X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Reguła wydatkowa zostaje zawieszona. Wiemy do kiedy

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2020 12:30
Reguła wydatkowej z ustawy o finansach publicznych będzie zawieszona w 2020 r. - wynika z Oceny Skutków Regulacji projektu nowelizacji ustawy o finansach publicznych zamieszczonego na stronie Rządowego Centrum Legislacji.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/ lovelyday12

MF tłumaczy, że projekt odpowiada na potrzebę dostosowania ustawy o finansach publicznych w zakresie stosowania stabilizującej reguły wydatkowej do obecnej sytuacji związanej ze stanem epidemii spowodowanym rozprzestrzenianiem się wirusa SARS CoV-2 wywołującego chorobę COVID-19.

Stabilizująca reguła wydatkowa to mechanizm mający na celu ustawowe ograniczenie rządowych wydatków ponad stan. Opiera się o ustanowienie limitu związanego z tempem wzrostu PKB.

Kościński 1200.jpg
Minister finansów: nie przewidujemy podniesienia podatków

Zwieszenie reguły wydatkowej ma pomóc gospodarce

Projekt, jak poinformowano, określa warunki zawieszenia i definiuje mechanizm powrotu do stosowania stabilizującej reguły wydatkowej (SRW) po okresie jej wyłączenia. Wpływ na sektor finansów publicznych będą miały działania, których uruchomienie umożliwi wyłączenie stabilizującej reguły wydatkowej, a następnie mechanizm wygładzania powrotu do niej.

W roku 2020 projektowana ustawa zakłada zawieszenie stosowania stabilizującej reguły wydatkowej, co w konsekwencji powoduje, że nie obowiązuje kwota wydatków i limit wydatków, o których mowa w art. 112aa ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych.

Jak wynika z przykładu podanego przez MF, gdyby koszty walki z epidemią choroby COVID-19 poniesione przez podmioty objęte SRW wyniosły w 2020 r. łącznie 100 mld zł, a powrót do pierwotnej ścieżki wydatków wyznaczonej przez regułę nastąpiłby w 2022 r., wówczas kwota wydatków SRW w 2021 r. zostałaby powiększona o dodatkowe 50 mld zł, a w 2022 r. nastąpiłby powrót do pierwotnej ścieżki SRW.


budżet wykres finanse 1200.jpg
Tadeusz Kościński: aby finansować rozwój gospodarki, trzeba będzie znowelizować budżet

Reguła wydatkowa może być zawieszona także po roku 2020

-W przypadku większej skali załamania gospodarczego ścieżka powrotu może się wydłużyć do trzech albo czterech lat. Wówczas, w wariancie trzyletnim, kwota wydatków w 2021 r. zostałaby powiększona o ok. 67 mld zł, a w 2022 r. o ok. 33 mld zł. W wariancie czteroletnim, zakładającym dodatkowo złą sytuację makroekonomiczną w roku następującym po stanie epidemii, powiększenia kwoty wydatków wynosiłyby: 75 mld zł w 2021 r., 50 mld zł w 2022 r. i 25 mld zł w 2023 r. - napisano w komunikacie resortu finansów.

PR24/IAR/PAP/sw


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

MF: podatnicy mogą bez kar składać deklaracje podatkowe także w maju

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2020 11:50
Z powodu epidemii koronawirusa Ministerstwo Finansów daje więcej czasu na rozliczenie się z fiskusem za ubiegły rok. To jedno z rozwiązań przyjętych w ramach tarczy antykryzysowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister finansów: środki na nową tarczę będą pochodzić z rynku krajowego

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2020 18:42
– Jesteśmy szóstą co do wielkości gospodarką w Europie, jesteśmy dużym rynkiem. Myślę, że tu nie będzie większego kłopotu, możemy to sfinansować z lokalnego rynku – mówił w Programie 3 Polskiego Radia minister finansów Tadeusz Kościński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tadeusz Kościński: aby finansować rozwój gospodarki, trzeba będzie znowelizować budżet

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2020 17:40
- Czekamy z nowelizacją budżetu jak najdłużej, im lepsze będą parametry, tym lepszy będzie budżet - powiedział minister finansów Tadeusz Kościński w Programie 1 Polskiego Radia. Według niego teraz nie wiadomo, jak duży deficyt będzie potrzebny i jaki będzie jego cel - pomoc firmom, czy rozkręcanie inwestycji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na darczyńcy nie ciąży obowiązek podatkowy. Ministerstwo Finansów wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2020 11:30
Na darczyńcy przekazującym pieniądze zebrane podczas zbiórki internetowej nie ciąży obowiązek podatkowy od spadków i darowizn. W określonych sytuacjach obowiązki podatkowe ma obdarowany, osoba fizyczna. Każdy podatnik może jednak uzyskać w swojej sprawie indywidualną interpretację prawa podatkowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wirtualne kasy fiskalne coraz bliżej. Oprogramowanie zastąpi urządzenia

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2020 09:17
Wirtualne kasy fiskalne mogą być dogodnym rozwiązaniem dla branży transportowej, hotelarskiej czy gastronomicznej. Ministerstwo Finansów przygotowało w tej sprawie rozporządzenie, prowadzi testy z przedsiębiorcami i przygotowuje się do wprowadzenia standardu dla tego systemu.
rozwiń zwiń