X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Ekspert prezydenta RP: woda jest dziś surowcem strategicznym

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2020 21:00
Kraje które nie potrafią zapewnić sobie i swoim obywatelom wody, takie jak np. Jemen, mogą zniknąć z politycznej mapy świata, w ciągu najbliższych 20-30 lat - powiedział ekonomista, prof. Konrad Raczkowski, z Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP, gość audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.  
Audio
  • Prof Konrad Raczkowski o retencji wody (Ekspres Gospodarczy PR1 )
Aleksandrów Kujawski, 27.04.2020. Koryto rzeki Tążyna notuje w związku z rekordową suszą biski poziom wody.
Aleksandrów Kujawski, 27.04.2020. Koryto rzeki Tążyna notuje w związku z rekordową suszą biski poziom wody.Foto: PAP/Tytus Żmijewski

Woda jest podstawowym surowcem dla rozwoju gospodarczego, a Polska potrzebuje aktywnej polityki wodnej, skoro dziś magazynujemy zaledwie 6,5 procent  tzw. wody deszczowej. A w 2020 roku mamy suszę hydrologiczną, która jest pięć razy większa niż ta z roku ubiegłego - podkreślał prof. Konrad Raczkowski.

Brak wody i susza będą miały realny wymiar ekonomiczny, skoro ceny wielu produktów mogą skoczyć w górę od 30 do nawet 300 procent - alarmował gość audycji "Ekspres Gospodarczy".  Niedobory wody i susza mogą negatywnie wpływać, nie tylko na ceny żywności, ale na całą polska gospodarkę i aby temu zapobiec potrzebna jest pilna i aktywna realizacja polityki retencji wody.

Ekspert ekonomiczny z zadowoleniem przyjął program "Moja Woda", który dziś ogłosił prezydent Andrzej Duda, a który będzie polegał na dofinansowaniu retencji wody deszczowej w polskich rodzinach.

-Każdy tego typu program należy ocenić bardzo dobrze i cieszę, że pan prezydent ogłosił taką inicjatywę. Daje on szansę na zbilansowanie krajowych zasobów wody. Warunkiem do tego jest włączenie milionów gospodarstw domowych w małą retencję wody, co będzie oznaczało że więcej wody będzie do dyspozycji przedsiębiorstw i elektrowni - powiedział prof. Konrad Raczkowski.


Program prowadził Błażej Prośniewski, zapraszamy do jego wysłuchania.

PR1/PR24.pl/Błażej Prośniewski/sw


   

Zobacz więcej na temat: susza woda GOSPODARKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nadchodzi susza, ale wody pitnej nie zabraknie

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2020 12:30
Mimo iż w Polsce mamy okres suszy, wody do picia nam nie zabraknie. Nie zmienia to jednak faktu, że najwyższej jakości wody pitnej nie można marnować – informuje Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Gróbarczyk: 10 mld zł na program rozwoju retencji to konkretne działania

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2020 15:27
Program rozwoju retencji to 10 mld, które w okresie 7 lat chcemy wydać na poważne, bardzo konkretne działania, które podniosą do 15 proc. retencjonowanie wody w Polsce - powiedział w Jazgarzewie minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lasy Państwowe wydały prawie 1 mld złotych na walkę z suszą

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2020 11:00
Przez ponad 20 lat Lasy Państwowe wydały na realizację projektów z tzw. małej retencji 914 mln zł - poinformowały dziś Lasy Państwowe. Dotąd zrealizowano ponad 10,6 tys. inwestycji, a kolejnych ponad 2,2 tys. będzie ukończonych do 2022 r.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Program retencji przynosi efekty". Prezes Wód Polskich o walce z suszą

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2020 11:21
- Obfite deszcze, z jakimi mieliśmy do czynienia np. w ostatni weekend, z zasady nie poprawiają sytuacji suszowej ponieważ te wody szybko spływają do rzek, tworząc zagrożenie powodziowe - mówił w Polskim Radiu 24 Przemysław Daca, prezes przedsiębiorstwa Wody Polskie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Susza, brak wody? Sprawdź, jak uzyskać dopłaty do małej retencji

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2020 14:40
Susza i brak wody to narastający problem nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Mają im przeciwdziałać rządowe programy służące nie tylko oszczędzaniu wody, ale także jej magazynowaniu i przechowywaniu. Poszczególne resorty i agendy rządowe oferują na te cele setki milionów złotych. Przedstawiamy, gdzie i jak uzyskać wsparcie.
rozwiń zwiń