X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Brytyjczycy pomogą przy planowaniu i budowie CPK. Podpisano porozumienie o współpracy

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2020 15:11
Wielka Brytania będzie współpracować przy planowaniu i budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego. Jej przedstawiciele udostępnią doświadczenia zdobyte m.in. przy budowach lotnisk w Seulu, Singapurze czy Pekinie.
Audio
  • Minister aktywów państwowych, wicepremier Jacek Sasin zapewnił, że rząd nie rezygnuje z budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. W programie "Gość Wiadomości" mówił, że inwestycja jest niezbędna Polsce i Warszawie.
  • Minister aktywów państowych wicepremier Jacek Sasin przekonywał, że tylko Centralny Port Komunikacyjny jest w stanie zapewnić obsługę ruchu lotniczego w Warszawie.
  • Rozpoczęły się konsultacje w sprawie parametrów technicznych lotniska, które ma być głównym elementem Centralnego Portu Komunikacyjnego.
Wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała (z prawej) i ambasador Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w Polsce Jonathan Knott podczas uroczystości podpisania Porozumienia o Współpracy (Memorandum of Understanding) między Polską a Wielką Brytanią ws. przygotowań do budowy CPK
Wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała (z prawej) i ambasador Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w Polsce Jonathan Knott podczas uroczystości podpisania Porozumienia o Współpracy (Memorandum of Understanding) między Polską a Wielką Brytanią ws. przygotowań do budowy CPKFoto: PAP/Leszek Szymański

Umowę w tej sprawie podpisali wiceminister infrastruktury Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. CPK, i ambasador Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w Polsce Jonathan Knott, który podpisał dokument w imieniu ministra do spraw eksportu i handlu międzynarodowego Wielkiej Brytanii Grahama Stuarta.

Strona brytyjska zadeklarowała udostępnienie doświadczeń zdobytych podczas inwestycji w różnych regionach świata, np. na lotniskach Incheon w Seulu, Changi w Singapurze, Daxing w Pekinie i İGA w Stambule.

Powstanie polsko-brytyjski zespół konsultacyjny

Porozumienie przewiduje współpracę – w ramach polsko-brytyjskiego zespołu konsultacyjnego – między innymi w planowaniu infrastruktury lotniskowej i kolejowej, zaprojektowaniu przestrzeni powietrznej na potrzeby CPK, zagospodarowaniu przestrzennym dotyczącym rejonu Airport City i pełnej cyfryzacji projektu.

cpk-1200-free.jpg
"To będzie cywilizacyjny skok". Jacek Sasin o przyszłości CPK

Po polskiej stronie beneficjentami porozumienia są Centralny Port Komunikacyjny, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, Urząd Lotnictwa Cywilnego oraz Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Ze strony brytyjskiej uczestniczą w nim m.in. Ministerstwo Eksportu i Handlu Międzynarodowego, British Aviation Group, która zrzesza firmy z branży lotniskowej, i National Air Traffic Control Services, czyli zarządca przestrzeni powietrznej na Wyspach.

Wcześniej Polacy i Brytyjczycy pracowali wspólnie nad koncepcją architektoniczną CPK

Podpisane dziś porozumienie to kontynuacja dotychczasowych polsko-brytyjskich działań związanych z projektem CPK. W czerwcu i wrześniu ubiegłego odbyły się warsztaty architektoniczne, które były wspólną inicjatywą Ambasady Wielkiej Brytanii i spółki CPK.

Ich efektem były wstępne koncepcje architektoniczne Portu Lotniczego Solidarność. Propozycje przygotowały biura projektowe o światowej renomie: Zaha Hadid Architects, Foster+Partners, Chapman Taylor, Grimshaw, Benoy, Pascall+Watson, Woods Bagot, Populous i KPF.

Projekt został skonsultowany z ponad 150 partnerami branżowymi

W wyniku konsultacji z ponad 150 partnerami branżowymi dotyczącymi wymagań technicznych i operacyjnych nowego lotniska, które miały miejsce w ub. roku, powstał tak zwany brief strategiczny. Dokument zawiera podstawowe założenia CPK, do którego uwagi zgłaszali między innymi przewoźnicy lotniczy – także z Wielkiej Brytanii.

W tej chwili w CPK trwają postępowania dotyczące między innymi wyboru doradcy strategicznego i konsultanta technicznego do spraw planu generalnego, które mają być rozstrzygnięte w tym roku.

CPK ważna inwestycja dla Polski i Europy Środkowo-Wschodniej

W ramach Programu CPK powstanie nowe lotnisko przesiadkowe dla Polski i Europy Środkowo-Wschodniej oraz ponad 1600 kilometrów nowych linii kolejowych (w tym odcinków o standardzie Kolei Dużych Prędkości, np. Warszawa-CPK-Łódź).

Wspólnie z istniejącymi liniami złożą się one na sieć mającą połączyć stolicę Polski i CPK z większością największych miast kraju w czasie nie dłuższym niż 2,5 godziny.

Według wyliczeń Ministerstwa Infrastruktury, w wyniku budowy CPK powstanie łącznie prawie 150 tys. miejsc pracy, w tym prawie 40 tys. w bezpośrednim otoczeniu węzła przesiadkowego oraz ok. 110 tys. w ramach powiązanych sektorów gospodarki.

Z dotychczasowych planów wynika, że pierwszy samolot odleci z Portu Lotniczego „Solidarność” pod koniec 2027 roku.

Polskie Radio24, IAR, Aleksander Pszoniak, jk

Czytaj także

Polska nowym hubem lotniczym na mapie Europy. Budowa CPK nabiera tempa

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2020 06:00
Polska ma się stać hubem komunikacyjnym z prawdziwego zdarzenia. Pomoże w tym Centralny Port Komunikacyjny - megalotnisko i węzeł transportowy, który powstanie między Warszawą a Łodzią. To epokowy projekt, będzie kołem napędowym polskiej gospodarki - tak o tej inwestycji mówił w przeszłości premier Mateusz Morawiecki. Specustawę w tej sprawie prezydent Andrzej Duda podpisał 1 czerwca 2018 roku. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uruchomienie CPK odbędzie się w terminie. Koronawirus nie przeszkodzi

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2020 08:18
Wpływ epidemii koronawirusa na gospodarkę i bezprecedensowe załamanie się rynku będą miały poważne konsekwencje, jednak budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego to inwestycja długoterminowa, której uruchomienie zaplanowano na drugą połowę dekady – mówi prezes CPK Mikołaj Wild.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Centralny Port Komunikacyjny. Trwają konsultacje z przyszłymi użytkownikami lotniska

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2020 11:38
Realizacja największej polskiej inwestycji transportowej - Centralnego Portu Komunikacyjnego - wchodzi w następną fazę. Jak informuje spółka zarządzająca jego budową, z potencjalnymi użytkownikami nowego lotniska trwają konsultacje dotyczące wielkości obiektów i zatrudnienia.
rozwiń zwiń