X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Gospodarka

Ministerstwo Rozwoju: Polska w czołówce pod względem dynamiki PKB w UE

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2020 16:14
Według szybkiego szacunku GUS w I kwartale tego roku PKB Polski wzrósł realnie o 1,9 proc. Dane, które uwzględniają pierwsze skutki pandemii i wprowadzenie rządowych instrumentów wsparcia, są lepsze od szacunków ekonomistów - komentuje informacje Głównego Urzędu Statystycznego Ministerstwo Rozwoju.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock, Autorstwa Phongphan

Optymizm podtrzymuje fakt, że w porównaniu do pozostałych gospodarek UE Polska w dalszym ciągu plasuje się w czołówce pod względem dynamiki PKB, a zgodnie z najnowszą, wiosenną prognozą Komisji Europejskiej nasza gospodarka ma odnotować najniższy w UE spadek w 2020 r.

Najniższy spadek PKB prognozowany jest dla Polski

W porównaniu do pozostałych gospodarek UE Polska w dalszym ciągu plasuje się w czołówce pod względem dynamiki PKB. W I kwartale 2020 r. – według danych Eurostat – wzrost polskiego PKB w ujęciu rocznym wyniósł 1,6 proc. Był to 5. najlepszy wynik wśród państw UE, dla których dostępne są dane, po Rumunii (2,7 proc.), Litwie (2,5 proc.) oraz Węgrzech (2 proc.). W strefie euro PKB spadł o 3,2 proc., a w całej UE o 2,6 proc.

Unia Europejska 1200 free
KE: strefa euro w recesji. Zobacz, w których państwach PKB spadnie najbardziej

W głównych gospodarkach unijnych zanotowano spadki PKB - w Niemczech o 2,3 proc., we Francji o 5,4 proc., we Włoszech o 4,8 proc., w Hiszpanii o 4,2 proc. Wyraźnie słabsze wyniki zaprezentowały także pozostałe państwa grupy V4 - na Słowacji PKB zmniejszył się o 4,1 proc., a w Czechach o 2,2 proc.

Z kolei w porównaniu do IV kwartału 2019 r. PKB w strefie euro obniżył się o 3,8 proc., a w całej UE o 3,3 proc. W Polsce spadek ten wyniósł 0,5 proc. Eurostat podał również dane o zatrudnieniu – w strefie euro, jak i w UE, liczba zatrudnionych w porównaniu z analogicznym kwartałem ubiegłego roku zmniejszyła się o 0,3 proc.

Zgodnie z najnowszą, wiosenną prognozą Komisji Europejskiej w całym 2020 r. PKB w UE zmniejszy się o 7,4 proc., a w strefie euro o 7,7 proc. Na uwagę zasługuje fakt, że najniższy spadek PKB prognozowany jest dla Polski – o 4,3 proc.

Unia Europejska 1200
Spadek PKB w strefie euro może osiągnąć w tym roku 9 procent. Najnowsza prognoza banku Goldman Sachs

W maju inflacja wyniesie ok. 3 proc.

Ministerstwo Rozwoju przypomina także, iż według danych GUS ceny dóbr i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2020 r. wzrosły o 3,4 proc. wobec poziomu z analogicznego miesiąca 2019 r., wracając w pasmo dopuszczalnych wahań celu inflacyjnego NBP. Wzrost cen usług wyniósł 6,5 proc., a towarów 2,3 proc. Z kolei w porównaniu z marcem tego roku kwietniowy poziom cen był o 0,1 proc. niższy. Zaważył na tym spadek cen towarów o 0,6 proc. mimo wzrostu cen usług o 1,4 proc.

W kwietniu, w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, największy wpływ na obniżenie dynamiki cen miały spadające kolejny miesiąc z rzędu ceny paliw (spadek o 18,8 proc.), co przełożyło się na obniżenie cen transportu (o 9,9 proc.). W kwietniu odnotowano także spadek cen odzieży i obuwia – o 3,4 proc. Niższa była także dynamika cen żywności – kwietniowy wzrost na poziomie 7,8 proc. był najwolniejszym w tym roku.

W ocenie resortu rozwoju w maju inflacja wyniesie ok. 3 proc. w ujęciu rocznym, natomiast w ujęciu miesięcznym ceny mogą obniżyć się o ok. 0,1 proc. głównie ze względu na dalszy spadek cen transportu.

 

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/DoS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Marek Zuber: trzeba stawiać na popyt wewnętrzny, robią to obecnie wszystkie kraje

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2020 12:44
- Trudno oceniać przyszłość gospodarczą, bazując na prognozach przedstawianych wczoraj przez Komisję Europejską, co do poziomu osłabienia gospodarki unijnej, ale też polskiej. Nie wiadomo bowiem, jak rozwinie się epidemia i kryzys nią wywołany - powiedział ekonomista Marek Zuber, gość programu "Rządy Pieniądza" w Polskim Radiu 24.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Przedsiębiorcy otrzymali już blisko 12 mld zł". Wiceprezes PFR o tarczy finansowej

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2020 16:19
- Z tarczy finansowej PFR w ciągu niespełna 2 tygodni pomoc otrzymało blisko 60 tys. przedsiębiorców. [...] To jest blisko 12 mld zł - mówił w Polskim Radiu 24 wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

BGK: pandemia boleśnie uderzyła w małe i średnie firmy. Na pomoc tarcza antykryzysowa

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2020 13:04
Przez epidemię koronawirusa 60 proc. małych i średnich firm (MŚP) ograniczyło skalę działalności, a co trzecia zredukowała zatrudnienie - wynika z badania banku BGK. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie czekajmy na UE". Instytut Staszica o kryzysie gospodarczym wywołanym przez koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2020 11:11
Jak ocenia Instytut Staszica w swojej ostatniej analizie, wielomiliardowe wsparcie uruchamiane w ramach kolejnych odsłon tarczy antykryzysowej, nie powinno być jedyną odpowiedzią państwa polskiego na kryzys gospodarczy wywołany pandemią koronawirusa. Jednak nie ma co czekać na dalsze ruchy Unii Europejskiej w tym zakresie - czytamy na portalu wGospodarce.pl.
rozwiń zwiń