X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Gospodarka

Od poniedziałku wracają fryzjerzy, kosmetyczki, kawiarnie. Zobacz, co się zmieni

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2020 14:28
Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że od 18 maja wchodzimy w trzeci etap znoszenia ograniczeń, związanych z pandemią koronawirusa. Otwarte będą mogły być m.in. bary, restauracje, a także salony fryzjerskie i kosmetyczne. Wszystko ma się jednak odbywać przy zaostrzonym reżimie sanitarnym.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: tcsaba/Shutterstock

Premier Mateusz Morawiecki mówił o konieczności zachowania rygoru sanitarnego.

- W przypadku zakładów fryzjerskich apeluję, żeby to było umawianie się przez internet czy przez telefon na konkretne godziny, tak żeby nie gromadzili się ludzie w zakładach fryzjerskich, tylko żeby to dystansowanie społeczne i odpowiednia higiena mogła być tam utrzymana - podkreślił premier.

Screenshot_2020-05-13 Premier od 18 maja mogą funkcjonować zakłady fryzjerskie i kosmetyczne.png
Premier: od 18 maja mogą funkcjonować zakłady fryzjerskie i kosmetyczne

Szef rządu poinformował też o planowanym częściowym otwarciu szkół, a także o poluzowaniu części regulacji.

Zmiany w III etapie odmrażania gospodarki:

Władze odmrażają gastronomię i salony kosmetyczne. To oznacza, że od poniedziałku każdy będzie mógł zjeść w restauracji czy barze (w środku i w ogródku), a także skorzystać z usług fryzjera lub kosmetyczki.

Wszystko ma się odbywać w ścisłym reżimie sanitarnym. Kancelaria premiera podała kilka takich wytycznych. Jeśli chodzi o gastronomię, to po każdym kliencie stolik musi być dezynfekowany, a między stolikami mają być co najmniej dwa metry odległości. Dodatkowo jest też limit osób w lokalu - każdy klient musi mieć co najmniej 4 metry kwadratowe przestrzeni. Obsługa musi nosić maseczki, choć goście, po tym jak zasiądą do stolika, będą mogli je zdjąć.

W salonach urody także będzie obowiązek noszenia masek. Klienci mają być przyjmowani po wcześniejszym umówieniu się telefonicznie lub online.

Wyższy limit osób w transporcie

Od 18 maja więcej osób będzie mogło korzystać ze środków transportu publicznego. Decyzja w tej sprawie będzie jednak należała do zarządców transportu. Na pokład do autobusu będzie mogło wejść albo, tak jak teraz, tyle osób, ile wynosi połowa miejsc siedzących, albo tyle osób, ile wynosi 30% wszystkich miejsc siedzących i stojących (przy tej opcji połowa miejsc siedzących musi być wolna).

Zniesienie części ograniczeń w szkołach

Od 18 maja będzie można prowadzić zajęcia praktyczne w szkołach policealnych, a także zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze oraz wczesne wspomaganie rozwoju i specjalistyczną rewalidację. Od poniedziałku otwarte będą mogły być też np. schroniska młodzieżowe.

Od 25 maja mają wrócić zajęcia w szkołach dla klas 1-3. Dodatkowo, maturzyści i uczniowie 8 klas będą mogli odbywać konsultacje z nauczycielami ws. egzaminów.

Od 1 czerwca natomiast możliwość odbycia takich konsultacji będą mieli wszyscy uczniowie.

Zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci do 8 lat zostaje przedłużony.

Od niedzieli dzieci do 13 roku życia będą mogły same wychodzić z domu.

Więcej wiernych w kościołach

Dotychczas na jednego wiernego w kościele musiało przypadać 15 metrów kwadratowych przestrzeni. Ten limit zostanie poluzowany - od niedzieli 17 maja będzie to 10 metrów kwadratowych na jednego wiernego.

Częściowe uwolnienie sportu

Zmiany obejmują też sport. Od 18 maja na stadionach, orlikach, skateparkach, boiskach itp. będzie mogło przebywać jednocześnie 14 osób plus dwóch trenerów. Na pełnowymiarowych, otwartych boiskach piłkarskich ten limit wyniesie 22 osoby plus 4 trenerów.

Władze dopuszczają także możliwość wprowadzenia tzw. bufora bezpieczeństwa i podzielenia boiska - wtedy limity będą wyższe.

Od poniedziałku będą się też mogły odbywać zajęcia w halach. Oto limity:

  •         12 osób + trener (w obiektach do 300 metrów kwadratowych)
  •         16 osób + 2 trenerów (w obiektach od 301 do 800 metrów kwadratowych)
  •         24 osoby + 2 trenerów (w obiektach od 801 do 1000 metrów kwadratowych)
  •         32 osoby + 3 trenerów (w obiektach powyżej 1000 metrów kwadratowych)

Kultura na większą skalę

Władze zdecydowały też o poluzowaniu ograniczeń dotyczących kultury. I tak, od 18 maja będą mogły działać m.in. kina plenerowe. Możliwe będzie też wznowienie prac na planach filmowych i prowadzenie rozmaitych nagrań. Wrócą indywidualne zajęcia na uczelniach artystycznych.

Częściowe otwarcie uczelni

Władze chcą umożliwić prowadzenie na uczelniach zajęć dydaktycznych dla studentów ostatnich lat lub tych zajęć, których nie da się realizować w trybie zdalnym. Taka możliwość ma być dopuszczona od 25 maja.

Dodatkowo, do 12 czerwca przedłużono zamknięcie granic.

Władze podkreślają, że mimo znoszenia kolejnych ograniczeń powinniśmy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa, takich jak zakrywanie nosa i ust czy zachowanie odległości od innych osób.

PolskieRadio24.pl, KPRM, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Dekalog bezpiecznego turysty". Zobacz 10 zasad podróżowania w dobie koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2020 18:45
Polska Organizacja Turystyczna, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom turystów, wspólnie z Głównym Inspektoratem Sanitarnym opracowała "Dekalog bezpiecznego turysty". Zawiera on praktyczne porady, jak unikać ryzyka podczas turystycznych wyjazdów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bloomberg: gospodarka Polski najbardziej odporna w UE na kryzys

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 14:33
Polska gospodarka postrzegana jest jako najbardziej odporna na kryzys związany z pandemią w Unii Europejskiej, dzięki czemu skurczy się najmniej w UE - pisze portal Bloomberg.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Firmy w okresie pandemii. W I kwartale mniej nowych rejestracji, ale i mniej upadków

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2020 11:15
Jak informuje Główny Urząd Statystyczny, w I kwartale 2020 r. zarejestrowano 84 tys. 99 podmiotów gospodarczych, czyli o 11,8 proc. mniej niż w analogicznym okresie ub.r. Jednocześnie w tym czasie upadły 142 podmioty gospodarcze, tj. o 8,4 proc. mniej niż rok temu.
rozwiń zwiń