Globalna emisja dwutlenku węgla ostro w dół. Powodem jest pandemia koronawirusa

2020-05-01, 12:00

Globalna emisja dwutlenku węgla ostro w dół. Powodem jest pandemia koronawirusa
Projekt taksonomii jest korzystny dla Polski.Foto: 24Novembers/Shutterstock.com

Światowa misja dwutlenku węgla spadnie w tym roku o 8 proc. ze względu na ograniczenia dla przemysłu i obostrzenia społeczne związane z pandemią koronawirusa. Międzynarodowa Agencja Energii przewiduje, że spadek będzie sześciokrotnie większy niż podczas recesji w 2008 roku.

Główną przyczyną znaczącego ograniczenia emisji dwutlenku węgla są ograniczenia w podróżach, również związane z prowadzonymi interesami.

Międzynarodowa Agencja Energii prognozuje, że emisje spadną do najniższego poziomu od dekady.


Powiązany Artykuł

twitter free andrzej duda 1200.jpg
Troska o środowisko to nie puste słowa. Takie działania podejmował prezydent

Jednak agencja jednoznacznie twierdzi, że nie jest to powód do świętowania, ponieważ naukowcy woleliby, aby emisje CO2 spadały w takim tempie, ale w wyniku świadomych działań człowieka, a nie poprzez drastyczne ograniczanie gospodarki – czytamy w serwisie BBC News.

Spadek zużycia prądu największy od 1929 roku 

Szacuje się, że globalne zapotrzebowanie na energię elektryczną spadnie o 5 proc. – to największy spadek od czasu Wielkiego Kryzysu z lat 30. XX wieku. Efektem tego spadku będzie zużycie energii elektrycznej w ciągu tygodnia na poziomie notowanym dotychczas w niedziele.

Tylko OZE uratuje tradycyjną energetykę ? 

Międzynarodowa Agencja Energii uważa, że w tej sytuacji przed biznesową katastrofą firmy energetyczne mogą uchronić tylko odnawialne źródła energii.


Powiązany Artykuł

energetyka1200.jpg
Ekspert: neutralność w sektorze energetycznym będzie składała się z miksu

Według MAE źródła niskoemisyjne są na dobrej drodze do osiągnięcia rekordowego poziomu 40 proc. światowego rynku energii elektrycznej.

Pandemia przyśpieszy prace nad zieloną energią 

W ocenie Rogera Harrabina, analityka i publicysty BBC, ta sytuacja może być kluczem dla wielu światowych przywódców, by wykorzystując proponowane bodźce ekonomiczne dla stymulowania globalnej gospodarki promować "zielone" gałęzie przemysłu, co przyniesie pozytywny skutek w przyszłości.

 

 

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/BBC News/DoS

 



Polecane

Wróć do strony głównej