X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Teresa Czerwińska: szybka i precyzyjna reakcja może ograniczyć gospodarcze skutki pandemii

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2020 07:28
Początkowy wstrząs może stracić na gwałtowności, pod warunkiem że reakcja na niego będzie zdecydowana, dobrze ukierunkowana i podjęta na czas – mówi Teresa Czerwińska, wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej".
Teresa Czerwińska
Teresa CzerwińskaFoto: Ministerstwo Finansów

Teresa Czerwińska pytana o to, jak EBI ocenia zakres strat, jakie odczują gospodarki europejskie w efekcie lockdownu, odpowiedziała, że "według wstępnych szacunków oczekuje się, że w roku 2020 gospodarki krajów europejskich skurczą się od 5 do 10 proc., a niektóre państwa członkowskie Unii Europejskiej mogą doświadczyć nawet bardziej gwałtownych efektów".

Jej zdaniem, "w ciągu najbliższych miesięcy negatywnym oddziaływaniom zostaną poddane wszystkie sektory, w tym sektor usług, handel detaliczny oraz sektor produkcji".

- Szczególnie boleśnie sytuację odczuje sektor usług, w którym znaczący udział mają małe i średnie przedsiębiorstwa – tak wynika z przeprowadzonego przez Komisję Europejską porównania wskaźnika nastrojów społecznych z marca wobec lutego.

Recesja będzie, pytanie o jej głębokość

Teresa Czerwińska zwróciła uwagę, że obecny kryzys w porównaniu do globalnego kryzysu finansowego z lat 2008–2009 nie ma źródeł w sektorze bankowym, jest zaś efektem oddziaływania szoku zewnętrznego na realną gospodarkę.

- W porównaniu z kryzysem roku 2008 banki są w lepszej sytuacji zarówno pod względem bazy kapitałowej, wypłacalności, jak i płynności – to efekt działań, które w następstwie tamtego kryzysu zostały podjęte w zakresie polityki nadzorczej i regulacyjnej - mówiła.

- Banki są obecnie znacznie lepiej przygotowane do wspierania gospodarki w sytuacji szoku, niż miało to miejsce w latach 2008–2009. Ale skala problemu jest teraz większa. Początkowy wstrząs może stracić na gwałtowności, pod warunkiem, że reakcja na niego będzie zdecydowana, dobrze ukierunkowana i podjęta na czas - tłumaczyła.

Zauważyła, że "obecnie zarówno rządy, jak i banki centralne w sposób zmasowany działają na rzecz utrzymania płynności firm". Jednak jej zdaniem, "i tak najprawdopodobniej dynamika spadku PKB będzie znacznie bardziej dotkliwa niż w czasie globalnego kryzysu finansowego".

- Mamy bowiem teraz do czynienia z dosłownym zamykaniem całych gospodarek, wygaszaniem aktywności gospodarczej całych branż czy sektorów - dodała.

Więcej - w "Rzeczpospolitej".

PolskieRadio24.pl, Rzeczpospolita, md

Czytaj także

Politolog: zapowiada się ogromny kryzys, będziemy musieli nauczyć się żyć na nowo

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2020 21:59
- Nie wiemy, kiedy życie będzie próbowało wrócić do normy. Rozwiązania, które wyprzedzają trochę rzeczywistość, zakładają, że pandemia i kryzys z nią związany minie, że o tym zapomnimy. Powinniśmy jednak przyjąć scenariusz, że przyszłość rysuje się w zupełnie innych kolorach - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Łukasz Młyńczyk z Uniwersytetu Zielonogórskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wakacje od kredytu". Zobacz, co oznaczają i jak się o nie starać

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2020 18:24
Spłata zobowiązań kredytowych może być dziś dużym wyzwaniem dla tych, którzy stracili całość lub znaczną część swoich dochodów w wyniku pandemii koronawirusa. Można jednak skorzystać z zawieszenia części lub całości zobowiązań względem banków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tarcza finansowa pomoże chronić miejsca pracy. Wiceminister rodziny: to dla nas najważniejsze

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2020 17:59
- Nowy program ma jeden główny cel: ochronę miejsc pracy. Chcemy zabezpieczyć te, które są zagrożone - powiedziała Alina Nowak, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej. - Wielkie podziękowania dla pracodawców, którzy nie zwalniają pracowników i wierzą, że ten trudny okres przeminie - dodała.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sejm za rozszerzeniem tarczy antykryzysowej

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2020 01:10
Sejm przyjął drugą tarczę antykryzysową, czyli pakiet nowych rządowych rozwiązań, które mają łagodzić skutki kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa.
rozwiń zwiń