X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Gospodarka

Dobre wieści dla rolników. Pieniądze z dopłat bezpośrednich dostaną wcześniej

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2020 13:24
- W tym roku będzie wcześniejsza wypłata środków z dopłat bezpośrednich dla rolników - zapowiedział prezydent Andrzej Duda. Wskazał też, że do 2027 r. zostanie wydane 10 mld zł na budowę zbiorników retencyjnych.
Zdaniem wielu ekspertów susza będzie miała bezpośrednie przełożenie na tegoroczne zbiory zbóż.
Zdaniem wielu ekspertów susza będzie miała bezpośrednie przełożenie na tegoroczne zbiory zbóż.Foto: Adam Burakowski/REPORTER

Prezydent Andrzej Duda podkreśla problemy związane z epidemią koronawirusa i kryzysem gospodarczym, który dotyka wiele gospodarstw rolnych.

– To stąd, gdy trwały prace nad pierwszą tarczą antykryzysową, od razu podniosłem kwestię KRUS-u, że rolnicy – także ci mniejsi – powinni być traktowani jak przedsiębiorcy i te same ulgi i możliwości skorzystania z pomocy, jakie są przewidziane dla przedsiębiorców, powinny być także zastosowane do rolników – powiedział Andrzej Duda.

Wcześniej niż normalny termin wypłat

Według prezydenta 17 proc. ze środków europejskich na rozwój obszarów wiejskich, które nie zostały do tej pory w ostatnim, siedmioletnim okresie wykorzystane, dzięki interwencji w Komisji Europejskiej – przede wszystkim ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego – mogą być teraz wykorzystywane doraźnie na pomoc dla rolników.

– To także – już można z góry zapowiedzieć – w tym roku wcześniejsza wypłata środków z dopłat bezpośrednich. Będą one zaliczkowane wcześniej, niż następuje normalny termin tych wypłat. W tej chwili mamy to już obiecane ze strony Komisji Europejskiej, ale minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski ubiega się, aby ta wypłata była możliwa jeszcze wcześniej. Więc mam nadzieję, że stworzy to rolnikom dodatkowe możliwości – powiedział prezydent.

pole rolnictwo uprawa wieś 1200.jpg
"Wrócił spokój, to zasługa rolników". Prezydent o bezpieczeństwie żywnościowym

Dodał, że możliwość wcześniejszej wypłaty środków z dopłat bezpośrednich czy możliwość przeniesienia tych środków z rozwoju obszarów wiejskich na doraźną pomoc dla rolników, to "jasne sygnały, że jest przychylność ze strony Komisji Europejskiej".

Retencja w dużej części gospodarstw

Prezydent wskazał też na plan polityki hydrologicznej. – Teraz potrzebujemy nawadniać tereny, tworzyć jak najwięcej zbiorników retencyjnych. Nie tylko tych wielkich, czyli dużej retencji – choć ona, oczywiście, też jest przewidziana – lecz także retencji średniej i wreszcie małej, niemalże przygospodarskiej – powiedział Andrzej Duda.

Dodał, że systematyczne wzrastają wydatki na gospodarkę wodną, gospodarkę retencyjną. W 2018 roku było to ok. 660 mln zł, ale w tym roku jest to już 2,2 mld zł. A plan realizacji działań retencyjnych na najbliższe siedem lat – do 2027 roku – to ponad 10 mld zł, które są na ten cel przewidywane. Budowa dziewięciu wielkich zbiorników retencyjnych, ponad 30 mniejszych i mała retencja.

susza pszenica shutterstock_1145270459 1200.jpg
Sposoby walki z suszą. Polscy naukowcy wskazują m.in. na metody z USA i krajów arabskich

60 mln zł dla miast

Susza to jednak nie tylko problem rolników. W czerwcu rusza kolejny nabór wniosków o dofinansowanie inwestycji miejskich zwiększających ilość retencjonowanej wody. Jest na to 60 mln zł. Z programu Infrastruktura i Środowisko samorządy będą mogły uzyskać wsparcie na inwestycje z zakresu systemów gospodarowania wodami opadowymi na terenach miejskich, projekty związane z tworzeniem systemów zbierania i retencjonowania wody opadowej czy budową i modernizacją sieci kanalizacji deszczowej.

– Projekty mają dwa główne zadania: zwiększyć odporności polskich miast na zjawiska takie, jak ulewy oraz powodzie błyskawiczne, a także przygotować je do walki ze skutkami suszy, dzięki retencjonowaniu wody i wykorzystaniu jej wtedy gdy brakuje opadów – mówi minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Shutterstock deszcz parasol 2 1200.jpg
"Należy się cieszyć z każdej kropli deszczu". Hydrolog o suszy w Polsce

Obecnie realizowane są 44 projekty, które mają przeciwdziałać zmianom klimatu na łączną kwotę dofinansowania unijnego ponad 1 miliard złotych.

 

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/DoS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Do kiedy można złożyć wniosek w ARiMR o dofinansowanie ochrony upraw przed suszą ?

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2020 11:30
Rolnicy, którzy chcą zabezpieczyć swoje uprawy przed skutkami suszy, mogą ubiegać się w ARiMR o dotacje na inwestycje w nawadnianie gospodarstwa. Wnioski można składać od piątku do 20 kwietnia br. - informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Program rozwoju retencji. Gróbarczyk: specustawa skróci procesy inwestycyjne

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2020 18:10
Jeżeli nie poprawi się sytuacja hydrologiczna, latem może nas czekać największa susza od kilkudziesięciu lat - prognozują hydrolodzy. - Styczeń był najbardziej suchym miesiącem w historii pomiarów dokonywanych w Polsce - mówił gość Programu 1 Polskiego Radia, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister rolnictwa: nie ma obawy drastycznego wzrostu cen żywności w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2020 08:30
– Nie ma żadnych istotnych powodów, by obawiać się drastycznego wzrostu cen żywności w Polsce – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego: susza może odbić się na eksporcie żywności

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2020 13:18
Mniejsza podaż krajowych zbóż, roślin paszowych oraz warzyw i owoców może przełożyć się nie tylko na spadek polskiego eksportu produktów rolno-spożywczych, ale i na wzrost cen żywności w Polsce - ocenili analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE).
rozwiń zwiń