X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Gospodarka

CPK coraz bliżej. Prezydent i premier: inwestycja szansą dla naszej gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2020 12:47
Prezydent i premier wspólnie oświadczyli, że należy kontynuować przygotowania do budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Budowa portu ma się rozpocząć w 2023 roku, a według rządowych planów pierwszy samolot ma wystartować z nowego lotniska pod koniec 2027 roku.
Audio
  • Prezydent Andrzej Duda: CPK to także szansa dla Europy Środkowo-Wschodniej (IAR)
  • Premier Mateusz Morawiecki: budowa portu oznacza przyrost miejsc pracy (IAR)
Jedna z wizualizacji CPK
Jedna z wizualizacji CPKFoto: Twitter/STH_Poland

Pandemia koronawirusa uderzyła w wiele gałęzi gospodarki. Transport jako jeden z pierwszych odczuł negatywne skutki obostrzeń wprowadzanych przez rządy wielu krajów. W Polsce w połowie marca wprowadzono zakaz lotów. Zarówno Polskie Linie Lotnicze LOT, jak i wszystkie lotniska zaczęły generować straty finansowe. Rozpoczęła się także dyskusja o celowości tak dużych inwestycji, jak Centralny Port Komunikacyjny. Przeciwko budowie lotniska wypowiedział się niedawno kandydat Platformy Obywatelskiej na prezydenta Rafał Trzaskowski.

Twitter Andrzej Duda CPK 1200.jpg
Prezydent: CPK będzie ogromnym impulsem rozwojowym dla polskiej gospodarki

Wspólne oświadczenie prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego ma jednoznaczny wydźwięk: przygotowania do inwestycji należy kontynuować.

Prezydent podkreślał wpływ CPK zarówno na krajową gospodarkę, jak i na kształt mapy transportowej całej Europy Środkowo–Wschodniej. Andrzej Duda powiedział, że dzięki CPK nasz kraj zyska wielkie centrum przesiadkowe. Co więcej, nowa sieć kolejowa, która jest elementem całego planu, spowoduje szybki dojazd do portu w Baranowie, jak i lepiej skomunikuje cały kraj, a co za tym idzie znacznie zredukuje regiony, które są wykluczone komunikacyjnie.
Prezydent zwrócił też uwagę, że na budowę kolejowego i drogowego komponentu CPK zostaną przeznaczone pieniądze z funduszy Unii Europejskiej. Zaznaczył, że niewykorzystanie tych środków oznaczałoby zaprzepaszczenie ogromnej szansy na rozwój komunikacyjny naszego kraju. Wyraził też nadzieję, że Polska stanie się dzięki CPK miejscem do tworzenia wielkiego, światowego biznesu.

Premier Mateusz Morawiecki mówił natomiast o znaczeniu dużych inwestycji przy wychodzeniu z kryzysu gospodarczego. Zwrócił uwagę, że budowa portu lotniczego w Baranowie, a także kolejowej i drogowej sieci dojazdowej może być kołem zamachowym dla naszej gospodarki. Zaznaczył, że takie projekty generują miejsca pracy zarówno podczas procesu inwestycyjnego, jak i już po otwarciu.

Twitter Mateusz Morawiecki CPK 1200.jpg
"To inwestycja, która stworzy nowe miejsca pracy". Premier o budowie CPK

Dodał, że chodzi o miejsca pracy w branży lotniczej i transportowej, ale też poza nią. Zyskać na CPK mogły by także branże spożywcze, rolnictwo, czy sektor budowlany.

Przygotowania do realizacji inwestycji reguluje specjalna ustawa. Powołana została spółka, która koordynuje działania. W tym roku ogłoszono już wstępną koncepcję tak zwanych szprych kolejowych, czyli planu sieci dojazdowej do CPK. Założenie jest takie, że z każdego większego miasta dojazd koleją do portu w Baranowie nie powinien zająć więcej czasu, niż dwie i pół godziny. Szybka kolej ma też łączyć poszczególne regiony kraju, włączając się w ten sposób w regularną sieć komunikacyjną kraju. Jeszcze w czerwcu mamy poznać kilka konkretnych wariantów przebiegu linii kolejowych. W ramach projektu ma także powstać sieć drogowych dojazdów. W tej chwili wiadomo, że w ramach tego segmentu inwestycji mają zostać poszerzone fragmenty autostrady A2, która przebiega niedaleko Baranowa. Na niektórych odcinkach zostanie ona poszerzona do trzech pasów, a na innych do czterech pasów.

W tym roku może się rozpocząć wykup gruntów pod budowę samego lotniska. By mogło do tego dojść, konieczna jest zmiana zapisów spec ustawy. Jeszcze przed wybuchem pandemii koronawirusa pełnomocnik rządu do spraw budowy CPK minister Marcin Horała mówił, że do nowelizacji, może dojść na początku drugiej połowy tego roku.

W tej chwili trwają także poszukiwania tak zwanego doradcy strategicznego, który będzie współpracował przy projektowaniu, a później przy budowie portu.
Spółka Centralny Port Komunikacyjny rozpoczęła w tym tygodniu rozmowy w ramach dialogu konkurencyjnego z lotniskami: Incheon w Seulu i Narita w Tokio w celu wyboru doradcy strategicznego CPK.     

Port lotniczy w Baranowie ma powstać do końca 2027 roku. Ma się stać największym lotniskiem przesiadkowym w Europe Środkowo – Wschodniej. Ma też być główną bazą dla Polskich Linii Lotniczych LOT. W pierwszej fazie lotnisko ma obsługiwać do 45 milionów pasażerów rocznie. Będzie jednak możliwość jego rozbudowy tak, by finalnie mogło obsłużyć nawet do 100 milionów pasażerów.

PolskieRadio24.pl, Aleksander Pszoniak, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Centralny Port Komunikacyjny. W czerwcu poznamy plan finansowy jego budowy

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2020 10:59
Największa inwestycja komunikacyjna w naszej części Europy nabiera tempa. Jak zapewnia wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin, jego budowa nie jest zagrożona, a w czerwcu poznamy jej ramy finansowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent: CPK będzie ogromnym impulsem rozwojowym dla polskiej gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2020 09:56
- Centralny Port Komunikacyjny będzie nie tylko hubem przesiadkowym w skali Europy, ale będzie też ogromnym impulsem rozwojowym dla polskiej gospodarki - przekonywał w środę prezydent Andrzej Duda podczas wspólnej konferencji z premierem Mateuszem Morawieckim "CPK. Od słów do czynów".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To inwestycja, która stworzy nowe miejsca pracy". Premier o budowie CPK

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2020 12:18
- CPK to program dla obywateli, gdyż prowadzone przez państwo inwestycje pobudzają gospodarkę i tworzą obecne oraz przyszłe miejsca pracy - powiedział podczas środowej konferencji prezentującej Centralny Port Komunikacyjny premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń