X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Ekspert: z powodu pandemii transformacja energetyki będzie przebiegać szybciej

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2020 08:09
Pandemia koronawirusa przyspieszy transformację polskiej energetyki, wypychając z rynku najstarsze i najbardziej emisyjne źródła węglowe – ocenia prezes Forum Energii Joanna Maćkowiak-Pandera. Z analiz Forum wynika, że obecnie zaburzona pandemią sytuacja krajowej energetyki stabilizuje się.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock, yuttana Contributor Studio

– Naszym zdaniem sytuacja, w której się znaleźliśmy, dla energetyki oznacza przyspieszenie; pandemia pcha nas o 5-10 lat do przodu – powiedziała prezes Forum Energii podczas sesji Europejskiego Kongresu Gospodarczego Online.

górnictwo free 1200.jpg
Polska Grupa Górnicza wznawia wydobycie węgla w 3 zatrzymanych z powodu pandemii kopalniach


Sytuacja stabilizuje się

Forum Energii to wyspecjalizowany w problematyce energetycznej think tank. Jego eksperci od początku pandemii koronawirusa badają jej wpływ na sytuację w polskim sektorze energetycznym. Najbardziej dotkliwym skutkiem epidemii dla energetyki był – zdaniem ekspertów – spadek zapotrzebowania na moc.


– W tej chwili ten spadek już jest łagodniejszy. Jeszcze miesiąc temu obserwowaliśmy bardzo duże spadki. Teraz sytuacja się w miarę ustabilizowała i mówimy o ok. 8 proc. spadku zapotrzebowania w stosunku do okresu kwiecień-maj ubiegłego roku. To nie najgorzej – oceniła Maćkowiak-Pandera, wskazując, iż podobne spadki notowano również w innych dotkniętych kryzysem krajach europejskich. Obecnie także tam sytuacja poprawia się.
Innym efektem kryzysu był spadek cen energii elektrycznej, sięgający nawet 23 proc. W opinii szefowej Forum w tej chwili ceny lekko odbiły i kształtują się w okolicach 180 zł za megawatogodzinę, a sytuacja stabilizuje się, natomiast transformacja energetyczna będzie przyspieszać.


"Wypychane" są źródła emisyjne

Prognozowane przyspieszenie procesów transformacji wynika m.in. z konstrukcji rynku energii, gdzie źródła o najmniejszych lub zerowych kosztach zmiennych – jak wiatr i słońce – mają preferencje, zaś "wypychane" są najbardziej emisyjne źródła – w przypadku polskiej energetyki są to przede wszystkim najstarsze i najmniejsze, 200-megawatowe bloki węglowe.

Joanna Maćkowiak-Pandera podkreśla, że spadek zapotrzebowana na energię przekłada się na mniejsze zużycie węgla.
– Węgiel jest pod ogromną presją, także ze względu na globalny spadek cen tego surowca. To nie jest sytuacja, która się bardzo szybko poprawi – powiedziała prezes, prognozując utrzymywanie się spadków cen ropy, węgla i gazu w dłuższej perspektywie.

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/DoS, md

Zobacz więcej na temat: energetyka energia OZE

Czytaj także

Jacek Sasin: rekompensaty za wyższe ceny prądu powinny być wypłacone

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2020 08:15
Rekompensaty za wyższe ceny prądu powinny być wypłacone, szczególnie dzisiaj, kiedy wiele gospodarstw domowych i wielu Polaków stanie w obliczu ograniczenia swoich dochodów - powiedział "Super Expressowi" wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska odzyskała pełną kontrolę nad gazociągiem jamalskim. Nowe zasady przesyłu gazu

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2020 09:47
Od wczoraj rosyjski gaz płynie przez Polskę na unijnych zasadach. Po 25 latach wygasł, niekorzystny dla naszego kraju, kontrakt na tranzyt błękitnego paliwa gazociągiem Jamał-Europa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koniec ery Gazpromu. Ekspert: nowa normalność zastępuje relikt polskiego rynku gazu

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2020 19:40
- Kontrakt przesyłowy, który skończył się w maju, był reliktem sektora gazu w Europie. Dopiero teraz polski odcinek gazociągu jamalskiego będzie funkcjonował w zgodzie z przepisami unijnymi. Kolejnym etapem będzie zakończenie kontraktu na dostawy z Rosji, z końcem 2022 roku – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu BiznesAlert.pl.
rozwiń zwiń