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2020 00:14
Będzie więcej pieniędzy na Wspólną Politykę Rolną Unii Europejskiej w latach 2021-2027. Poinformował o tym europejski komisarz do spraw rolnictwa Janusz Wojciechowski. Większe środki otrzyma też Polska. Nasz kraj dostanie o 3 miliardy euro więcej, niż zakładano pierwotnie. Natomiast europejskie rolnictwo zostanie zasilone o 26 dodatkowych miliardów euro.
Janusz Wojciechowski na konferencji prasowej
Janusz Wojciechowski na konferencji prasowejFoto: PAP/Mateusz Marek

Ostatnie propozycje Komisji Europejskiej oznaczają, że polscy rolnicy otrzymają 33 i poł miliarda euro. Z założeń sporządzonych w  2018 roku wynikało, że ta kwota wyniesie 30 i pół miliarda.

Janusz Wojciechowski powiedział, że jest to bardzo dobra wiadomość dla naszego kraju. Przypomniał, że kiedy został komisarzem do spraw rolnictwa, miał za zadanie bronić ustaleń sprzed dwóch lat. Przypomniał, że były w Unii zakusy, by ten budżet zmniejszyć.Komisarz podkreślił też, że zarówno polscy, jak i europejscy rolnicy doskonale zdali egzamin podczas epidemii koronawirusa. Zaznaczył, że mimo dużych trudności nie zostały przerwane łańcuch dostaw, a mimo zwiększonego popytu, towarów nie zabrakło w sklepach.

wojciechowski pap1200.jpg
Unia chce więcej ekologii w rolnictwie. Janusz Wojciechowski: to dobry kierunek

Bruksela reaguje na zamieszanie na rynkach

Pandemia zachwiała rynkiem zarówno polskim, jak i europejskim. Niemniej Unia wprowadziła wszystkie dostępne mechanizmy interwencji rynkowej, dzięki temu udało się uspokoić sytuację w głównych sektorach.

Janusz Wojciechowski dodał, że obowiązkiem Unii jest zabezpieczenie ekonomiczne rolników, a nowe propozycje Komisji są dowodem na to, że urzędnicy w Brukseli dostrzegli tę sytuację.

Duże środki na polskie rolnictwo

Polska pod względem przyrostu kwoty w  unijnym budżecie przeznaczonym na rolnictwo jest na drugim miejscu wśród krajów Wspólnoty. Na pierwszym znalazła się Francja, która jest tradycyjnie największym beneficjentem zakresie rolnictwa.

Janusz Wojciechowski przyznał, że obawiał się cięć i chęci przesunięcia pieniędzy z rolnictwa na inne cele. Zauważył, że Komisja potrafiła podjąć odważne decyzje  o przeznaczeniu większych kwot.

W najbliższy poniedziałek dojdzie do spotkania unijnych ministrów rolnictwa, którzy będą dyskutować o propozycjach Komisji. Ostateczne decyzje o kształcie budżetu zapadną po pierwszym lipca w czasie, kiedy prezydencję unijną będą sprawować Niemcy.

Janusz Wojciechowski zapewnił, że Polska będzie mogła korzystać z pieniędzy w nowej perspektywie już w 2021 roku.

PolskieRadio24.pl, Aleksander Pszoniak, md

Czytaj także

"Dzięki takim konkursom polskie rolnictwo liczy się na rynkach światowych". Prezydent o roli AgroLigi

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2020 14:51
Prezydent Andrzej Duda powiedział, że AgroLiga przyczynia się do wyniesienia polskiego rolnictwa na wyższy poziom. Dziś w Pałacu Prezydenckim odbyła się gala wręczenia nagród AgroLigi, które otrzymali najlepsi polscy rolnicy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstaje Narodowy Holding Spożywczy. Szansę na konsolidację ma niemal 50 firm

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2020 12:00
Narodowy Holding Spożywczy ma powstać dzięki konsolidacji firm działających na rynku rolno-spożywczym. Wiodącą rolę ma w nim odgrywać Krajowa Spółka Cukrowa. Na razie pod uwagę brane jest 48 spółek, w których udział ma Skarb Państwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Unia chce więcej ekologii w rolnictwie. Janusz Wojciechowski: to dobry kierunek

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2020 13:00
Strategia bioróżnorodności oraz "Od pola do stołu", które mają wprowadzić proekologiczne zmiany w rolnictwie, to dobry kierunek - uważa unijny komisarz Janusz Wojciechowski. - KE będzie chciała zachęcać rolników do dobrowolnych zmian, zamiast ich do nich zmuszać - zaznaczył.
rozwiń zwiń