X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Gospodarka

Eksperci: inwestycje publiczne szansą na powrót do rozwoju gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 11:32
- Inwestycje realizowane przez państwo są istotnym impulsem do rozwoju gospodarki w czasie kryzysu i w okresie wychodzenia z niego. Dobrze, że rząd upraszcza przepisy o zamówieniach publicznych, bo dają one firmom stabilizację, umożliwiają utrzymanie miejsc pracy i wywiązywanie się ze zobowiązań. Firmy w takiej sytuacji same nie dałyby rady - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Artur Bartoszewicz (Szkoła Główna Handlowa) i Marcin Roszkowski (Instytut Jagielloński).
Audio
  • Eksperci: inwestycje publiczne szansą na powrót do rozwoju gospodarki (Polskie Radio 24)
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock

- Rządy zastanawiają się jakie rozwiązania zastosować w ramach programów wychodzenia z kryzysu. Zawsze wtedy przychodzą do głowy zamówienia publiczne, a tam, gdzie one są, są też duże wolumeny i duże potrzeby - mówił w odniesieniu od rozpoczynających się nowych publicznych inwestycji drogowych i kolejowych Marcin Roszkowski.

W jego opinii wyraźnie widać, że gospodarki, które podchodzą do problemów gospodarki w czasie pandemii w sposób zdecydowanie liberalny, niezbyt dobrze sobie z nimi radzą. Jako przykład podał Stany Zjednoczone.

- Dlatego wydaje mi się, że zamówienia publiczne będą jednym z elementów, na które polski rząd będzie stawiał. Wolny rynek nie rozwiąże tej sytuacji - ocenił Marcin Roszkowski.

Państwo ma ważną rolę do odegrania

W opinii dr. Artura Bartoszewicza wszystkie inwestycje infrastrukturalne stają się niezbędne, bo w sytuacji zamrożenia rynku dla przedsiębiorców najgorszy jest brak zamówień, a najtrudniejsze utrzymanie klienta. Dlatego bardzo istotne są inwestycje infrastrukturalne realizowane poprzez zamówienia publiczne.

Twitter Mierzeja Wiślana przekop 1200.jpg
Przekop Mierzei Wiślanej. Prezydent: będzie służyć przemysłowi, biznesowi i turystyce

- Z zamówieniami publicznymi wiąże się to, że są to kontrakty kilkumiesięczne, a nawet wieloletnie co powoduje, że firma ma stabilny front robót, wie, w jakim harmonogramie będzie otrzymywała płatności za zrealizowane zadania. Dzięki temu możliwe jest utrzymanie przez nią miejsc pracy, a przede wszystkim obsługa własnych zobowiązań, które najczęściej wiążą się już z innymi sektorami – argumentował dr Artur Bartoszewicz.

Wskazywał na inwestycje kolejowe, drogowe, CPK czy Przekop Mierzei Wiślanej jako na te, które "są elementem silnie wpływającym na ponowny impuls rozwojowy".

- Jeżeli mówimy o zamówieniach publicznych, które są upraszczane, a w sytuacji kryzysu należy to robić, to pamiętajmy, że one chronią konkurencję, bo nie jest to zlecenie z wolnej ręki, na zasadzie, że kogoś się lubi lub nie. Rzeczywista walka o zlecenie powoduje, że mimo interwencji państwa nadal chronione są warunki konkurencji - podkreślał dr Artur Bartoszewicz.

Inne warunki rynkowe

Marcin Roszkowski zauważył, że w czasie pandemii niestety nie ma ani konkurencji, ani rynku.

- Przez to, że zamroziliśmy swoją działalność, żeby wirus się nie roznosił (…), ciężko teraz zbadać rynek i konkurencję. (…) Stąd interwencjonizm państwowy, ale miejmy nadzieję, że nie będzie on długi - mówił Marcin Roszkowski.

Goście audycji rozmawiali również o powrotach firm do działalności oraz o potrzebie zdecydowanego, choć na nowych warunkach, odmrażania gospodarki, być może w podziale na regiony. Zauważyli, że niestety klienci nie są już tak skłonni do zakupów jak przed pandemią, co może utrudnić firmom utrzymanie się na rynku.

PolskieRadio24.pl, Anna Grabowska, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Przekop Mierzei Wiślanej. Prezydent: będzie służyć przemysłowi, biznesowi i turystyce

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2020 06:00
W opinii prezydenta Andrzeja Dudy przekop Mierzei Wiślanej – jeden z głównych projektów rządu PiS – przyniesie wiele korzyści. Prezydent stwierdził, że podpisując ustawę o przekopie uważał, iż będzie służyć rozwojowi Pomorza oraz Warmii i Mazur, przemysłowi portowemu i transportowemu, biznesowi i turystyce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Południowa Obwodnica Warszawy: jeszcze w tym roku zakończenie dwóch odcinków

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2020 16:15
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podała nowe terminy zakończenia prac przy budowie Południowej Obwodnicy Warszawy. Z jej informacji wynika, że dwa z trzech odcinków będą gotowe jeszcze w tym roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Centralny Port Komunikacyjny. Trwają konsultacje z przyszłymi użytkownikami lotniska

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2020 11:38
Realizacja największej polskiej inwestycji transportowej - Centralnego Portu Komunikacyjnego - wchodzi w następną fazę. Jak informuje spółka zarządzająca jego budową, z potencjalnymi użytkownikami nowego lotniska trwają konsultacje dotyczące wielkości obiektów i zatrudnienia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przemyśl zyska zachodnią obwodnicę. Umowa na inwestycję podpisana

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2020 13:26
W Przemyślu podpisano program inwestycji dla obwodnicy tego miasta. W uroczystości wziął udział między innymi minister infrastruktury Andrzej Adamczyk oraz wiceminister Rafał Weber.
rozwiń zwiń