X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Gospodarka

Fragment Via Carpatii będzie obwodnicą Białegostoku. Umowa na budowę podpisana

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2020 13:30
Białystok będzie miał południową obwodnicę. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na projekt i budowę fragmentu drogi ekspresowej S19 oraz odcinka drogi krajowej nr 65, które utworzą Południową Obwodnicę Białegostoku. Ekspresowa obwodnica miasta powstanie jako część międzynarodowego korytarza komunikacyjnego Via Carpatia.
Budowa drogi S19
Budowa drogi S19Foto: TT/GDDKiA Rzeszów

Inwestycja zakłada budowę trzech odcinków dróg. Fragment S19 od węzła Białystok Zachód do węzła Księżyno. Jego długość wyniesie niespełna 17 kilometrów. Drugi odcinek, to także fragment tej samej trasy ekspresowej od węzła Księżyno, do węzła Białystok Południe. Długość tego odcinka, to prawie osiem kilometrów.

droga s 1.jpg
Powstanie nowy odcinek drogi ekspresowej S5

Trzeci fragment inwestycji, to budowa 13 i pół kilometrowego odcinka drogi krajowej numer 65 od węzła Białystok Południe do ronda w rejonie Grabówki. Jest to wylot z Białegostoku w kierunku granicy z Białorusią.

Inwestycja będzie realizowana w systemie Projektuj i buduj. Podpisanie umów zaplanowano na IV kwartał 2020 roku, uzyskanie zezwolenia na realizacje inwestycji drogowej przewidziane jest na II kwartał 2022 roku, a  budowa na lata 2022-2024.

Via Carpatia dorze na Podlasie

Obecny podczas ogłoszenia przetargu minister infrastruktury Andrzej Adamczyk powiedział, że będą to pierwsze odcinki drogi Via Carpatia w województwie podlaskim. Zapowiedział również kolejne przetargi i kolejne realizacje odcinków tej drogi między Białymstokiem, a Lublinem.

W ramach inwestycji powstaną dwa dwujezdniowe fragmenty drogi ekspresowej S19, przystosowane do ciężkiego ruchu. Rodzaj konstrukcji nawierzchni, beton cementowy czy asfalt, wybierze wykonawca. Na trasie powstaną 3 węzły: Białystok Księżyno, skrzyżowanie z drogą wojewódzką numer 678, Białystok Starosielce, połączenie z jedną  z głównych ulic Białegostoku -  Popiełuszki, Węzeł Białystok Południe, skrzyżowanie z Drogi Krajowej 65.  Węzeł ten zapewni relację Białystok – Lublin oraz możliwość dojazdu do granicy państwa w Bobrownikach.

Trasa północ-południe

Idea budowy międzynarodowego korytarza transportowego nazwanego Via Carpatia powstała w 2006 roku. Do inicjatywy przystąpiły wtedy Polska, Litwa, Węgry i Słowacja. W 2010 roku do projektu przystąpiły kolejne kraje; Bułgaria, Grecja oraz Rumunia.

Trasa o parametrach autostrady lub drogi ekspresowej ma przebiegać wzdłuż wschodnich granic Unii Europejskiej z Kłajpedy, przez Kowno, Białystok, Lublin, Koszyce, Debreczyn i potem w stronę Rumunii i Bułgarii. Zakończenie tej trasy przewidziano w greckich Salonikach. Najdłuższy odcinek Via Carpatii ma przebiegać przez Rumunię. Długość trasy w tym kraju jest planowana na ponad 1500 kilometrów. 

PolskieRadio24.pl, Aleksander Pszoniak, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Będzie modernizacja ważnej drogi na południu kraju. Umowa podpisana

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2020 12:26
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała kontrakt na modernizację fragmentu drogi krajowej 18, która ma być dostosowana do parametrów autostrady. Odcinek na terenie województwa lubuskiego Żary–Iłowa ma 12 kilometrów , a jego przebudowa będzie kosztować ponad 180 milionów złotych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W pełni ekspresowa zakopianka coraz bliżej. Druga nitka tunelu przebita

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2020 14:25
Wykonawca modernizacji południowego odcinka trasy S7 przebił drugą nitkę tunelu pod górą Luboń Mały. Najdłuższy tunel drogowy w Polsce znajdzie się na odcinku tej trasy Rabka Zdrój – Lubień. Połączenie odcinków drążonych jednocześnie od północy i południa nastąpiło metodą mikrostrzałów, z użyciem materiałów wybuchowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie nowy odcinek drogi ekspresowej S5

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2020 12:28
Generalna dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wydłuży trasę ekspresową S5 do Ostródy. Droga połączy autostradę A1 z drogą ekspresową S7. Dziś podpisano umowę na budowę pierwszego odcinka Ornowo–Wirwajdy o długości pięciu kilometrów. Wybuduje go firma Budimex.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe obwodnice na Mazowszu. Sprawdź, czy chodzi o twoją miejscowość

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2020 17:00
Do 2028 r. Skaryszew, Łąck oraz Zwoleń w woj. mazowieckim zyskają obwodnice - wynika z programu inwestycyjnego zatwierdzonego przez ministra infrastruktury. Nowe trasy będą miały ok. 18 km i mają powstać do końca 2028 r.
rozwiń zwiń