X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Nowe rodzaje pomocy dla firm, kolejne w drodze. Zobacz, co proponuje rząd

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2020 18:30
Rząd przyjął projekt ustawy dotyczący obrony polskich firm, miejsc pracy, kredytobiorców i samorządów. To kolejnej pakiet, który złoży się na tarczę antykryzysową - poinformował resort rozwoju.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Jak podaje ministerstwo, projekt zakłada:

  • czasową, zwiększoną ochronę polskich firm – w momencie, w którym spadły ich wyceny – przed wrogim przejęciem przez inwestorów spoza Unii
  • osłonę finansową dla samorządów
  • ułatwienia dla wykonawców przetargów i zamawiających
  • dopłaty z budżetu państwa do oprocentowania kredytów bankowych dla firm
  • łatwiejszy dostęp do wakacji kredytowych dla tych, którzy po 13 marca stracili źródło utrzymania.

O wakacje kredytowe ma być łatwiej

Przepisy zakładają m.in. możliwość zawieszenia na okres do 3 miesięcy spłaty kredytu, bez naliczania odsetek i innych opłat. Ma to dotyczyć tylko tych, którzy stracili pracę lub inne główne źródło dochodu po 13 marca.

Według resortu rozwoju, dzięki temu gospodarstwa domowe, które zostały szczególnie dotknięte gospodarczymi skutkami pandemii, będą mogły odczuć ulgę "w zbilansowaniu bieżących wydatków z obniżonymi dochodami, bez obawy, że przełoży się to natychmiast na większe koszty obsługi ich zadłużenia w przyszłości".

firmy1200.jpg
Firmy najgorsze mają za sobą. Coraz mniej przedsiębiorstw chce zwalniać i obniżać pensje


Projekt przewiduje m.in. zawieszenie obowiązku spłacania kredytu, zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej. W tym okresie kredytodawca nie będzie mógł pobierać żadnych innych opłat, z wyjątkiem opłat z tytułu składek za umowy ubezpieczenia powiązane z umową kredytu. Maksymalny termin zawieszenia wykonania umowy ma wynosić 3 miesiące.

W przypadku posiadania kilku kredytów tego samego rodzaju (np. dwa kredyty waloryzowane do CHF) u danego kredytodawcy, będzie można skorzystać z wakacji kredytowych tylko wobec jednego z nich - zakłada projekt.

Rozwiązanie wskazane w ustawie ma dotyczyć umów kredytowych zawartych przed 13 marca 2020 r., jeśli termin zakończenia okresu kredytowania określony w tych umowach przypada po upływie 6 miesięcy od dnia 13 marca 2020 r. - wyjaśniono.

Pomoc rządu i BGK w spłacie kredytów dla firm

Na dopłaty do odsetek kredytów dla firm, które wpadły w kłopoty przez COVID-19 uruchomione zostanie ponad 560 milionów złotych. Rząd szacuje, że powinno to wygenerować kredyty o wartości około 32 miliardów złotych.

Banki będą udzielać kredytów przedsiębiorstwom dotkniętym skutkami COVID-19, a do odsetek dopłaci Bank Gospodarstwa Krajowego. W tym roku na ten cel przeznaczone zostanie prawie 300 milionów złotych, a w przyszłym 270 milionów złotych.

Dopłaty będą wypłacane przez BGK ze środków nowo utworzonego Funduszu Dopłat do Oprocentowania. Wsparcie trafi do przedsiębiorców oraz podmiotów działających w sektorze produkcji podstawowej produktów rolnych. Umowę kredytu z dopłatą będzie można podpisać do końca 2020 roku.

Ochrona przed wrogim przejęciem

Polskie firmy zostaną objęte czasową ochroną przed przejęciem przez inwestorów spoza Unii Europejskiej. Rząd chce chronić polskie firmy przed wrogimi przejęciami w momencie, w którym - ze względu na epidemię - ich wycena może być szczególnie niska. Nowe przepisy mają chronić polskie firmy dbające o bezpieczeństwo, porządek i zdrowie publiczne.

Ochrona prawna obejmie między innymi spółki publiczne i działalności gospodarcze związane z energią elektryczną, gazem, paliwami, telekomunikacją, przetwórstwem żywności, czy produkcją leków, jeśli ich przychody przekraczają 10 milionów euro rocznie.

Transakcje nabycia znacznej liczby udziałów w takich spółkach, będą kontrolowane przez prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Nowe rozwiązania dotyczące kontroli przejęć spółek mają obowiązywać przez 2 lata.

