X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Gospodarka

Olbrzymie środki na wsparcie osób niepełnosprawnych. Rząd zwiększa finansowanie i dostępność programów

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2020 11:42
- Na realizację tegorocznej edycji programów "Usługi opiekuńcze dla osób niepełnosprawnych" i "Opieka wytchnieniowa" przekażemy gminom i powiatom ok. 54 mln zł, czyli prawie 5,5 mln zł więcej niż rok temu - poinformowała podczas briefingu prasowego minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.
Audio
  • Minister Maląg o programach wsparcia osób niepełnosprawnych na które przeznaczono ponad 50 milionów złotych. (IAR)
  • Pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik mówi o programie Opieka Wytchnieniowa.(IAR)
  • Wiceminister Wdówik o wsparciu samorządów w programach wsparcia dla osób niepełnosprawnych.(IAR)
Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.
Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.Foto: Shutersttok

Minister przypomniała również o innych programach skierowanych do osób i ich rodzin poszkodowanych przez los - programie "Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej" oraz "Centrach opiekuńczo-mieszkalnych".

Programy te stanowią kontynuację programów realizowanych w 2019 r. w ramach Funduszu Solidarnościowego.

- Pomimo trudnej sytuacji związanej z pandemią koronawirusa nie zapominamy o osobach niepełnosprawnych - podkreśliła minister Marlena Maląg.

Blisko 30 mln zł dla opiekunów osób niepełnosprawnych na opiekę wytchnieniową

"Opieka wytchnieniowa" to program adresowany do członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad osobami niepełnosprawnymi ze znacznym stopniem niepełnosprawności i orzeczeniami równoważnymi, oraz nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności.

niepełnosprawni pomoc free shut 1200.jpg
230 mln zł na wsparcie osób niepełnosprawnych

Dzięki opiece wytchnieniowej odciążani są opiekunowie w wykonywaniu ich codziennych obowiązków poprzez zapewnienie zastępstwa, dzięki któremu opiekunowie zyskują czas dla siebie. Mogą na chwilę odpocząć, mając świadomość, że ich najbliższa osoba jest bezpieczna i ma zapewnioną fachową opiekę w domu lub w ośrodkach wsparcia.

Do programu zgłosiło się 359 gmin, które otrzymają 28,5 mln zł

- Do tegorocznej edycji programu "Opieki wytchnieniowej" zgłosiło się 359 gmin lub powiatów, czyli o 30 samorządów więcej niż w zeszłym roku. Łącznie przekażemy samorządom w tej edycji 28,5 mln zł – poinformowała minister Maląg.

Pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik zaznaczył, że druga edycja programu to szereg zmian i ułatwień dla samych zainteresowanych.

To m.in. uproszenie procedur, a w efekcie łatwiejsza dostępność, czy zwiększenie limitów godzin usług opieki wytchnieniowej.

25 mln zł na usługi opiekuńcze dla osób niepełnosprawnych

Drugi program, który uruchomiliśmy w nowej edycji, to "Usługi opiekuńcze dla osób niepełnosprawnych". Głównym celem programu jest zapewnienie wsparcia osobom niepełnosprawnym w formie usług opiekuńczych, w tym tych specjalistycznych.

niepełnosprawni1200.jpg
"Dla wielu osób z niepełnosprawnością to bardzo dobra wiadomość". Wiceminister rodziny o powrocie rehabilitacji

Dzięki programowi gminy mogą rozszerzyć ofertę usług opiekuńczych dla osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności w wieku do 75 roku życia oraz dla dzieci do 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności.

- W tegorocznej edycji programu wsparcie na usługi opiekuńcze przekażemy dla 235 gmin na sumę 25,1 mln zł - wskazała minister Maląg.

Osobom niepełnosprawnym dedykowane są również inne programy

– Rodzice i opiekunowie osób niepełnosprawnych, a także same osoby niepełnosprawne i ich organizacje podkreślają, że to pierwszy rząd, który w tak kompleksowy i dogłębny sposób podszedł do sprawy osób niepełnosprawnych – zaznaczył wiceminister Paweł Wdówik.

Opieka wytchnieniowa i usługi opiekuńcze nie są jedynymi programami, które w tym roku finansowane są z Funduszu Solidarnościowego.

80 mln zł na program "Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej"

Dzięki programowi "Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej" w edycji 2019-2020 osoby niepełnosprawne posiadające orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności mają zapewniane wsparcie w wykonywaniu codziennych czynności, załatwianiu spraw urzędowych czy podejmowaniu aktywności społecznej. W tym roku na ten cel przeznaczone jest 80 mln zł.

70 mln zł na "Centra opiekuńczo-mieszkalne"

Realizowany jest również program "Centra opiekuńczo-mieszkalne", do którego prowadzony jest nabór w trybie ciągłym z budżetem 70 mln zł.

Tworzone w gminach i powiatach centra opiekuńczo-mieszkalne przeznaczone są dla dorosłych osób niepełnosprawnych ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności.

Centra opiekuńczo-mieszkalne to placówki, w których osoby niepełnosprawne mogą zamieszkać lub przebywać w ciągu dnia. Dodatkowo otrzymują w tych miejscach wsparcie w zakresie potrzeb zdrowotnych, opiekuńczych, pielęgnacyjnych, rozwijania sprawności ruchowej, kompetencji społecznych.

PR24, IAR, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Niepełnosprawni otrzymają dodatkową pomoc: trzy filary wsparcia za 1,8 mld zł

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2018 08:20
W resorcie rodziny i pracy trwają prace nad Solidarnościowym Funduszem Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych. Jednocześie odbywają się spotkania konsultycyjne w tej sprawie w regionach. To trzeci filar systemy wsparcia dla osób pokrzywdzonych przez los. Dwa pozostałe to pakiet społecznej odpowiedzialności oraz program "Dostępność Plus".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rząd zapowiada nowe ulgi podatkowe przy zakupie nieruchomości i dopłaty do czynszów

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2020 17:30
Ulgi podatkowe na zakup lub budowę nieruchomości, a także dopłaty do czynszów dla najemców - przewiduje rządowy projekt nowelizacji ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Proponowane rozwiązania mają na celu złagodzenie negatywnych konsekwencji epidemii COVID-19 dla rynku mieszkaniowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miliardy złotych do budżetu państwa. NBP wpłacił niemal cały ubiegłoroczny zysk

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2020 17:20
Narodowy Bank Polski przelał w poniedziałek do budżetu państwa ponad 7,4 mld zł. To 95 proc. zysku wypracowanego 2019 r. - podał bank. Prezes NBP Adam Glapiński zauważył, że wpłata tak znacznej kwoty do budżetu jest możliwa dzięki skutecznym działaniom banku centralnego.
rozwiń zwiń