X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Największa od 2009 roku recesja w UE. Tak wynika ze wskaźnika PMI ujawnionego przed szczytem UE

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2020 17:00
Badania i wskaźniki ekonomiczne, udostępnione w czwartek, przed wirtualnym szczytem UE, składają się na prognozę bezprecedensowej recesji europejskich gospodarek - pisze Associated Press, powołując się na ekspertów.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com

Firma IHS Markit podaje, że jej sztandarowy wskaźnik PMI, stanowiący wiarygodną miarę aktywności gospodarczej, osiągnął w kwietniu w strefie euro najniższy poziom w historii - 13,5 pkt. Wszelkie spadki tego indeksu poniżej 50 pkt. oznaczają spowalnianie aktywności biznesowej, a niskie wartości - jej gwałtowny spadek.


IHS Markit zbiera dane o aktywności gospodarczej od 20 lat i - jak dotąd - wskaźnik PMI spadł do najniższego poziomu w 2009 roku, w okresie kryzysu finansowego, i wynosił wtedy 36,2 pkt.

Historyczny rekord spowolnienia gospodarczego

-Wygląda na to, że w II kwartale padnie rekord, jeśli chodzi o najbardziej gwałtowne spowolnienie gospodarcze we współczesnej historii - powiedział główny ekonomista IHS Markit Chris Williamson.

shutterstock parlament europejski 1200.jpg
"Ambitne propozycje" w związku z kryzysem. UE szykuje pakiet pomocowy wart setki miliardów euro

Radykalne restrykcje, mające spowolnić COVID-19, podminowały gospodarki na całym kontynencie - ocenił ekspert ds. ekonomii krajów europejskich globalnego banku inwestycyjnego Berenberg Florian Hense.


Eksperci przyznają, że skala zastoju gospodarczego jest wstrząsająca i znacznie większa niż przewidywały to najbardziej pesymistyczne prognozy - podsumowuje AP.

Część ekspertów przewiduje, że w strefie euro bezrobocie, które teraz wynosi 7,3 proc. podwoi się w nadchodzących miesiącach.

Plan ratunkowy dla UE

Z nieoficjalnych informacji z Brukseli wynika, że szefowie państw i rządów zatwierdzą w czwartek na szczycie UE porozumienie w sprawie instrumentów antykryzysowych i zgodzą się na prace nad Funduszem Ożywienia, ale bez rozstrzygania o jego kształcie.


Unia Europejska 1200
Wiceprzewodnicząca KE: trzeba bronić unijne firmy przed ich wykupem przez PekinUnijni przywódcy mają zaakceptować narzędzia reakcji na kryzys o łącznej wartości 540 mld euro. Chodzi o wykorzystanie środków z Europejskiego Mechanizmu Stabilności (ESM), czyli funduszu ratunkowego dla strefy euro, na pokrycie wydatków związanych z ochroną zdrowia (240 mld euro).

Planuje się także zwiększenie możliwości pożyczkowych Europejskiego Banku Inwestycyjnego (do 200 mld euro) oraz dodatkowe 100 mld euro na inicjatywę SURE, mającą chronić miejsca pracy. 1 czerwca to najbardziej prawdopodobna data uruchomienia pakietu pomocowego dla całej UE, twierdzi Associated Press.

PolskieRadio24/IAR/PAP/sw 
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pandemia w Europie. Ministrowie finansów UE będą dyskutować nt. programu ratunkowego

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2020 05:30
We wtorek odbędzie się wideokonferencja ministrów finansów strefy euro wraz z ministrami z krajów bez wspólnej waluty na temat gospodarczego programu ratunkowego w związku z pandemią koronawirusa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wsparcie dla firm w czasie pandemii. KE zatwierdziła kolejne programy rządowe

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2020 14:22
Wartość zatwierdzonego przez Komisję Europejską wsparcia to 7 miliardów 800 milionów euro, czyli ponad 35 miliardów złotych. Komisja poinformowała, że zaakceptowała 11 programów, za pomocą których Polska chce wesprzeć gospodarkę w związku z kryzysem wywołanym koronawirusem.
rozwiń zwiń