X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Gospodarka

"To przełom dla Polski i szansa dla gospodarki". Eksperci o budowie Baltic Pipe

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2020 13:50
Baltic Pipe to inwestycja dla Polski przełomowa. To nie tylko nasze bezpieczeństwo gazowe, ale także szansa dla polskiej gospodarki w dobie kryzysu wywołanego pandemią – oceniali goście audycji "Rządy Pieniądza", dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek (Uniwersytet Warszawski) i red. Maciej Wośko ("Gazeta Bankowa").
Audio
  • Eksperci: budowa Baltic Pipe to przełom dla Polski i szansa dla gospodarki (Polskie Radio 24)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Budowa gazociągu Baltic Pipe ma trwać do października 2022 r. Po tym czasie możemy liczyć na dostawy 10 mld m sześciennych gazu rocznie. Koszt inwestycji to 1,5 mld euro, a samej budowy, która właśnie się zaczyna 280 mln euro, Gaz z szelfu norweskiego ma trafiać do Danii i dalej do Polski. W założeniu będziemy go następnie dostarczać również do państw Trójmorza i na Ukrainę. Po Terminalu LNG w Świnoujściu jest to drugi kluczowy etap dywersyfikacji dostaw gazu do Polski.

1200_Duda_FB.jpg
"Milowy krok w uniezależnieniu się od Rosji". Prezydent o budowie Baltic Pipe

- Nie mam najmniejszej wątpliwości, że to jest niebywale istotna inwestycja (…) pozwalająca dywersyfikować nasze dostawy. Pamiętajmy, że gaz jest produktem strategicznym i jest absolutnie w obszarze decyzji i zainteresowań państwa – mówiła dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.
Przypomniała też, że PGNiG ma licencję na 19 złóż na wydobycie gazu na szelfie norweskim, co pozwoli mu także na dostarczanie do Polski wydobywanego tam gazu w znacznie tańszy i prostszy sposób. W opinii ekonomistki nowa inwestycja zmieni również całkowicie naszą pozycję negocjacyjną z Rosją, od której, w jej opinii, nadal będziemy pewnie musieli jeszcze kupować gaz.

gazociąg 1200 shutterstock.jpg
Dywersyfikacja energetyki w praktyce. Baltic Pipe coraz bliżej, wkrótce początek budowy

Dr Starczewska-Krzysztoszek stwierdziła jednak, że jest oburzona tym, iż prezydent "powiedział, że mamy tę radosną wiadomość", w sytuacji, gdy "mamy bardzo poważny kryzys, gdy ludzie dowiadują się, że tracą lub mogą utracić pracę".

- To, że prezydent ogłasza rozpoczęcie takiej inwestycji, o którą walczymy od wielu lat (…) nadaje jedynie rangę temu, że nie jest to jedna z wielu, zwykła  inwestycja i prowadzona jest w trudnym momencie w czasie kryzysu, zbliżającej się recesji – odpowiadał Maciej Wośko.

Zauważył, że rurociąg z Norwegii po dnie Bałtyku to działanie idące trochę w poprzek planom Rosji i Niemiec związanym z Nord Streamem 1 i Nord Streamem 2.
- Dzieje się rzecz bardzo istotna dla polskiej gospodarki. To nie jest tylko kwestia dobrego samopoczucia i dobrej pozycji wyjściowej do negocjacji z Gazpromem, ale także (…) to, że traciliśmy rocznie potężne pieniądze, ok. 100 mld zł, w związku z brakiem dywersyfikacji dostaw gazu – podkreślił Maciej Wośko.

Goście "Rządów Pieniądza" odnieśli się również do propozycji prezydenta poniesienia do 1300 zł brutto zasiłku dla bezrobotnych oraz 1200 zł brutto dodatku solidarnościowego dla tych, którzy stracili pracę z powodu epidemii COVID-19.

- Będziemy mieli za chwilę problem z bezrobotnymi. Trzeba znaleźć sposób, żeby rzeszy ludzi, którzy zostaną bez środków do życia pomóc stanąć na nogi, przetrwać trudny moment poszukiwania pracy (…). – mówił red. Maciej Wośko.

Dr Starczewska-Krzysztoszek, odnosząc się do tej kwestii, stwierdziła, że to nie prezydent powinien przedstawiań takie propozycje, choć dyskusję o podwyżce zasiłku dla bezrobotnych uznała za zasadną.

- To rząd musi przeanalizować swoje możliwości (…). Już wiadomo, że deficyt będzie wynosił 8,4 proc. PKB tj. ok. 190 mld zł. Rząd mówi też, że na dzień  dzisiejszy dług publiczny (…) przekroczy poziom 55 proc. PKB (…). Jeżeli przekroczymy próg 60 proc. długu publicznego w stosunku do PKB, to będzie naprawdę dramatyczna sytuacja – uzasadniała dr Małgorzata Starczewska-Krzystoszek.

PolskieRadio24.pl, Anna Grabowska, md

Zobacz więcej na temat: Baltic Pipe energetyka
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dywersyfikacja energetyki w praktyce. Baltic Pipe coraz bliżej, wkrótce początek budowy

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2020 10:06
- W najbliższych dniach rozpocznie się budowa gazociągu Baltic Pipe. To bardzo dobra wiadomość dla Polski i to nie tylko na najbliższy czas, ale wierzę głęboko w to, że na dziesięciolecia – powiedział prezydent Andrzej Duda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janusz Kowalski: Baltic Pipe to symbol dumy prezydenta Andrzeja Dudy

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2020 11:43
- Gazociąg Baltic Pipe jest symbolem dumy prezydenta Andrzeja Dudy. Jest także symbolem wstydu premiera Donalda Tuska. Jedną z pierwszych decyzji ówczesnego premiera w 2007 roku było zanegowanie konieczności budowy tego gazociągu - powiedział w Polskim Radiu 24 Janusz Kowalski, wiceminister aktywów państwowych. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes PGNiG: naszym celem całkowite uniezależnienie się od gazu z Rosji

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2020 13:10
- Nadal największym dostarczycielem gazu na rynek europejski jest Rosja poprzez Gazprom. Drugim źródłem gazu dla Europy jest szelf norweski. Ta inwestycja ma strategiczne znaczenie nie tylko dla polskiej energetyki, ale dla całej polskiej gospodarki - mówił w Polskim Radiu 24 Jerzy Kwieciński, prezes PGNiG.
rozwiń zwiń