X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Będzie dłuższe finansowanie dla zabytkowych części "Wieliczki" i "Bochni"

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2020 11:00
Ministerstwo Aktywów Państwowych przygotowało nowelizację ustawy, która wydłuży do końca 2027 finansowanie m.in. zabezpieczenia i ratowania zabytkowych części kopalń soli "Bochnia" i "Wieliczka". Beneficjentami dotacji – poza "Bochnią" i Wieliczką" – jest też Centralna Pompownia "Bolko", Muzeum Górnictwa Węglowego i Kopalnia Siarki "Machów" w likwidacji.  
Kaplica św. Kingi w Kopalni Soli Wieliczka
Kaplica św. Kingi w Kopalni Soli WieliczkaFoto: Wikimedia Commons, LoMit

Obecnie obowiązujące przepisy zakładają, że dotacje dla podmiotów wymienionych w ustawie, której projekt zamieszczono na stronach Rządowego Centrum Legislacji, będą przekazywane do końca roku 2020.

W Ocenie Skutków Regulacji napisano, że pieniądze będą przeznaczone na finansowanie, utrzymanie, zabezpieczenie i ratowanie zabytkowych części zakładu górniczego Kopalnia Węgla Kamiennego "Guido" i zakładu górniczego Kopalnia Węgla Kamiennego "Królowa Luiza", wchodzących w skład Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

Środki zostaną też wydane na realizację przez Centralną Pompownię "Bolko" działań polegających na zabezpieczaniu rejonów miast Bytom i Piekary Śląskie oraz czynnych zakładów górniczych, eksploatujących węgiel kamienny, przed nagłym wdarciem się wód zgromadzonych w nieczynnych wyrobiskach poeksploatacyjnych rud cynku i ołowiu.

Sfinansowane zostaną także prace konieczne do wykonania po zakończeniu prac likwidacyjnych w wyrobisku górniczym Piaseczno. Odprowadzenie wód z tego wyrobiska kanałem otwartym do Wisły zabezpiecza tereny zlokalizowane w sąsiedztwie przed zmianą stosunków wodnych.

Ministerstwo Aktywów Państwowych informuje ponadto, iż kwota planowanych wydatków w latach 2021-2027 dla zabytkowych kopalń soli wynosi 924,4 mln zł, dla Muzeum Górnictwa Węglowego na lata 2021-2027 zaplanowano dotację w wysokości 131,3 mln zł.

W przypadku działań realizowanych przez Kopalnię Siarki "Machów" w likwidacji i Centralną Pompownię "Bolko" wdrożenie projektu pociąga za sobą skutki finansowe dla budżetu państwa w latach 2021-2027 w łącznej kwocie 226,7 mln zł.

Warto pamiętać, że kopalnia soli w Wieliczce jest uważana za 14 w kolejności najstarszą firmę na świecie, działającą non stop od 1044 roku do dziś. 

 

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/DoS