X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Ustawa "Kolej Plus" weszła w życie. Wkrótce ogłoszenie naboru do projektów

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2020 18:00
Weszła w życie ustawa "Kolej Plus". Nowe regulacje, które opracowano jeszcze przed epidemią koronawirusa, mają docelowo poprawić komunikację kolejową w regionach, a także przywrócić do użytku nieczynne linie i zapobiec likwidowaniu infrastruktury kolejowej.
Pociąg Kolei Mazowieckich
Pociąg Kolei MazowieckichFoto: Koleje Mazowieckie/Twitter

Ustawa powszechnie nazywana "Kolej Plus" to w rzeczywistości nowelizacja ustawy o transporcie kolejowym, która wprowadza Program Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej – Kolej Plus.

koleje 1200.jpg
Wiceminister infrastruktury o programie "Kolej+": przeciwdziałamy wykluczeniu komunikacyjnemu

Jak zapewniał podczas prac nad nowelą ustawy resort infrastruktury, dzięki nowym przepisom w początkowym etapie przywrócone zostaną połączenia kolejowe do 20 miejscowości, między innymi do Jastrzębia-Zdroju, Sokołowa Podlaskiego czy Włodawy.

Nowelizacja ustawy o transporcie kolejowym wprowadza dodatkowe instrumenty prawne, które – według projektodawców – przyczynią się do rozwoju i efektywnego wykorzystania infrastruktury kolejowej. Nowela ma też przeciwdziałać wykluczeniu komunikacyjnemu. Nowe rozwiązania mają ponadto przywrócić do ponownego użytkowania na cele transportowe tereny kolejowe, które są niewykorzystywane. Ograniczona zostanie też likwidacja linii kolejowych, co będzie możliwe jedynie pod warunkiem uzyskania zgody ministra infrastruktury.

Przepisy pozwolą na wsparcie samorządów województw, które będą mogły realizować przewozy kolejowe dalej niż do najbliższej stacji za granicą województwa. Ma to poprawić komunikację na terenach pozbawionych dogodnych połączeń kolejowych.

Koleje Mazowieckie free 1200.JPG
Andrzej Adamczyk: epidemia nie przerwie inwestycji w infrastrukturę drogową i kolejową

W nowelizacji zakłada się, że przewozy na styku województw będą mogły być wykonywane na odległość 30 km poza granicę województwa, a nie tylko do najbliższej stacji – jak było wcześniej.

Z danych resortu infrastruktury wynika, że w roku 1990 w Polsce było blisko 26 tys. km linii kolejowych i od tego czasu z eksploatacji zniknęło około 7 tys. km. Koleją nie można już dojechać do blisko 100 miejscowości powyżej 10 tys. mieszkańców.

 

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/DoS

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pieniądze unijne z programu "Łącząc Europę" zmienią oblicze polskich kolei

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2020 16:30
W ramach unijnego programu na rzecz kolei "Łącząc Europę" (CEF), Polska realizuje 56 projektów infrastrukturalnych korzystających ze środków UE w wysokości 3,9 mld euro. Ambicją Brukseli jest uczynienie z ogólnoeuropejskiej sieci kolejowej, atrakcyjnego i łatwo dostępnego środka transportu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Samorządy przywrócą połączenie kolejowe Racibórz-Prudnik

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2020 17:45
Przedstawiciele samorządów leżących wzdłuż linii kolejowej Racibórz – Głubczyce - Prudnik porozumieli się ws. jej reaktywacji w ramach programu Kolej Plus. Według wiceministra aktywów państwowych Janusza Kowalskiego, to wzór dla podobnej współpracy w innych częściach kraju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PKP zaproponowało innym przewoźnikom kolejowym ulgi na czas pandemii

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2020 22:30
Dwie kolejowe spółki reagują na utrudnienia w transporcie szynowym spowodowane pandemią koronawirusa. PKP S. A. i PKP Polskie Linie Kolejowe S. A. zaproponowały przewoźnikom korektę rozliczeń w czasie epidemii. Poinformował o tym Urząd Transportu Kolejowego.
rozwiń zwiń