X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Gospodarka

Tarcza finansowa PFR działa. Wnioskodawcy zadowoleni z szybkiej reakcji

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2020 15:30
- Ratowanie przedsiębiorców i przeciwdziałanie bezrobociu kosztuje - podkreślił premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że w ramach tarczy finansowej do firm w Polsce trafia dziennie 1,5 mld zł pomocy. Szef rządu zwrócił uwagę, że tarcza finansowa ma uratować co najmniej 2 mln miejsc pracy, a zasiłek dla bezrobotnych wzrośnie do 1,2 tys. zł.
Premier Mateusz Morawiecki i prezes PFR Paweł Borys.
Premier Mateusz Morawiecki i prezes PFR Paweł Borys.Foto: Adam Gmyz/KPRM

  • Tarcza finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju to jeden z najszybszych mechanizmów wsparcia gospodarki w Europie.
  • Pozytywne dane GUS o PKB, to "setki tysięcy miejsc pracy".
  • Zasiłek dla bezrobotnych wzrośnie do 1200 zł.
  • Wsparcie finansowe z PFR otrzymało 117 tys firm na kwotę ponad 24 mld zł

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził firmę Flis, produkującą wyroby cukiernicze w Radziejowicach. Mazowiecka spółka skorzystała z tarczy finansowej PFR, ponieważ w wyniku pandemii koronawirusa jej obroty spadły o 35 proc. W ramach wsparcia otrzymała ponad 1,7 mln zł. Szef rządu zwrócił uwagę, że kiedy rozpoczęła się pandemia i wynikające z tego problemy finansowe dla firm, przedsiębiorstwa takie jak to w Radziejowicach stanęły przed trudnym dylematem, czy zwalniać ludzi.

shutterstock firma biznes 1200.jpg
Tarcza antykryzysowa. Sprawdź, ile pieniędzy otrzymały już krajowe firmy

– Taki trudny i radykalny czas wymaga odważnych decyzji i zdecydowaliśmy się takie decyzje podjąć w ramach tarczy antykryzysowej, która ma bronić polskie miejsca pracy – podkreślił premier.

Wniosek o wsparcie w siedem minut

Współwłaścicielka ZPC Flis powiedziała, że wsparcie pieniężne w ramach tarczy finansowej spółka otrzymała w ciągu doby od złożenia wniosku.

– Kiedy pojawiła się tarcza finansowa PFR bardzo szybko z niej skorzystaliśmy. Wniosek o wsparcie wypełniłam w siedem minut i w ciągu 24 godzin mieliśmy pieniądze na koncie – mówiła Agnieszka Flis.

Przyznała, że dzięki wsparciu z PFR udało się pozyskać środki na wypłatę wynagrodzeń dla pracowników.

Podczas spotkania premier Mateusz Morawiecki ocenił, że tarcza finansowa PFR to jeden z najszybszych mechanizmów wsparcia polskiej gospodarki w Europie.

– Dzisiaj widać to już w ocenach Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, i bardzo się z tego cieszę. To najlepszy dowód na to, że nasze mechanizmy działają – podkreślił szef rządu.

Setki tysięcy miejsc pracy

Wizyta w Radziejowicach stała się także okazją do kilku ważnych podsumowań. Jak mówił premier, cieszy się, że w kwietniu, wbrew obawom o to, że będą setki tysięcy nowych bezrobotnych, nie ma takiego zjawiska. Dodał także, że cieszy się z piątkowych danych GUS o wzroście PKB w pierwszym kwartale tego roku. Wyjaśnił, że konsensus rynkowy mówił o wzroście w wysokości 1,4 proc., a GUS pokazał wzrost o 1,9 proc. Dodał, że taka różnica "to setki tysięcy miejsc pracy".

Mówiąc o problemie bezrobocia, szef rządu poinformował, że zasiłek dla bezrobotnych wzrośnie do 1200 zł i zaproponowany będzie również dodatkowy zasiłek 3-miesięczny – w wysokości 1300 zł.

Firmy otrzymały 24 mld zł

Premier przyznał, że w tym roku czeka nas niski i krótkotrwały spadek PKB, który powinien być nadrobiony w roku przyszłym. Dodał jednocześnie, że wzrost gospodarczy z pierwszego kwartału, który wyniósł 1,9 proc., jest nie do utrzymania w drugim kwartale. Zaznaczył także, że dzięki tarczy antykryzysowej przebieg spowolnienia w Polsce w porównaniu z takimi krajami jak Francja, Hiszpania, Włochy czy Niemcy będzie łagodniejszy.

Obecny na spotkaniu szef PFR Paweł Borys, zapraszając firmy do uczestnictwa w tarczy finansowej, przypomniał, że do tej pory wsparcie finansowe otrzymało 117 tys. firm, na ich rachunki wpłynęło ponad 24 mld zł – dla mikro oraz małych i średnich przedsiębiorstw.

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/DoS/akg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tarcza antykryzysowa. Sprawdź, ile pieniędzy otrzymały już krajowe firmy

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 19:25
Ponad 18 mld zł z tarczy finansowej trafiło już na konta firm - poinformował wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceprezes PFR: źle wypełniony wniosek opóźnia wypłatę środków z tarczy antykryzysowej

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2020 22:00
Czasami warto poczekać i wyznaczyć we wniosku o pomoc z PFR późniejszy miesiąc referencyjny, bo firma ma prawo tylko raz ubiegać się o pomoc z tarczy antykryzysowej - radził przedsiębiorcom Bartosz Marczuk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju, gość PR1.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci: tarcza antykryzysowa stopniowo poprawia nastroje polskich przedsiębiorców

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2020 12:00
Nastroje polskich przedsiębiorców wynikające ze wskaźnika PMI na koniec kwietnia były złe. Już dziś są one lepsze, widać efekty finansowego wsparcia z tarczy antykryzysowej, są nadzieje związane z kolejnymi etapami rozmrażania gospodarki - to oceny gości audycji "Rządy Pieniądza": Agnieszki Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej i Moniki Kurtek z Banku Pocztowego.
rozwiń zwiń