X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Gospodarka

Ulga dla młodych. Osoby do 26. roku życia nie muszą już płacić podatku dochodowego

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2020 10:17
- To jest projekt, który ma na celu zwiększyć szanse, poprawić perspektywy, sprawić, żeby możliwości młodych ludzi na rynku pracy były lepsze, coraz lepsze, takie jak ich odpowiedników na Zachodzie - tak o propozycji programowej PiS z zeszłego roku - zerowym PIT dla młodych - mówił w Sejmie premier Mateusz Morawiecki. To, co jeszcze na początku zeszłego było tylko pomysłem, szybko stało się faktem - w rozliczeniu PIT za 2019 rok osoby do 26. roku życia nie zapłacą podatku dochodowego - przynajmniej za część roku.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/ WAYHOME studio
  • Pomysł wprowadzenia zerowego PIT dla młodych to element tzw. piątki Kaczyńskiego
  • Ustawa w tej sprawie weszła w życie latem zeszłego roku, przez co już przez część 2019 roku młodzi byli zwolnieni z PIT
  • Aby skorzystać z ulgi, trzeba jednak spełnić pewne warunki

Propozycja zniesienia podatku dochodowego dla młodych osób pojawiła się na początku zeszłego roku, jako jeden z punktów tzw. piątki Kaczyńskiego - pięciu propozycji programowych PiS w związku z nadchodzącą serią wyborów. Oprócz tego znalazły się w niej postulaty obniżenia stawki podatku PIT z 18 do 17 proc. czy przywracania połączeń autobusowych i kolejowych.

Politycy obozu rządzącego uzasadniali wprowadzenie ulgi dla młodych m.in. chęcią wsparcia ich w wejściu na rynek pracy, a także powstrzymania takich osób przed emigracją zarobkową.

Na realizację tych propozycji nie trzeba było długo czekać. Późną wiosną znaliśmy już niemal wszystkie szczegóły projektu, latem trafił on do parlamentu. Ostatecznie prezydent Andrzej Duda, który zresztą od początku popierał ten pomysł, 24 lipca podpisał ustawę w tej sprawie. Dzięki temu ulga będzie mogła zostać zastosowana od sierpnia 2019 roku.


shutterstock_pit-1200.jpg
Prezydent podpisał ustawę o "zerowym PIT" dla osób do 26. roku życia

Zerowy PIT dla młodych - jak to działa?

Nowe prawo wprowadza zwolnienia od podatku dochodowego od przychodów osób fizycznych pochodzących ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy oraz przychodów z umów-zleceń wykazanych przez podatnika do ukończenia 26. roku życia.

Ulga obejmuje umowy o pracę i umowy-zlecenia.

Prawo do ulgi mają osoby, które mieszczą się w pierwszym progu podatkowym, a więc nie zarabiają więcej niż 85 528 złotych brutto. W odniesieniu do 2019 roku ulga obejmie sześć miesięcy - od sierpnia do grudnia, a więc limit zwolnienia będzie wynosił 35 636,67 zł (5/12 rocznego limitu).


shutterstock_podatki-1200.jpg
MF: podatnicy mogą bez kar składać deklaracje podatkowe także w maju

Po przekroczeniu tego progu opodatkowana będzie jedynie nadwyżka. Zwolnienie obowiązuje niezależnie od liczby umów czy płatników.

W zależności od dochodów - dzięki nowej uldze młodzi będą mogli zaoszczędzić od kilkuset do kilku tysięcy złotych rocznie.

W zeszłym roku (od sierpnia) pracownicy mogli składać oświadczenia ws. chęci skorzystania z ulgi. Jeśli tego nie zrobili, zwrot nastąpi przy rozliczeniu PIT za 2019 rok (a więc w tym roku).

PolskieRadio24.pl, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Od dziś niższa stawka PIT. Kto i jak z niej skorzysta?

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2019 07:47
Wchodzą w życie przepisy obniżające najniższą stawkę podatku dochodowego od osób fizycznych z 18 do 17 procent. Oprócz niższego PIT-u, pensje wzrosną też za sprawą podwyższenia kosztów uzyskania przychodu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przekazanie 1 procenta podatku będzie "banalnie proste". Dowiedz się, jak to zrobić

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2020 08:48
Początek roku to czas rozliczeń z urzędem skarbowym. I choć zeznanie podatkowe podatkowe można złożyć już teraz, to na razie chyba nie ma się co z tym spieszyć, bo sama skarbówka rozliczeniami zajmie się dopiero w połowie lutego. Do tego czasu warto więc zastanowić się czy i jaką organizację pożytku publicznego chcielibyśmy wesprzeć.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Do kiedy można złożyć PIT? W tym roku więcej czasu

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2020 11:11
Mimo iż standardowo termin na złożenie rocznego zeznania PIT upływa 30 kwietnia, w tym roku deklaracje można składać do końca maja - przypomina Ministerstwo Finansów.
rozwiń zwiń