X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Gospodarka

Ponad 20 mld zł do budżetu. Sprzedaż uprawnień do emisji gazów cieplarnianych daje dochody

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2020 18:30
Od początku aukcyjnej sprzedaży uprawnień do emisji gazów cieplarnianych do budżet państwa trafiło ok. 20,5 mld zł. Ministerstwo Klimatu szacuje, że w kolejnych 10 latach wpływy z mechanizmów w ramach EU ETS przekroczą 100 mld zł. To źródło środków na programy takie jak "Mój Prąd" czy niskoemisyjny transport.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

W tym roku mija 15 lat funkcjonowania europejskiego systemu handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych EU ETS. Jest to system typu "limit i handel", który obejmuje ponad 11 tys. elektrowni i zakładów produkcyjnych w państwach członkowskich UE, a także na Islandii, w Liechtensteinie, Norwegii i Szwajcarii. Aż 45 proc. całkowitych emisji w UE jest objętych tym systemem.

Pobudzają gospodarkę i poprawiają środowisko

Państwa członkowskie, których systemy energii elektrycznej spełniają kryteria w zakresie konieczności modernizacji, zgodnie z unijną dyrektywą, mogą przejściowo przydzielać bezpłatne uprawnienia do emisji instalacjom wytwarzającym energię elektryczną, odstępując tym samym od sprzedaży tych uprawnień w drodze aukcji.


wiatraki energia odnawialna 1200x660.jpg
"Unia Europejska doznała wstrząsu". Jakub Wiech o unijnej energetyce w dobie pandemii

Polska skorzystała z możliwości przyznawania bezpłatnych uprawnień – dotychczas skorzystało z nich 110 instalacji, bilansując 264,6 mln uprawnień do emisji o szacunkowej wartości 4,65 mld euro. Inwestycje te przyczyniły się do znacznej modernizacji polskich instalacji wytwarzających energię elektryczną oraz sieci elektroenergetycznych.

Jednocześnie od początku aukcyjnej sprzedaży uprawnień do emisji budżet państwa zasiliło ok. 20,5 mld zł. W kolejnych dziesięciu latach wpływy z mechanizmów w ramach EU ETS będą znacznie wyższe i szacuje się, że przekroczą 100 mld zł.

– Bez tych przychodów nie byłoby możliwe finansowanie programów takich jak "Mój Prąd" czy programów niskoemisyjnego transportu, które pobudzają polską gospodarkę i jednocześnie poprawiają jakość środowiska – podkreśla Ministerstwo Klimatu.

Resort klimatu wskazał, że w ramach tych środków finansowano również szereg programów wspierających rozwój OZE, a także poprawę efektywności energetycznej budynków. Takie kierunki działań nie tylko ograniczają emisje gazów cieplarnianych, ale również powodują ograniczenie emisji innych zanieczyszczeń i tym samym poprawę jakości powietrza.

Modernizacja zamiast likwidacji

Poprawa efektywności energetycznej jest jednym z istotnych obszarów wykorzystania puli środków pozyskanych ze sprzedaży uprawnień EU ETS poprzez rozbudowę i modernizację sieci ciepłowniczych, co wpływa na zmniejszenie zjawiska niskiej emisji w miastach, a także wsparcie termomodernizacji budynków wpływa zarówno na poprawę jakości powietrza, jak i na zmniejszenie zjawiska ubóstwa energetycznego.


Unia Europejska 1200
Mechanizm Sprawiedliwej Transformacji energetycznej szansą na 100 mld zł funduszy dla Polski

– Niemniej system EU ETS w obecnym kształcie nie działa w pełni efektywnie. Aktualny system nie generuje wystarczających środków, które z punktu widzenia interesów Polski byłyby potrzebne do sfinansowania głębokiego procesu transformacji gospodarki, m.in. do nadrobienia luki w zakresie innowacyjności polskiej gospodarki – uważa resort.

Jednak zamiast likwidować cały system, należałoby go raczej zmodernizować i sprawić, że środki będą trafiały tam, gdzie są one najbardziej potrzebne i gdzie prowadzone inwestycje przyniosą największe efekty redukcyjne.

 

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/DoS

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

TAURON produkuje coraz więcej energii z wiatru. W zeszłym roku wzrost o 60%

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2020 11:42
TAURON mocno inwestuje w rozwój odnawialnych źródeł energii. Jak poinformowała spółka w komunikacie, w zeszłym roku farmy wiatrowe firmy wyprodukowały ok. 700 gigawatogodzin energii elektrycznej, co oznacza wzrost o 60% w porównaniu z 2018 rokiem. Taka ilość energii może pokryć roczne zapotrzebowanie 300 tysięcy gospodarstw domowych - czytamy w komunikacie spółki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceminister klimatu: polski potencjał wytwórczy będzie mógł konkurować z potentatami z Chin

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2020 12:45
- Cały świat Zachodu, a szczególnie Europa zdecydowała się na przeniesienie produkcji do Chin, gdzie moce wytwórcze są znacznie tańsze - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Europa bezpieczna energetycznie. Komisja Europejska apeluje o zielone inwestycje

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2020 08:04
Europejski system energetyczny jest odporny i obecnie nie ma ryzyka zakłóceń w systemach dostaw energii z powodu koronawirusa – wynika z narady ministrów ds. energetyki UE. Komisja Europejska apeluje, by w ramach nowych, pokryzysowych inwestycji unikać rozwiązań zanieczyszczających środowisko.
rozwiń zwiń