Potrzebujemy szybkiego i niezawodnego internetu. Organizacje apelują do rządu

2020-04-12, 11:00

Potrzebujemy szybkiego i niezawodnego internetu. Organizacje apelują do rządu
Prawie połowa Polaków zrobi w tym roku świąteczne zakupy w Internecie.Foto: Shutterstock.com/GaudiLab

Wobec pandemii koronawirusa rola internetu ogromnie wzrosła w życiu prywatnym ludzi i w biznesie. Dlatego przedstawiciele organizacji przedsiębiorców i think tanków zaapelowali o podjęcie niezbędnych działań o charakterze regulacyjnym i infrastrukturalnym dla zapewnienia powszechnego dostępu do szybkiego i niezawodnego internetu.  

– Od szybkości i jakości połączeń zależy więcej niż kiedykolwiek. Trzymając się wojennej nomenklatury - tak jak Tarcza Antykryzysowa może chronić nasze firmy przed bankructwem, tak internet jest najważniejszą bronią o jakość naszego przyszłego życia – napisali sygnatariusze apelu.

Pod dokumentem podpisali się przedstawiciele m.in. Krajowej Izby Gospodarczej, Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, Centrum im. Adama Smitha, Fundacji Forum Konsumentów, Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej, WISE Europa, Instytutu Jagiellońskiego, Warsaw Enterprise Institute. 

 

 

W dalszym ciągu istnieją "białe plamy"

Zwrócono uwagę, że zwielokrotniona liczba użytkowników korzystających jednocześnie z internetu stanowi ogromne wyzwanie dla istniejącej infrastruktury. Problem – zdaniem organizacji – zintensyfikuje się podczas Wielkanocy, kiedy to wielu Polaków będzie się kontaktować za pomocą wideopołączeń z bliskimi, z którymi nie mogą spędzić świąt, a także po świętach, gdy niewystarczająca wydolność infrastruktury stawać będzie się coraz większym wyzwaniem dla biznesu.

 

 

– Podtrzymywanie modelu pracy zdalnej, używanie technologii chmurowych, wykorzystywanie transmisji wideo jako regularnego sposobu kontaktu – wszystkie te działania nieść za sobą będą zwielokrotnione zapotrzebowanie na transmisję danych.


Powiązany Artykuł

shutterstock_internet1200.jpg
Koronawirus w Polsce. Minister cyfryzacji: nie ma zagrożenia, żeby sieć internetowa spowolniła

A pamiętać należy, że w tym samym czasie z pasm korzystają również organy administracji, które digitalizują coraz większą część swojej działalności, czy analizują dane o mobilności w celu powstrzymania rozpowszechnienia koronawirusa – podkreślono.

Przypomniano też o tym, że na mapie Polski w dalszym ciągu istnieją "białe plamy" w pokryciu zasięgiem szybkiego internetu.

 

Inwestycje to odpowiedzialność podmiotów prywatnych

Podpisane pod apelem organizacje zauważają, że co najmniej część zmian wywołanych pandemią będzie miała najprawdopodobniej charakter trwały, a zapotrzebowanie na szybki i niezawodny internet będzie rosnąć w błyskawicznym tempie. W związku z tym apelują do władz publicznych o podjęcie niezbędnych działań o charakterze regulacyjnym i infrastrukturalnym dla zapewnienia powszechnego dostępu do szybkiego i niezawodnego internetu.

 

 

– Podkreślamy, że ciężar finansowy inwestycji powinien spoczywać przede wszystkim na podmiotach prywatnych – pieniądze publiczne (w tym unijne) powinny być angażowane tam, gdzie rachunek ekonomiczny wyklucza zaangażowanie kapitału prywatnego wystarczające dla na przykład zapewnienia powszechności usług. Co najmniej tak samo istotne jak nakłady finansowe są szkolenia dla podmiotów publicznych, tak by możliwie najefektywniej wykorzystywały nowe możliwości.


Powiązany Artykuł

zakupy internet 1200.jpg
Koronawirus w Polsce. Minister cyfryzacji: załatwiajmy swoje sprawy przez internet

Możliwe jest szybkie uruchomienie łatwo dostępnych rezerw, aby ten cel zrealizować – zaznaczono.

Organizacje zadeklarowały gotowość do dialogu. Zapowiedziały, że w najbliższym czasie zaprezentują dokument zawierający kluczowe propozycje w tym obszarze.

 

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/DoS


 

Polecane

Wróć do strony głównej