X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Gospodarka

Stanisław Szwed: najważniejsza teraz jest ochrona miejsc pracy

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2020 13:32
Działania, które podejmujemy mają na celu przede wszystkim ochronę miejsc pracy, ale także prowadzących własne firmy. Na początek było 212 mld zł. Teraz nowe wsparcie, tzw. Tarcza finansowa, którą będzie realizował Polski Fundusz Rozwoju, to kolejne 100 mld zł na pożyczki i gwarancje dla przedsiębiorców, niezależnie od ich wielkości - mówił w Polskim Radiu 24 w audycji "Rządy Pieniądza" wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.
Audio
Stanisław Szwed
Stanisław SzwedFoto: PR24/DB

- Wszyscy wiedzą, że jesteśmy na początku drogi kryzysu wywołanego epidemią i kolejne miesiące na rynku pracy będą zdecydowanie trudniejsze. Jeśli popatrzylibyśmy na statystyki bezrobocia za marzec to jest nie najgorzej, ale jeśli przecież ktoś dokonuje wypowiedzenia, a mamy przecież okresy wypowiedzenia trzymiesięczne, miesięczne czy krótsze, to na pewno się to rozłoży w czasie. Na pewno też część pracodawców, i do tego ich namawiamy, nie podejmuje działań żeby zwalniać pracowników – wyjaśniał wiceminister Stanisław Szwed.

Wsparcie rządowe ocenił jako znaczne. Za istotne uznał uproszczenia administracyjne, przejście na system oświadczeń.

- Jeżeli w pierwszych 8 dniach mamy ponad 400 tys. wniosków o zwolnienie ze składek na ZUS, postojowe czy świadczeń z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych w postaci dofinansowania do wynagrodzeń, to tych działań jest wiele. Środki już trafiają do przedsiębiorców (…). Wzory umów są przygotowane, jest dostępność przez Internet (…). Jest pomoc urzędów pracy (…). Mamy oświadczenia, ale to jest też odpowiedzialność strony która je składa. Oświadczenia nieprawdziwe będą miało w późniejszym okresie skutki finansowane (…). Musimy mieć świadomość, że dajemy środki publiczne i muszą być spełnione warunki, żeby te środki mogły być dobrze wydatkowane – podkreślał wiceminister rodziny.

Zaznaczył jednak, że na razie się są planowane żadne kontrole, bo chodzi teraz przede wszystkim o walkę o każde miejsce pracy.

Stanisław Szwed poinformował, że nie ma jeszcze informacji o zwolnieniach w dużych firmach, zdarzają się jedynie pojedyncze przypadki. Mówił też o sytuacji cudzoziemców na polskim rynku pracy.

- Na dziś zapotrzebowanie na pracowników z zagranicy jest duże. Są to nadal tradycyjne branże: rolnictwo, usługi, budownictwo (…). Część osób, które mają zezwolenia na pracę, pobyt czasowy, mają wizy umożliwiliśmy ich kontynuowanie nawet jeżeli kończy się im okres zezwolenia czy termin w oświadczeniu. Ale jeżeli ktoś przyjeżdża do nas z zagranicy musi przejść obowiązkową kwarantannę. Straż graniczna (…) sprawdza czy ma zapewnione mieszkanie, gdzie kwarantannę ma odbyć – mówił wiceminister rodziny Stanisław Szwed.

Dodał, że jeżeli cudzoziemcy pracowali u nas legalnie, to teraz mają takie samo wsparcie finansowe jak Polacy.

Odnosząc się do wypowiedzi premiera o możliwych ograniczeniach w zatrudnianiu urzędników, co pozwoli na oszczędności, wiceminister rodziny zaznaczył, że wszyscy solidarnie ponoszą skutki kryzysu wywołanego epidemią i dotyczy to także urzędników administracji rządowej i podległych jej jednostek.

- Jest zapis dotyczący ochrony matek samotnie wychowujących dzieci, niepełnosprawnych, ale jeżeli ktoś ma prawa emerytalne, możliwość korzystania z emerytury, to jeżeli będzie trudna sytuacja na rynku pracy to będzie podejmowana decyzja żeby zwolniła miejsce pracy dla innej osoby, która szuka pracy a nie ma środków do życia (…). Chodzi o to żebyśmy się w przyszłości solidarnie dzielili miejscami pracy, będzie ich mniej, będzie trudniej. Mówimy o rozwiązaniach do końca roku – wyjaśniał Stanisław Szwed.

PolskieRadio24.pl, Anna Grabowska, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ekonomistka: gospodarka wymaga szybkiej przebudowy

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2020 10:43
Profesor Elżbieta Mączyńska ze Szkoły Głównej Handlowej uważa, że w dobie kryzysu gospodarka wymaga "pilnej reorganizacji", co pozwoli zachować przynajmniej część miejsc pracy. - Po pierwszej, będzie też potrzebna druga "tarcza antykryzysowa" - ocenia ekonomistka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rząd wzmacnia tarczę antykryzysową. Zobacz nowe rozwiązania

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2020 17:50
Firmy zatrudniające od 10 do 49 pracowników też będą mogły korzystać 3-miesięcznych "wakacji składkowych", ulga wyniesie 50 proc. składek - a proponowane zmiany będą kosztować finanse publiczne ok. 18,5 mld zł. - to tylko niektóre z założeń przyjętego przez rząd projektu tarczy antykryzysowej w poszerzonej wersji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus najsilniej uderzył w mikrofirmy i sektor usług

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2020 10:50
Najdotkliwiej skutki pandemii odczuwa sektor usług, gdzie 63 proc. podmiotów zanotowało w marcu niższą sprzedaż. Pod kątem wielkości firmy, w najgorszej kondycji są mikrofirmy - 7 na 10 zadeklarowało spadek przychodów - powiedział Jakub Sawulski z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
rozwiń zwiń