X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Gospodarka

Jacek Sasin: dostawy prądu nie są zagrożone z powodu koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2020 10:00
- W tym momencie bezpieczeństwo energetyczne Polski nie jest zagrożone, mamy duże zapasy węgla - zapewnił w poniedziałek wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Nie wykluczył wyłączenia z wydobycia kolejnej kopalni lub dwóch.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: west cowboy/ Shutterstock

Wicepremier pytany był w Radio Plus o bezpieczeństwo energetyczne Polski w kontekście problemów polskich kopalń wywołanych pandemią koronawirusa.

Podkreślił, że nawet jeśli wydobycie węgla przez pewien czas trzeba będzie wyraźnie ograniczyć, to nie ma niebezpieczeństwa, że elektrownie nie będą miały odpowiedniej ilości paliwa. Odniósł się także do spekulacji niektórych mediów, że nie jest przesądzona sprawa rekompensat za prąd w związku z podwyżkami cen energii.

prąd rachunki opłaty finanse 1200.jpg
Minister klimatu: dostawy prądu nie są zagrożone

Rekompensaty za wzrost cen prądu będą wypłacone

-Ja zdania tutaj absolutnie nie zmieniam, wbrew tym nieprawdziwym sugestiom (...). Absolutnie uważam, że te rekompensaty, tak jak zostało powiedziane, powinny być wypłacone. Szczególnie dzisiaj, kiedy wiele gospodarstw domowych i wielu Polaków stanie w obliczu ograniczenia swoich dochodów - oświadczył szef MAP.

-Nie mam żadnej informacji o tym, żeby ta kwestia rekompensat była w jakiś sposób kwestionowana albo żeby była jakakolwiek decyzja o tym, że one mają być Polakom niewypłacane - dodał wicepremier Sasin.

energia free1200.jpg
Z powodu pandemii spadło zużycie prądu. Znamy wstępne dane

Zgodnie z projektem, nad którym pracuje resort aktywów, odbiorcy końcowi energii elektrycznej w gospodarstwach domowych będą mogli liczyć na rekompensaty za wyższe w 2020 r. ceny energii.

Komu będą przysługiwać ? 

W tym celu odbiorcy, będący stroną umowy na dostawę energii mają składać deklaracje, że nie przekroczyli w 2019 r. tzw. II progu podatkowego, czyli 85 528 zł. Odpowiednią rekompensatę mają wyliczyć sprzedawcy i dystrybutorzy energii i zwrócić w pierwszym rachunku w 2021 r. Pieniądze mają pochodzić z Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny, zasilonego częścią przychodów państwa ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2.

pixabay prąd energia licznik prądu 1200.jpg
Pandemia nie ma wpływu na produkcję energii elektrycznej. PGE uspokajaW ramach uzgodnień międzyresortowych projektu Ministerstwo Finansów oszacowało, że Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny jest częścią sektora finansów publicznych i dlatego jego wynik ma wpływ na wynik całego sektora, zatem ustawa spowoduje pogorszenie go o 2,4 mld zł w 2021 r., kiedy następować będzie wypłata.


PolskieRadio24/IAR/PAP/sw 


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Przerwa w dostawie prądu: czy zapłacimy niższy rachunek, kiedy należy się odszkodowanie?

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2019 09:40
 Sprawdziliśmy, czy zapłacimy niższy rachunek i kiedy dostaniemy odszkodowanie, gdy nastąpi przerwa w dostawie prądu, np. z powodu zerwannia przez wichurę sieci energetycznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pandemia zmniejszyła zapotrzebowanie na prąd

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2020 17:05
Ponad 500 tys. ton węgla przybyło w marcu na zwałach polskich kopalń węgla kamiennego. O tyle marcowa produkcja węgla przewyższyła wielkość jego sprzedaży w tym okresie - podał katowicki oddział Agencji Rozwoju Przemysłu, monitorującego rynek węgla i sytuację w górnictwie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska i kilka państw UE chce ścisłej współpracy na rzecz "zielonej energii"

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2020 10:07
Polska i kilka państw UE proponuje KE wzmocnienie współpracy na rzecz europejskiego sojuszu branży odnawialnych źródeł energii, który miałby pomóc kojarzyć firmy oraz wspomóc rozwój branży. Kraje te chcą, by UE silniej wsparła finansowo rozwój energetyki solarnej i wiatrowej.
rozwiń zwiń