Wysokie bezrobocie, mniejszy eksport, spadek inwestycji. Koronawirus boleśnie uderzył w niemiecką gospodarkę

2020-06-03, 15:00

Wysokie bezrobocie, mniejszy eksport, spadek inwestycji. Koronawirus boleśnie uderzył w niemiecką gospodarkę
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Pixabay

Spowodowane koronawirusem zamrożenie, oznaczające przestoje produkcyjne oraz spadek zamówień i popytu, boleśnie odczuwa niemiecka gospodarka. Efektem jest rosnąca liczba osób bez pracy, mniejszy eksport oraz spadek inwestycji. Eksperci mówią o "technicznej recesji".

Posłuchaj

Federalny Urząd Statystyczny w Wiesbaden potwierdził prognozy zakładające ponaddwuprocentowy spadek niemieckiego produktu krajowego brutto.(IAR)
+
Dodaj do playlisty

Stopa bezrobocia w Niemczech w maju wyniosła 6,3 proc. - poinformował Federalny Urząd Pracy w komunikacie.


To najwyższy jej poziom od 4 lat.

"Na bezrobociu" w Niemczech ponad 2,8 mln osób

Analitycy oczekiwali, że stopa bezrobocia wyniesie 6,2 proc., wobec 5,8 proc. miesiąc wcześniej.

Liczba osób poszukujących pracy wzrosła o 238,0 tys., po uwzględnieniu czynników sezonowych, wobec wzrostu o 372,0 tys. miesiąc wcześniej, po korekcie z 373,0 tys. Analitycy spodziewali się teraz wzrostu o 190,0 tys. Liczba osób bezrobotnych wyniosła tu 2,875 mln.

Bez uwzględniania czynników sezonowych liczba osób bezrobotnych wyniosła 2,813 mln wobec 2,644 mln poprzednio, a stopa bezrobocia wyniosła 6,1 proc. wobec 5,8 proc. poprzednio - podał urząd pracy.

Powiązany Artykuł

przedsiebiorstwo produkcja przemysl shutterstock 1200.jpg
"Niemcy są zmuszone wspomagać inne rynki". Doleśniak-Harczuk o strategii wyjścia z kryzysu gospodarczego

Niemiecka gospodarka w technicznej recesji - najsilniejsze spowolnienie od 2009 r.

Produkt krajowy brutto spadł w okresie od stycznia do marca o 2,2 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem. Był to największy spadek od czasu globalnego kryzysu finansowego i gospodarczego 2008/2009 i drugi co do wielkości od czasu niemieckiego zjednoczenia – podaje Federalny Urząd Statystyczny.

Jest to najsilniejsze spowolnienie niemieckiej gospodarki od I kwartału 2009 roku, kiedy to w efekcie globalnego kryzysu finansowego PKB spadł o 4,7 proc.

W ostatnim kwartale ubiegłego roku odnotowano spadek PKB o 0,1 proc. Utrzymywanie się przez pół roku ujemnego wzrostu gospodarczego określane jest przez ekonomistów jako techniczna recesja.

Jak prognozuje Ministerstwo Gospodarki, wiosenna tendencja spadkowa będzie się jeszcze nasilać. Commerzbank liczy się ze spadkiem o ponad 11 proc., podczas gdy Deutsche Bank mówi o spadku 14-procentowym w porównaniu z pierwszym kwartałem.

Niemiecki rząd spodziewa się w bieżącym roku najcięższej recesji czasów powojennych – PKB spadnie przypuszczalnie o 6,3 proc.

Ifo: tegoroczny spadek PKB wyniesie 6,6 proc.

Również działający przy uniwersytecie w Monachium renomowany Instytut Badania Gospodarki (Ifo) w swojej ostatniej prognozie koniunktury źle ocenia perspektywy wzrostu niemieckiej gospodarki. Według niej, w efekcie pandemii koronawirusa produkt krajowy brutto Niemiec zmniejszy się w tym roku o 6,6 proc.

