X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Gospodarka

Rząd Rosji uruchamia gospodarkę, prasa krytykuje plany. "Mieszanka poprzednich programów"

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2020 12:34
Rosyjski rząd zaprezentował plan uruchamiania gospodarki. Komentując go, rosyjska prasa wskazuje, iż składa się on częściowo z już znanych inicjatyw. Zdaniem dziennika "Kommiersant" koszt planu trudno jest określić, a "Nowaja Gazieta" ocenia, że wsparcie ze strony państwa jest słabe.
Kreml w Moskwie
Kreml w MoskwieFoto: Tatiana Popova/ Shutterstock

W komentarzach prasa zaznacza, że do rządowego planu wpisano działania już znane, którymi są elementy ogłoszonych w kwietniu i maju pakietów wsparcia gospodarki w związku z pandemią koronawirusa, a także elementy projektów narodowych.

"Plan stanowi w dużej mierze swego rodzaju mieszankę poprzednich programów antykryzysowych, przekształconych priorytetowych projektów narodowych i rozmaitych reform i idei, które opracowywano w poprzednich latach – ocenia niezależna "Nowaja Gazieta".

władimir putin free shutter 1200.jpg
Koronawirus i kryzys na rynku ropy gwoździem do trumny Putina?

Plan nie zawiera nowych inicjatyw

Dziennik ocenia rządowy program krytycznie, nazywając go "planem braku działań".

– Z powodu przemieszania wszelkich możliwych starych i nowych inicjatyw dość trudno jest powiedzieć, jakie dodatkowe nowe pieniądze rząd chce przekazać gospodarce. Jak się wydaje, chodzi o sumy dość niewielkie – ocenia komentator.

Zaznacza przy tym, że na wsparcie dla gospodarki Rosja przeznaczyła znacznie mniejszy procent swojego PKB niż kraje rozwinięte i niższy, niż przeznaczała w latach kryzysu gospodarczego 2008-2009. Gazeta podkreśla też, że plan praktycznie nie zawiera nowych inicjatyw przy wspieraniu dochodów małego i średniego biznesu i że władze zrezygnowały z wypłacania ludności bezpośrednich bezwarunkowych zasiłków. Za zbyt słabe "Nowaja Gazieta" uważa wsparcie dla budżetów regionów Rosji.

Mimo wszystko dziennik chwali "skoncentrowanie się na rozwijaniu technologii cyfrowych w sektorze państwowym i gotowość władz do ograniczania i prób zmniejszenia obciążeń administracyjnych nałożonych na biznes". Jednak ogółem program – według komentatorów gazety – nie jest planem przełomu gospodarczego ani zmiany wzorca polityki gospodarczej ostatnich lat, która to nie przyniosła szczególnych rezultatów.

Rewolucja w polityce socjalnej

"Kommiersant" z kolei uważa, że wymieniony przez premiera Michaiła Miszustina koszt planu – 5 bln rubli (ok. 72,7 mld dolarów) – jest "umowny" i że ocenienie wartości planowanych przez rząd działań jest praktycznie niemożliwe. Zdaniem dziennika plan nie zakłada dużego wzrostu wydatków państwowych.

kreml free 1200 moskwa free 1200.jpg
Targalski: gospodarka rosyjska jest w stanie rozkładu

Główną nowością według dziennika jest w planie bardzo szybkie przejście – od przyszłego roku – do wsparcia socjalnego adresowanego do grup o niskich dochodach, a także deregulacja i cyfryzacja - uważa dziennik. Wymienia w tym miejscu również takie elementy planu, jak duże kredyty na projekty infrastrukturalne i gwarancje zamówień państwowych związanych z zastępowaniem importu produkcją rosyjską.

Najbardziej oczywisty charakter proponowanych reform dotyczy sfery socjalnej - podsumowuje "Kommiersant" i wskazuje, że już w ciągu 2020 roku ma zostać stworzona platforma technologiczna, która pozwoli oceniać stan gospodarstw domowych. Dziennik przypomina, że od lat 90. rząd planował stworzenie jednolitego podejścia w określaniu składu rodziny i wykazu dochodów w celu okazywania pomocy socjalnej, ale do tej pory nie udawało się tego zrobić. Ten element planu "Kommiersant" nazywa "rewolucją w polityce socjalnej".


PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/DoS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Białoruski ekonomista: Kreml gra dostawami ropy

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2020 10:03
Po decyzji Rosji o wstrzymaniu dostaw ropy na Białoruś wstrzymany został eksport paliw wytworzonych w obu białoruskich rafineriach. Jednocześnie władze białoruskiego koncernu naftowego zapewniły, że benzyny i oleju napędowego w kraju nie zabraknie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert ds. wschodnich: gospodarka rosyjska z pewnością odczuje efekt koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2020 15:36
- Z pewnością będziemy mieli do czynienia z kolejnym spowolnieniem wzrostu gospodarczego w Rosji. W porównaniu z poprzednimi latami to znaczące spowolnienie. Rosyjska gospodarcza odczuje również efekt koronawirusa - powiedział w Polskim Radiu 24 Marek Budzisz, ekspert ds. wschodnich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus kontra ropa. Ekspert: cena będzie spadać, rynek będzie rozchwiany. Porozumienie OPEC+ niekoniecznie pomoże

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2020 17:00
- Według ekspertów luka na rynku po stronie popytu może być większa niż wstępnie zakładane cięcia wydobycia rzędu 10-15 mln baryłek dziennie. Nawet jeśli uda się wynegocjować porozumienie w tej sprawie między światowymi producentami, to rynek pozostanie zaburzony i kryzys nie zostanie zażegnany. Zależy to bowiem od przebiegu pandemii, która jest głównym czynnikiem ograniczającym popyt na ropę – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Mateusz Kubiak, ekspert ds. energetyki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mniej ropy i gazu z Rosji, więcej z innych krajów. Polska uniezależnia się energetycznie

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2020 13:27
Polska coraz bardziej uniezależnia się od rosyjskich dostaw strategicznych surowców – gazu i ropy. Dzięki dywersyfikacji coraz więcej tych produktów trafia do nas z innych krajów – np. z Arabii Saudyjskiej czy Nigerii. Dzięki temu udział Rosji w imporcie ropy do Polski w 2019 r. spadł do 61,5 proc. wobec 68 proc. w 2018 r. - poinformował Narodowy Bank Polski.
rozwiń zwiń