X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Czy czeka nas przełom w leczeniu cukrzycy? Polscy naukowcy bliscy sukcesu

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2020 09:55
We Wrocławiu powstaje innowacyjna forma leku przeciwcukrzycowego. Na badania nad przenikaniem leku do krwioobiegu przez skórę i przygotowanie do wdrożenia terapii polscy naukowcy otrzymali ponad 11 mln zł z programu Inteligentny Rozwój w konkursie Szybka Ścieżka.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Alexander Raths

Cukrzyca jest chorobą cywilizacyjną. Eksperci przewidują, że za 20 lat będziemy mieć w skali globalnej już ponad 640 mln chorych. Dlatego trzeba działać szybko i korzystając także z Funduszy Europejskich, poszukiwać nowoczesnych leków oraz technologii, które pozwolą nam wygrać z tą poważną, przewlekłą i kosztowną chorobą.

facebok lekarze 1200.jpg
Akcja "Nie boję się medyka". Walka z hejtem i wsparcie dla pracowników służby zdrowia

– Badania i rozwój produktów leczniczych, w tym opracowywanie nowych postaci leków oraz nośników dla leków, nie tylko Polska uznaje za swój priorytet – podkreśla Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej.

Innowacyjny nośnik przezskórny

Innowacyjna postać leku może w przyszłości pomóc niektórym pacjentom chorującym na choroby towarzyszące, takie jak wrzody żołądka, zastąpić tabletki, których chorzy na cukrzycę przyjmują nawet kilkanaście dziennie. Dlatego polscy naukowcy chcą stworzyć nową, konkurencyjną względem dostępnych dziś na rynku postać leku przeciwcukrzycowego, z wybranymi substancjami czynnymi, o zwiększonym profilu uwalniania.

Podstawą pomysłu jest użycie innowacyjnego nośnika przezskórnego opracowanego przez naukowców Biotts z Wrocławia. Umożliwia on podanie leku bez naruszania ciągłości powłok skórnych. Dzięki tej technologii terapia pacjentów z cukrzycą typu 2 ma być bardziej bezpieczna niż dotychczas. Aż 90 proc. diabetyków zmaga się właśnie z tą odmianą choroby.

800 mln zł dla Szybkiej Ścieżki

Pomysł biotechnologicznej spółki Biotts zyskał aprobatę ekspertów Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w konkursie Szybka Ścieżka. W aktualnej edycji konkursu, który jest finansowany z programu Inteligentny Rozwój, wnioski o dofinansowanie innowacyjnych projektów można składać do 18 czerwca br. Od 21 kwietnia, w kolejnych dwóch rundach o łącznej wartości 800 mln zł, aplikować mogą małe i średnie przedsiębiorstwa oraz ich konsorcja, także z udziałem jednostek naukowych.

W Szybkiej Ścieżce nie ma ograniczeń tematycznych poza wymogiem, żeby projekty B+R wpisywały się w jedną z Krajowych Inteligentnych Specjalizacji.

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/DoS, md

Zobacz więcej na temat: zdrowie NAUKA cukrzyca

Czytaj także

Przełomowa terapia dla cukrzyków. Sukces polskich naukowców

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2019 09:58
Przełomowa terapia z użyciem komórek układu odpornościowego minimalizuje ryzyko powikłań u dzieci z cukrzycą typu 1. Pozwala też zmniejszyć dawki insuliny, którymi są leczone. Nową metodę leczenia, określaną jako TREG, opracowali naukowcy z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy mózg jest zdolny do regeneracji w każdym wieku?

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2020 11:50
- Zdolności ludzkiego mózgu do regeneracji są zachowane do ostatnich dni naszego życia, więc nie jest tak, że w wieku starszym nic nie może się naszym mózgu zmienić. Pod wpływem określonego wysiłku może się nadal reorganizować.  Mózg zmienia się nieustannie - mówi dr Karolina Finc z UMK w Toruniu.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nawet do 100 tys. testów dziennie. Trwają prace nad nową metodą wykrywania COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2020 17:00
Naukowcy z Instytutu Nenckiego PAN rozpoczęli prace nad protokołami umożliwiającymi testowanie grupowe w diagnostyce COVID-19. - Dzięki temu wydajność testów może się zwiększyć z 10 do 100 tysięcy próbek dziennie - oceniają badacze.
rozwiń zwiń