X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Gospodarka

Gazociąg Brzeg-Kiełczów oddany do użytku. To ważny element korytarza Północ-Południe

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2020 16:00
Gaz-System ma pozwolenie na użytkowanie gazociągu Brzeg-Zębice-Kiełczów. To część rurociągu Zdzieszowice-Wrocław i element gazowego korytarza Północ-Południe, którym w przyszłości będzie można transportować gaz z terminala LNG i Norwegii na południe Polski oraz na Słowację i Ukrainę. Odcinek ma długość blisko 50 km.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: pixabay.com

Wybudowany odcinek gazociągu o średnicy 1000 mm i długości ok. 49 km jest elementem gazowego korytarza Północ-Południe. Gazociąg łączy zespół zaporowo-upustowy Kiełczów z węzłem gazowym Skarbimierz i gazociągiem relacji Zdzieszowice-Brzeg. W ramach inwestycji powstała wzdłuż gazociągu linia światłowodowa oraz infrastruktura niezbędna do jego obsługi.


gazociąg 1200 shutterstock.jpg
Jest komplet pozwoleń na budowę wszystkich odcinków. Baltic Pipe wszedł w fazę realizacji

Większa przepustowość systemu przesyłowego

– W czasie pandemii Gaz-System podjął szereg działań mających na celu utrzymanie ciągłości prowadzenia inwestycji przy zapewnieniu standardów bezpieczeństwa pracownikom zarówno wykonawcy, nadzoru inwestorskiego, jak i naszej spółki. Dzięki wdrożonym procedurom możemy zgodnie z planem oddać do eksploatacji pierwszy odcinek inwestycji Zdzieszowice-Wrocław – powiedział wiceprezes spółki Artur Zawartko.

W ramach inwestycji zostały wybudowane trzy zespoły zaporowo-upustowe: w Nadolicach, Sobocisku i Godzikowicach oraz dwie stacje ochrony katodowej: w Śliwicach oraz Godzikowicach. Powstał także gazociąg o długości ok. 0,3 km od zespołu zaporowo-upustowego Godzikowice do istniejącej stacji pomiarowej w Godzikowicach.

Gazociąg Zdzieszowice-Wrocław zwiększy przepustowość systemu przesyłowego w południowo-zachodniej Polsce. Dzięki połączeniu z gazociągami budowanymi na Górnym Śląsku i Podkarpaciu stanowi on istotny element bezpieczeństwa energetycznego Polski. W ramach gazowego Korytarza Północ-Południe będzie można przesyłać gaz z Terminala LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu oraz w niedalekiej przyszłości z gazociągu Baltic Pipe na południe Polski i do krajów sąsiednich – na Słowację i Ukrainę.


twitter gazociąg 1200.jpg
Pierwsze rury dla gazociągu Baltic Pipe już gotowe. Wiemy, gdzie powstały

Podatek w wysokości 2 proc. wartości inwestycji

Większa dostępność niskoemisyjnego gazu dla energetyki i przemysłu przyczyni się do rozwoju gospodarczego tych regionów oraz pozwoli na poprawienie jakości powietrza. Ponadto – jak poinformował Gaz-System – spółka będzie corocznie płaciła każdej gminie na trasie gazociągu podatek od nieruchomości w wysokości do 2 proc. wartości inwestycji na danym terenie, dzięki czemu możliwa będzie realizacja działań na rzecz społeczności lokalnej.

Koszt budowy pierwszego odcinka gazociągu szacowany jest na ok. 288 mln zł. Na podstawie podpisanej w grudniu 2016 r umowy, budowa gazociągu była dofinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Dofinansowanie obejmujące cały gazociąg Zdzieszowice - Wrocław, łącznie z odcinkiem relacji Zdzieszowice – Brzeg, wynosi ponad 340 mln zł.

 

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/DoS

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bieszczadzki gazociąg za unijne pieniądze. Sprawdź, gdzie popłynie gaz

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2020 11:00
W 72-kilometrowym gazociągu Hermanowice-Strachocina płynie już błękitne paliwo. Budowa gazociągu kosztowała około 350 milionów złotych, z czego ponad 146 milionów złotych pochodzi z funduszy unijnych z Programu Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pierwsze rury dla gazociągu Baltic Pipe już gotowe. Wiemy, gdzie powstały

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2020 13:20
Powstały już pierwsze rury na potrzeby podmorskiej części rurociągu BalticPipe, są one produkowane w niemieckiej fabryce Europipe - informuje w poniedziałek na Twitterze Gaz-System.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mniej ropy i gazu z Rosji, więcej z innych krajów. Polska uniezależnia się energetycznie

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2020 13:27
Polska coraz bardziej uniezależnia się od rosyjskich dostaw strategicznych surowców – gazu i ropy. Dzięki dywersyfikacji coraz więcej tych produktów trafia do nas z innych krajów – np. z Arabii Saudyjskiej czy Nigerii. Dzięki temu udział Rosji w imporcie ropy do Polski w 2019 r. spadł do 61,5 proc. wobec 68 proc. w 2018 r. - poinformował Narodowy Bank Polski.
rozwiń zwiń