Wsparcie dla samorządów 

Konkretne wsparcie otrzymać mają także samorządy. Rząd podwoi udział powiatów, w tym miast prezydenckich, w dochodach z gospodarki nieruchomościami Skarbu Państwa - od 1 maja do końca 2020 r. Teraz do samorządów będzie trafiać co druga, nie co czwarta złotówka.

W 2020 roku złagodzona będzie reguła fiskalna ograniczająca zadłużanie się samorządów. W związku z COVID-19, w 2020 roku możliwa będzie nierównowaga budżetu samorządów, dodatkowo o wartość faktycznego zmniejszenia się dochodów z podatków (takich jak: PIT, CIT i podatków lokalnych, czyli między innymi podatku od nieruchomości, rolnego, leśnego czy opłaty skarbowej).

W 2020 roku poprawiona będzie płynność samorządów dzięki możliwości wcześniejszego przekazywania im rat, między innymi w części oświatowej. Tak zwane janosikowe, płacone przez zamożniejsze samorządy, przypadające w czerwcu i lipcu 2020 roku, będzie można zapłacić w drugim półroczu 2020 roku.

W 2020 roku samorządy będą mogły przeznaczyć pieniądze z tak zwanego funduszu korkowego (środki pozyskiwane od przedsiębiorców sprzedających alkohol) na przeciwdziałanie i łagodzenie skutków COVID-19.

Projekt po konsultacjach

- Nasze propozycje wypracowaliśmy w dialogu z przedstawicielami pracowników, w tym w szczególności z NSZZ "Solidarność". Jesteśmy też w stałym kontakcie z przedsiębiorcami czy samorządami - powiedziała cytowana w komunikacie wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Jak podkreśliła, tarcza antykryzysowa działa. - Wypłacono z niej już, w tym z tarczy finansowej, pomoc o wartości ok. 40 mld zł. Na bieżąco monitorujemy jednak sytuację. Ciągle pracujemy nad nowymi rozwiązaniami i ulepszamy już obowiązujące. Efektem tego jest projekt kolejnej pakietowej ustawy, która złoży się na tarczę antykryzysową. Już niebawem trafi on do Sejmu - przekazała.

Wsparcie dla pracodawców, ważne przepisy dla pracowników

Tymczasem resort rozwoju pracuje nad rozwiązaniami, które złożą się na nową odsłonę tarczy antykryzysowej. Tym razem nacisk ma być położony na wsparcie pracodawców. W projekcie znalazły się m.in. możliwość zawieszenia wpłat na fundusze socjalne czy niestosowania przez pracodawców niektórych postanowień układów zbiorowych oraz regulaminów wynagradzania.

W planach jest też m.in. zawieszenie obowiązku odbierania zaległych urlopów do 30 września bieżącego roku. Według MR w okresie epidemii pozwoli to pracodawcy wysłać pracownika na zaległy urlop bez jego zgody, co z kolei pozwoli zapobiec kumulacji urlopów niewykorzystanych za zaległe lata oraz urlopów nabytych w bieżącym roku kalendarzowym.

PolskieRadio24.pl, PAP, CIR, md/sw


Czytaj także

Jak w pełni wykorzystać tarczę antykryzysową? Zobacz program szkoleń online

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2020 15:40
26 maja rusza cykl 20 webinariów Ministerstwa Rozwoju i Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości przeznaczonych dla przedsiębiorstw. Celem jest przeszkolenie właścicieli firm i menedżerów na temat tego, jak mogą maksymalnie i skutecznie wykorzystać narzędzia tarczy antykryzysowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tarcza finansowa. Sprawdź, jak się odwołać w sprawie wysokości otrzymanej pomocy

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2020 16:50
Ruszyła procedura odwoławcza ws. tarczy finansowej PFR - poinformowa Polski Fundusz Rozwoju. Dotyczy to firm, które otrzymały już subwencję, ale w kwocie niższej niż wnioskowana.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kiedy wrócą wesela? Jest szansa, że od 1 czerwca

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2020 17:20
Chcemy jak najszybciej opracować wytyczne dotyczące bezpieczeństwa organizacji wesel - powiedziała wiceminister rozwoju Olga Semeniuk. Liczy ona, że od 1 czerwca będzie można odmrażać kolejne branże gospodarki, w tym ślubną.
rozwiń zwiń