X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Dywersyfikacja energetyki w praktyce. Baltic Pipe coraz bliżej, wkrótce początek budowy

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2020 10:06
- W najbliższych dniach rozpocznie się budowa gazociągu Baltic Pipe. To bardzo dobra wiadomość dla Polski i to nie tylko na najbliższy czas, ale wierzę głęboko w to, że na dziesięciolecia – powiedział prezydent Andrzej Duda.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/63ru78
  • Prezydent Andrzej Duda: za kilka dni rusza budowa gazociągu Baltic Pipe
  • Gazociąg umożliwi przesyłanie gazu ze Skandynawii do Polski
  • Inwestycja ma być gotowa pod koniec 2022 roku

Budowa podmorskiego odcinka Baltic Pipe rozpoczyna się zgodnie z planem. Połączenie ma być gotowe do wykorzystania w październiku 2022. To główny element gwarantujący bezpieczeństwo energetyczne Polski, po wygaśnięciu umowy na dostawy gazu z Rosji. Baltic Pipe połączy infrastrukturę przesyłową Norwegii, Danii i Polski.

Prace budowlane mają zacząć się bezzwłocznie

– Ta inwestycja zaczyna się dosłownie w najbliższych dniach faktycznie poprzez konkretne prace budowlane – podkreślił prezydent.
Jednocześnie, dziś rano włoski koncern Saipem poinformował, że został wybrany przez operatora przesyłowego gazu Gaz-System na wykonawcę podmorskiej części gazociągu Baltic Pipe, między Polską a Danią. Według Saipemu, kontrakt opiewa na 280 mln euro. Włoska firma podała też, że prace budowlane mają zacząć się bezzwłocznie. Kontrakt obejmuje nie tylko transport rur i ułożenie ich na dnie Bałtyku, ale także mikrotunelowanie i roboty budowlane na brzegach polskim i duńskim.


1200_Duda_FB.jpg
"Milowy krok w uniezależnieniu się od Rosji". Prezydent o budowie Baltic Pipe

Projekt został zabezpieczony

Gazociąg Baltic Pipe, którego oddanie do użytku przewidziano na 2022 rok, będzie pełnił bardzo ważną rolę w systemie bezpieczeństwa energetycznego Polski. Stanowi on element tzw. Bramy Północnej i docelowo będzie miał przepustowość 10 mld m3 rocznie. Inwestycja, której budowa jest już mocno zaawansowana, budzi sprzeciw pomysłodawców i wykonawców gazociągu Nord Stream 2, łączącego Rosję z Niemcami przez Morze Bałtyckie.

Dlatego projekt został odpowiednio zabezpieczony przed nieprzychylnymi działaniami ze strony państw zaangażowanych w budowę Nord Stream 2, w związku z czym nie przechodzi na przykład przez wyłączną strefę ekonomiczną Niemiec. Niemożliwe jest zatem granie na zwłokę ze strony naszego zachodniego sąsiada pod naciskiem Rosji.

Szczególne znaczenie dla bezpieczeństwa

Tymczasem Komisja Europejska wpisała Baltic Pipe na listę Projektów Wspólnego Zainteresowania. Oznacza to, że ma on znaczenie strategiczne dla całej Unii Europejskiej.
W połowie ubiegłego roku Gaz-System podpisał umowę z amerykańską firmą Solar Turbines na dostawę kompletu agregatów sprężarkowych do trzech tłoczni gazu, wchodzących w skład programu Baltic Pipe.


Podczas dzisiejszego oświadczenia prezydent Andrzej Duda podkreślił szczególne znaczenie gazociągu dla bezpieczeństwa energetycznego Polski i możliwości uniezależnienia się od dostaw gazu z Rosji. Prezydent podkreślił, że rozpoczęcie budowy Baltic Pipe to "milowy krok w tym kierunku".

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/DoS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prezydent: chcemy przekształcać nasz sektor energetyczny w sposób zrównoważony

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2020 14:24
- Chcemy chronić klimat, działać w tym kierunku, by przekształcać nasz sektor energetyczny, ale chcemy też czynić to w taki sposób, aby nie szkodzić pracownikom, aby nie dochodziło do wstrząsów, gwałtownych podwyżek cen energii - mówił w szwajcarskim Davos prezydent Andrzej Duda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent: to wielki krok w rozwoju i modernizacji polskiej energetyki

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2020 18:22
- Te bloki będą miały gwarantowane zasilanie z pełną dywersyfikacją źródeł dostaw. Dostawy gazu będą z różnych kierunków, to stanowi gwarancję, że to paliwo będzie dostarczane - powiedział prezydent Andrzej Duda w czasie uroczystości podpisania kontraktu na budowę dwóch bloków energetycznych na gaz o mocy po 700 MW w Elektrowni Dolna Odra (ZEDO) w Nowym Czarnowie (zachodniopomorskie).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstaje multienergetyczny koncern. PKN Orlen formalnie właścicielem gdańskiej firmy Energa

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2020 20:10
PKN Orlen ogłosił, że nabył 80 proc. akcji Grupy Energa, które stanowią ok. 85 proc. ogólnej liczby głosów na Walnym Zgromadzeniu tej spółki. Cena nabytych akcji wyniosła ok. 2,77 mld zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Porażka konsorcjum Nord Stream 2. Nie będą wyłączeni spod przepisów UE

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2020 12:09
Niemiecka Federalna Agencja ds. Sieci Przesyłowych (Bundesnetzagentur) odrzuci wniosek konsorcjum Nord Stream 2, aby budowany przez nie gazociąg został wyłączony spod unijnych przepisów. Poinformował o tym dziś dziennik "Handelsblatt" w wersji internetowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maciej Kożuszek: budowa Baltic Pipe jest istotna z punktu widzenia geopolitycznego

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2020 09:40
- Kłopoty, w które popadnie Rosja w związku ze spadkiem cen ropy, będą miały swoje przełożenie na budowę gazociągu Nord Stream 2. Budowa Baltic Pipe jest istotna z punktu widzenia geopolitycznego - powiedział w Polskim Radiu 24 Maciej Kożuszek z "Gazety Polskiej". Gośćmi audycji byli także: publicysta Jerzy Mosoń oraz dr Sebastian Gajewski z Centrum im. Ignacego Daszyńskiego. 
rozwiń zwiń