X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Piotr Arak: pomoc państwa dla firm jest rekordowa w relacji do PKB

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2020 22:20
-Polska gospodarka już pokazała swoje mocne strony, co było widać po PKB z pierwszego kwartału 2020 roku, ale kolejne miesiące będą bardzo bolesne dla firm - uważa Piotr Arak, ekspert Polskiego Instytutu Ekonomicznego, gość PR1. 
Audio
  • Piotr Arak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego o PKB w I kw.2020 ( gość rozmowy w PR1)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Piotr Arak przypomniał, że w porównaniu naszego PKB do państw od nas bogatszych, pomoc państwa dla firm, była relatywnie najwyższa w całej Unii Europejskiej. Pytany jak skomentować wzrost PKB na poziomie 1,9 %  (licząc rok do roku) wg. szacunków GUS, stwierdził, że to nie są złe wyniki, gdy je porównamy, zwłaszcza do innych, sąsiednich krajów.

-Na Słowacji w tym samym okresie wzrost był ujemny (-3,9 %), w Niemczech gospodarka skurczyła się minus 2,2 %, dlatego wzrost PKB w Polsce, jest pozytywnym zaskoczeniem. Ale prawdziwym testem będą kolejne miesiące, kiedy może się okazać, że gospodarka spadnie od -6 do -10  % PKB. Dziś trudno przewidzieć, czy tak się stanie, bo zawsze najtrudniej pozyskać obiektywne dane w okresie kryzysu - uważa Piotr Arak z PIE.

Ekspert przypomniał, że prognozy na cały rok dla Polski są dość optymistyczne, skoro Komisja Europejska uważa, że spadek PKB naszego kraju na tle UE, a zwłaszcza Eurolandu będzie najmniejszy. A to oznacza mały wzrost bezrobocia. Piotr Arak podkreślił, że obecnie pomoc państwa dla firm jest nawet 10 krotnie większa niż w roku 2009, gdy rozpoczął się światowy kryzys.

A gdy w innych krajach europejskich nastąpi odmrożenie gospodarki, wtedy konsumenci będą chcieli kupować towary, także te importowane z Polski. Dlatego szacunki na wzrost PKB dla Polski w roku 2021 na poziomie 4 %, mogą okazać się prawdziwe.


Rozmowę prowadziła Justyna Golonka, zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

PR1/PR24/Justyna Golonko/sw 


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wiarygodność kredytowa Polski. Jest decyzja agencji Fitch ws. ratingu

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2020 10:28
Agencja Fitch utrzymała ocenę ratingową Polski na poziomie A minus/F2, odpowiednio dla długo- i krótkoterminowych zobowiązań w walucie zagranicznej oraz A minus/F1 odpowiednio dla długo- i krótkoterminowych zobowiązań w walucie krajowej. Perspektywa ratingu pozostała na poziomie stabilnym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wyraźny spadek, ale później szybkie odbicie". Goldman Sachs o PKB Polski w 2020 r.

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2020 11:46
Bank inwestycyjny Goldman Sachs zrewidował w dół tegoroczne prognozy PKB dla Polski i regionu. W najnowszym szacunku PKB Polski spadnie o 3,5 proc. Szybkiego odbicia w gospodarce bank oczekuje już pod koniec 2020 r.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Obraliśmy właściwą strategię". Dr Cezary Mech o prognozach KE dla polskiej gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2020 15:39
- Prognoza Komisji Europejskiej pokazuje, że spadek PKB w Polsce będzie na najniższym poziomie w Europie. Powinno nas cieszyć, że obraliśmy rozsądną strategię - mówił w Polskim Radiu 24 były wiceminister finansów dr Cezary Mech.   
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ministerstwo Rozwoju: Polska w czołówce pod względem dynamiki PKB w UE

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2020 16:14
Według szybkiego szacunku GUS w I kwartale tego roku PKB Polski wzrósł realnie o 1,9 proc. Dane, które uwzględniają pierwsze skutki pandemii i wprowadzenie rządowych instrumentów wsparcia, są lepsze od szacunków ekonomistów - komentuje informacje Głównego Urzędu Statystycznego Ministerstwo Rozwoju.
rozwiń zwiń