Poprzednia prognoza Ifo z końca kwietnia mówiła o spadku o 6,2 proc. W obu przypadkach byłby on większy niż w 2009 roku, kiedy to w rezultacie globalnego kryzysu finansowego PKB obniżył się o 5,7 proc.

Powiązany Artykuł

1200_Parlament_Europejski_shutterstock.jpg
Alternatywny plan wsparcia europejskiej gospodarki. Sprzeciw części krajów wobec koncepcji Niemiec i Francji

Również Komisja Europejska przewiduje, że Niemcy czeka najgłębsza recesja od czasu II wojny światowej. Według prognoz Brukseli niemiecki produkt krajowy brutto skurczy się w tym roku o 6,5 procent.

W marcu produkcja w przemyśle, budownictwie i branży energetycznej zmniejszyła się o 9,2 procent.

Z powodu pandemii COVID-19 niemieckie firmy ograniczały w marcu produkcję w rekordowym tempie. W przemyśle, budownictwie i branży energetycznej produkcja spadła o 9,2 procent w porównaniu z poprzednim miesiącem. „To największy spadek od początku regularnych pomiarów w styczniu 1991 r.” – poinformował Federalny Urząd Statystyczny.

Spadek produkcji był większy, niż oczekiwali ekonomiści.

– To scenariusz niczym z horroru – ocenia ekonomista DekaBank Andreas Scheuerle. – Przestój produkcji z jednej strony, a z drugiej malejący popyt w kraju i za granicą wstrząsnął niemieckim przemysłem w niespotykanym dotąd stopniu. A to dopiero początek – uprzedza Scheuerle.

Zapaść niemieckiego eksportu

Z powodu pandemii w marcu niemiecki eksport spadł ponad dwa razy mocniej, niż oczekiwano i najmocniej od kiedy istnieją porównywalne dane, czyli od 1990 roku, informuje Reuters.

Niemiecki urząd statystyczny poinformował, że eksport spadł w marcu o 11,8 proc.

Malejąca produkcja samochodów

W marcu, w którym do połowy miesiąca nie było jeszcze żadnych restrykcji związanych z koronawirusem, sam przemysł zależny od eksportu wyprodukował o 11,6 procent mniej. Produkcja w przemyśle samochodowym spadła prawie o jedną trzecią.

W rekordowym tempie poszybowały w dół również zamówienia – o 15,6 procent w porównaniu z poprzednim miesiącem.

Mniejsze wydatki na konsumpcję i inwestycje

Jak zaznaczył mający swą siedzibę w Wiesbaden Destatis, prywatne wydatki na konsumpcję zmniejszyły się w I kwartale br. o 3,2 proc., a wydatki przedsiębiorstw na inwestycje - głównie na maszyny, wyposażenie i pojazdy - o 6,9 proc.

Czy Niemcom uda się wyjść na prostą?

Przedsiębiorstwa przemysłowe oczekują zatem bezprecedensowego spadku produkcji. Indeks Ifo (będący wskaźnikiem klimatu biznesowego) na następne trzy miesiące spadł w kwietniu o 30 punktów, do minus 51,4 pkt. To najniższy poziom od czasu zjednoczenia Niemiec.

– Przepaść pogłębia się – skomentował ekspert Ifo Klaus Wohlrabe.

Ze względu na dobry start w styczniu i lutym całkowita produkcja spadła w pierwszym kwartale tylko o 1,2 procent.

– Teraz trzeba spojrzeć w przyszłość – mówi ekonomista banku LBBW Jens-Oliver Niklasch. W ostatnich tygodniach produkcję wznowił m.in. przemysł samochodowy.

– Teraz chodzi o możliwie szybkie i kompleksowe ożywienie cyklu gospodarczego – dodaje Niklasch. Szansą może być stopniowe luzowanie w Niemczech obostrzeń związanych z koronawirusem.

PAP, IAR, Reuters, Markit, ifa, jk

Polecane

Wróć do strony głównej